Nintendo Switch şu anda tüm zamanların en çok satan üçüncü konsolu ve satılan toplam ömür boyu birimlerde hem Sony PlayStation 4’ü hem de Nintendo Game Boy’u geride bırakıyor. Nintendo’nun üçüncü çeyrek kazanç raporu Switch, Switch OLED ve Switch Lite’ın 2022’de 1 Ekim ile 31 Aralık arasında toplam 8,2 milyon birim satış elde ettiğini ve konsolun piyasaya sürüldüğü 2017’den bu yana toplam ömür boyu birim satışını 122,55 milyona çıkardığını gösteriyor.

Nintendo, üç aylık gelirindeki düşüşe rağmen Japon çalışanlarının ücretlerini yüzde 10 artıracak

Nintendo daha sonra bu düşüşler karşısında hem donanım hem de yazılım satışları için yıl sonu tahminlerini düşürdü, ancak aynı zamanda planlarını da açıkladı. maaşlara yüzde 10 zam Japonya’da bulunan mevcut ve gelecekteki çalışanlar için. Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa, benzer hamlelerin ardından artan ücretlerin şirketin işe alım gücünü güçlendirmeye yardımcı olacağını söyledi. diğer büyük Japon şirketleri giderek sıkılaşan bir işgücü piyasasının ortasında.

Geçen yılın Ağustos ayında Nintendo, Switch konsolu üretiminin, sevkiyatları ve genel satışları azaltan küresel çip kıtlığından etkilendiğini bildirdi. Görünüşe göre üretim seviyeleri toparlandı ve Nintendo kısa süre önce artan arzın bir sonucu olarak satışların 2023’te artacağını tahmin etti. Ancak şimdi, Switch’e olan talepteki genel düşüşün de hayal kırıklığı yaratan satış rakamlarına katkıda bulunmuş olduğu görülüyor. “Sonuç zayıftı ve bu bir sürpriz. Yıl sonu tatil sezonu, yazılım satışlarını da zayıflatan artan arza rağmen donanım satışlarının o kadar güçlü olmadığını gösterdi.” Toyo Securities analisti Hideki Yasuda, Bloomberg. “Switch’in momentumunun aşağı yönlü olduğu artık açık.”

Switch artık küresel birim satışlarında Nintendo DS ve PlayStation 2’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Düşen popülaritesi karşısında, Switch’in tüm zamanların en çok satan konsolu olması için hala kat etmesi gereken bir yol var. Nintendo DS ile oldukça ikinci sırada oturuyor 154 milyon adet satıldı – Nintendo 3DS için bildirilen 75,9 milyon birimi içermeyen bir rakam – Sony Playstation 2 ile birinci sırada yer alıyor. 155 milyondan fazla bildirilen birim satış.

Nintendo, konsolun özel sürüm modellerini piyasaya sürerek Switch’e olan talebi artırmaya devam edebilir. Zelda Efsanesi: Krallığın Gözyaşları. Yasuda’nın tahmin ettiği gibi, “Nintendo en az iki özel sürüm hazırlarsa, gelecek mali yılda yine de 20 milyondan fazla birim satabilir.” Nintendo’nun gelecekte OLED, Lite ve orijinal Switch modellerinin birim satışlarının yanı sıra konsola PS2’yi tahttan indirme şansı veren bir “Switch Pro” modeli yayınlama olasılığı da var.

İlginç bir şekilde, Nintendo’nun önemli bir büyüme gördüğü birkaç alandan biri, 1 Nisan ile 31 Aralık 2022 arasında 4,1 milyar yen (yaklaşık 31,1 milyon $) kazanan oyun kartlarıydı. geçen yılın aynı dönemi. Bu, video oyunu satışlarından (donanım, oyun ve yazılım dahil) kazanılan toplam 1.295 milyar yen (yaklaşık 9.8 milyar $) ile karşılaştırıldığında yetersiz bir kazanç, ancak bu yüzde 88’lik artış, Pokémon kartlarının patlayıcı popülaritesi Geçen yıl abartılmıyordu.genel-2