Kredi bilgileri: NASA/Chris Gunn

NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezindeki mühendisler, Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu için yüksek kazançlı anteni test etmeyi bitirdiler. Mayıs 2027’de faaliyete geçtiğinde, bu NASA gözlemevi karanlık enerji ve karanlık maddenin sırlarını çözmeye, ötegezegenleri arayıp görüntülemeye ve kızılötesi astrofizikteki birçok konuyu keşfetmeye yardımcı olacak. Yukarıda bir test odasında resmedilen anten, Roma uzay aracı ile yer arasındaki birincil iletişim bağlantısını sağlayacak. Şimdiye kadar herhangi bir NASA astrofizik görevinin en yüksek veri hacmini indirecek.

Anten reflektörü, çok az ağırlığa sahip olan ancak yine de uzay aracının geniş sıcaklık dalgalanmalarına dayanabilecek bir karbon kompozit malzemeden yapılmıştır. Çanak 5,6 fit (1,7 metre) çapında olup, yaklaşık bir buzdolabı kadar uzundur, ancak yalnızca 24 pound (10,9 kilogram) ağırlığındadır. Büyük boyutu, Roman’ın Dünya’ya bir milyon millik araya giren uzaydan radyo sinyalleri göndermesine yardımcı olacak. Bir frekansta, çift bantlı anten komutları alacak ve uzay aracının sağlığı ve konumu hakkında bilgi gönderecek. New Mexico, Avustralya ve Japonya’daki yer istasyonlarına saniyede 500 megabite kadar veri akışı iletmek için başka bir frekans kullanacak. Bu konumlar, Roma ekibinin uzay aracıyla tutarlı bir şekilde iletişim kurabilmesi için dağıtılmıştır.

Bu anteni üretmek, hükümet ve ticari sektör arasında koordineli bir çabaydı. NASA, radyo frekansı tasarımından ve besleme düzeneklerinin imalatından sorumluydu. Ticari bir ortak olan Stockton, California’daki Applied Aerospace Structures Corporation (AASC), nihai uçuş mekanik tasarımı ve kompozit reflektör ve payanda tertibatının imalatı için sözleşme imzaladı. Tamamlanan anten Aralık ayında NASA’ya teslim edildi. AASC ve Goddard’daki mühendisler, eksi 26 ila 284 derece Fahrenheit (eksi 32 ila 140 Santigrat derece) sıcaklık aralığı yaşayacağı, uzayın aşırı ortamında beklendiği gibi çalışacağını doğrulamak için onu kapsamlı bir şekilde test ettiler. Ekip ayrıca, uzay aracının fırlatılmasına dayanacağından emin olmak için anteni titreşim testinden geçirdi. Mühendisler, yukarıdaki fotoğrafta gösterilen, radyo frekansı yankısız bir test odasında antenin performansını ölçtüler. Test odasındaki her yüzey, test sırasında karışan yansımaları en aza indiren piramidal köpük parçalarıyla kaplıdır. Daha sonra ekip, anteni mafsallı bom tertibatına bağlayacak ve ardından Roman’ın Radyo Frekansı İletişim Sistemi ile elektriksel olarak entegre edecek.

Daha fazla bilgi:
Roma Uzay Teleskobu hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: roman.gsfc.nasa.gov/ veya www.nasa.gov/roman . Teleskobun etkileşimli bir versiyonunu sanal olarak gezmek için şu adresi ziyaret edin: roman.gsfc.nasa.gov/interactive/ .

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA’nın Roma misyonu için yüksek kazançlı anten, 7 Şubat 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-02-high-gain-antenna-nasa-roman-mission.html adresinden alınan çevresel testleri (2023, 7 Şubat) geçti

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1