ay merkezi kurucu ve CEO Nancy Xu, işe alma konusunda bir aydınlanma yaşadığında Stanford’da bilgisayar bilimi doktorası için çalışıyordu. Herhangi bir iş fırsatına çok uygun olan adayların %90’ının, kullandıkları araçların en iyi insanları bulmak için bir dizi anahtar kelimeye fazla sabitlenmiş olması nedeniyle işe alım uzmanları tarafından tanımlanmadığına inanıyor.

Bunu, normalde gözden kaçabilecek adayları bulmak için tipik özellik türlerinin ötesine bakan ve bunu mevcut yöntemlerden daha ucuz, daha hızlı bir şekilde yapan yapay zeka odaklı bir yaklaşım kullanarak değiştirmeye koyuldu.

Bugün şirketi Moonhub, 4.4 milyon dolarlık bir tohum açıkladı.

“Moonhub’u inşa ediyoruz ve özünde, hızla büyüyen şirketler için yapay zeka istihdam etmek istiyoruz. Ve yaptığımız şey, şirketlerin herhangi bir fırsat için en iyi yeteneği bulmasına ve insanları gerçekten işe almak ve bu fırsatlar için onları meşgul etmek için şirket içi uzmanlarla çalışmasına olanak tanıyan bir çekirdek platformumuz var” dedi.

İşe almanın geleneksel yolunun, birinin LinkedIn profilinde beş veya 10 anahtar kelimelik bir dizi aramak olduğunu ve bu kelimeler yoksa, mükemmel bir aday olabilecek bir kişinin göz ardı edileceğini söylüyor. “Örneğin, bir kişinin profilinde ‘yapılandırılmamış sinyaller’ dediğimiz pek çok şeyi tanımlayamayacağınız için sağlık alanında şirkette çalışmak konusunda tutkulu olan insanlar bulamıyorsunuz.”

Şirketinin oluşturduğu yapay zeka platformunun herkese açık ağdan milyarlarca veri noktası bulduğunu ve ardından tüm bu bilgileri analiz etmek için en üste bir yapay zeka katmanı oluşturduğunu söylüyor. “Yani, profilinizde gerçekten görünen beş anahtar kelimeye karşı sizi kim olduğunuz için gördüğümüzü biliyoruz.”

Şimdilik bu, platformu çalıştıran bir avuç şirket içi işe alma görevlisinin kullanılmasını içeriyor, ancak bu yılın ilerleyen dönemlerinde, ChatGPT’den farklı olarak doğal dil sorguları kullanarak herkesin platformu kullanarak çalışanları bulmasını sağlamak için harici bir arama aracı oluşturacaklar.

“Bu yılın ilerleyen zamanlarında, bir işe alma yöneticisi, bir işe alım görevlisi, hatta bir fırsat için aday aramak isteyen sıradan bir kişi olarak size izin verecek bir arayüz olarak düşünebileceğiniz temel arama platformunu başlatıyoruz. Xu, aradığınız şeyi doğal bir dilde ifade edebilmek ve ardından bu rol için nitelikli binlerce insanı görebilmek” dedi.

Bugün erken aşamadaki şirketin, aday bulmak için platformu kullanan düzinelerce müşterisi var. Şu anda 15 çalışanı var ve büyüyor. Xu, platformunun kendisinin ve diğer şirketlerin daha çeşitli adaylar bulmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

“Bir şirket olarak müşterilerimizle çalışma şeklimizde ve ayrıca dahili olarak kendi işe alımımızda sahip olduğumuz temel tez, yeteneğin evrensel olduğuna ve fırsatın evrensel olmadığına gerçekten inandığımızdır. Bu da kendi işe alma sürecimizde ortaya çıkıyor. Harika şirketlerde ve harika üniversitelerde çalışmış insanlarımız varken, aynı zamanda bu soyağacına sahip olmayan ama kendileri de inanılmaz derecede yetenekli olan insanlarımız var. Ve çok çeşitli bir ekibimiz olduğu için gurur duyuyoruz” dedi.

AIX Ventures, Day One Ventures ve bir dizi önde gelen meleğin katılımıyla 4,4 milyon $’lık başlangıç ​​turuna Khosla Ventures ve GV öncülük etti.genel-24