Microsoft, aramanın geleceği için bir savaşta Google ile kafa kafaya gitmek üzere. Bugün ilerleyen saatlerde düzenlenecek bir basın etkinliğinde Microsoft’un, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunu Bing arama motoruna getirme planlarını ayrıntılı olarak açıklaması bekleniyor. Google, ChatGPT’ye rakibi olan Bard’ı tanıtmak için dün alelacele bir duyuru yaparak ve Çarşamba günü düzenlediği bir basın etkinliğinde yapay zekanın geleceği hakkında daha fazla ayrıntı vaat ederek haberleri şimdiden önlemeye çalıştı.

Duyurular, birbirleriyle önceki çatışmalarıyla tanınan iki teknoloji devini, yeni nesil aramayı tanımlamak için rekabet ederken bir çarpışma rotasına soktu.

Her iki şirket de arama motorları için devrim niteliğinde yeni bir geleceğin peşinde: sonuçların tıklanacak bir dizi bağlantı ve kutudan çok yapay zeka tarafından oluşturulan kısa, basit yanıtlar gibi göründüğü bir gelecek. Google dün, OpenAI’nin ChatGPT’sine benzer görünen sorgularla Bard sohbet robotuyla dalga geçti. Ve bugün Microsoft’un, soruları daha önce hiçbir arama motorunun yapmadığı şekilde yanıtlayacak ChatGPT benzeri bir arabirimin eklenmesiyle Bing arama hedeflerini artırması bekleniyor.

Daha insancıl cevaplar arama için devrim niteliğinde olabilir. Yapay zeka şirketi OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, konuşma tabanlı yapay zekayı geçen yıl ana akım haline getirdi ve Bing entegrasyonu amaçlandığı gibi çalışırsa, kullanım senaryoları araştırma, elektronik tablolar, kodlama ve çok daha fazlasından gerçekten saatlerce tasarruf sağlayabilir.

Bu, Bing’in ChatGPT entegrasyonu olabilir.
Resim: Owen Yin

Geçen haftaki bir sızıntı doğruysa, Microsoft yalnızca Bing içinde ChatGPT’yi göstermekle kalmayıp, aynı zamanda Bing kullanıcılarının test etmesi için herkese açık hale getirmeye de yakın olabilir. İyi uygulanırsa, yıllarca süren arama hakimiyetinin ardından Google üzerinde ciddi bir baskı oluşturabilecek iddialı bir hareket. Microsoft’un OpenAI modellerini hızla ticarileştirmesi, ezeli rakibi Google’ın cesaretini kıracak olsa da, Bing’in sohbet işlevinin ne kadar güçlü olduğu akıllara ilk gelen olacak. Google’ın AI kaslarını yıllarca esnetmesine rağmen, mükemmel olmasa bile hiçbir şey web’i ChatGPT kadar büyülemedi.

Microsoft’un bugün bildiğimiz şekliyle ChatGPT’de bir avantajı olabilir. ChatGPT, geçen yıl piyasaya sürülen büyük bir dil modeli olan GPT-3.5’i temel alırken, Bing’in sohbet işlevinin henüz duyurulmamış GPT-4 modelini temel aldığı söyleniyor. AI topluluğu, GPT-4’ün tam olarak ne kadar güçlü olacağı konusunda toplu olarak spekülasyon yapmaya devam ediyor ve modelin memlere dönüşen parametre sayısı hakkında birkaç eğlenceli tahmin yapıyor.

Google’ın “itibar riski” korkusuyla başlangıçta bir ChatGPT rakibiyle dikkatli bir şekilde hareket etmesinden sonra, Aralık ayında yayınlanan bir rapor New York Times ChatGPT’nin başarısı üzerine Google’da alarm zillerinin çaldığının bir resmini çizdi. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in Google yöneticilerine tavsiyelerde bulundukları ve ikilinin 2019’da günlük rollerini bırakmalarından bu yana görmediğimiz bir yeniden katılım düzeyinde fikir sundukları bildirildi.

Google’ın yanıtı, OpenAI’nin ChatGPT’ye güç sağlamaya yardımcı olan GPT serisi yapay zeka dil modellerine benzeyen Google’ın LaMDA teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş bir yapay zeka sohbet robotu olan Bard’dır. Google, önümüzdeki haftalarda Bard sohbet botuna erişimi daha geniş bir alana açmayı planladığını söylüyor.

Google'ın ChatGPT rakibi benzer görünüyor.

Google’ın ChatGPT rakibi benzer görünüyor.
Resim: Google

Google ayrıca eski OpenAI araştırmacıları tarafından kurulan bir AI firması olan Anthropic’e 300 milyon dolar yatırım yaptı. Anthropic, yapay zeka dil modelleri üzerine araştırma yürütür ve Claude adlı ChatGPT’ye kendi rakibini kurmuştur. Anthropic’in sohbet robotu henüz halka açık değil, ancak şirket yakın zamanda Google Cloud’un “tercih edilen bulut sağlayıcısı” olduğunu açıkladı, tıpkı Microsoft’un milyarlarca dolarlık bir yatırım sayesinde OpenAI’nin özel bulut sağlayıcısı olması gibi.

Ancak Google, arkasına yaslanıp Microsoft’un AI arama ilgi odağını kolayca ele geçirmesine izin vermeyecek ve geçmiş çatışmalara bakılırsa, bu, “Scroogled” dönemi kadar çirkinleşebilir.

Microsoft, on yıl önce Google’a siyasi bir rakip gibi davrandı; gazete reklamları, gizlilik endişelerini, bir parodi videosunu ve hatta Google karşıtı ürünleri kullandı. Bir noktada Google, Windows Phone için Microsoft tarafından geliştirilen bir YouTube uygulamasını bile engelledi. İkili ayrıca, aniden Windows Phone’da çalışmayan Google Haritalar ve Google’ın Gmail ActiveSync desteğini bırakma kararı, kişisel Gmail kişilerinin ve yeni Windows Phone cihazları için takvim öğelerinin senkronizasyonunu etkileme kararı konusunda da kafa kafaya geldi.

O zamanlar, Microsoft’un Google’ın Chromebook’lardaki başarısını durdurmaya çalışması gibi, Google’ın da Microsoft’un mobil alanda başarılı olmasını engellemek için ne gerekiyorsa yapacağı açıktı. Bu, ancak Microsoft ve Google’ın 2015’te olağandışı bir ateşkes yapmasıyla gerçekten çözülen karmaşık bir durumdu. Anlaşmanın yasal savaşları ve düzenleyicilere şikayetleri önlemek ve işbirliğini teşvik etmek için düzenlendiği bildirildi.

Ateşkes, altı yıl sonra Nisan 2021’de, Google’ın Google’ı içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmaya zorlayacak Avustralya yasalarıyla ilgili bir tartışmada “açık web’in çalışma şeklini bozmaya” çalıştığı için Microsoft’u suçlamasından sadece bir ay sonra sona erdi. Scroogled günlerinden beri iki şirket arasında bu düzeyde bir husumet görmemiştik ve Microsoft, o sırada 2 numaralı arama motoru olmasına rağmen, ABD hükümetinin 2020’de Google’a karşı açtığı antitröst davası sırasında bile kayda değer ölçüde sessiz kaldı.

Microsoft, son zamanlarda OpenAI ortaklığının önemiyle dalga geçiyor ve bu anın şirketin yapay zeka hedefleri için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin AI modellerini bir sonraki büyük bilgi işlem platformuna dönüştüreceğini söyledi. Nadella geçen ay yaptığı bir kazanç açıklamasında, “Microsoft Cloud dünyanın en gelişmiş yapay zeka modellerini yeni bir bilgi işlem platformuna dönüştürdüğü için bir sonraki büyük bilgi işlem dalgası doğuyor” dedi. “Müşterilerimizin bugün daha azıyla daha fazlasını yapmaları ve yeni yapay zeka çağında gelecek için yenilik yapmaları için platformlarımızı ve araçlarımızı kullanmalarına yardımcı olmaya kararlıyız.”

Microsoft yapay zekayı kendi uygulamalarına ve hizmetlerine ve amiral gemisi işletim sistemine entegre etmeye hazırlanırken gelecekte Windows’u da büyük ölçüde etkileyecektir. Microsoft’un Windows ve donanım başkanı Panos Panay, geçen ay CES’te “Yapay zeka, kelimenin tam anlamıyla Windows’ta her şeyi nasıl yaptığınızı yeniden keşfedecek” dedi.

Microsoft bugün, AI’nın Windows’u kullanma şeklimizi tam olarak nasıl değiştireceğini ve belki de Microsoft ve OEM’lerin Windows’un gelecekteki sürümlerinde AI modellerinden yararlanmasına yardımcı olacak çip tasarımlarını tam olarak nasıl değiştireceğini öğrenmek için bu fırsatı değerlendirebilir. AMD’nin yeni Ryzen 7000 mobil işlemcileri, Microsoft’un çeşitli yapay zeka destekli Windows Studio özelliklerini çalıştırabilen özel bir yapay zeka motoru içeren ilk x86 yongalarıdır. Intel ayrıca yapay zeka yeteneklerini PC’ye getirmeyi planlıyor. Meteor Gölü işlemcileri.

Microsoft, işletmelerin DALL-E gibi araçları kendi bulut uygulamalarına entegre etmesine olanak tanıyan Azure OpenAI hizmeti üzerinde de yoğun bir şekilde çalışıyor. Microsoft, ChatGPT’nin yakında Azure OpenAI’de kullanıma sunulacağına söz verdi ve Microsoft’un planlarına aşina olan kaynaklar anlatıyor Sınır şirket şu anda bunu bu ayın sonlarında yayınlamayı planlıyor.

Microsoft’un OpenAI modellerini kendi uygulamalarına ve hizmetlerine ne kadar iyi entegre ettiği burada çok önemlidir. Microsoft büyük mobil fırsatı kaçırdı ve Windows Phone ile dünyaya söz verdi, ancak asla yerine getiremedi. OpenAI, Microsoft’a gelecekteki AI savaşlarında erken bir avantaj sağlayabilir; bu da bugün Microsoft’un 10 milyar dolarlık yatırımının neden değişeceğine inandığı dönüştürücü teknolojide yol göstermesine yardımcı olacağını ana hatlarıyla belirtmesi için önemli bir kilometre taşıdır.neredeyse her şey

genel-2