Salı günü Microsoft, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar e-postalarına erişmekte zorlanırken işbirliği paketi Teams ve e-posta hizmeti Outlook ile ilgili sorunları araştırdığını söyledi. Bu, Microsoft çevrimiçi hizmetleri için iki haftadan daha kısa bir süre içinde bu türden ikinci kesintiye işaret ediyor.

Microsoft, hizmet durumu sayfasında yaptığı bir gönderide, “Genellikle Kuzey Amerika bölgesinde bulunan ve Outlook.com’a erişmeye çalışan kullanıcılar e-posta gönderemeyebilir, alamayabilir veya e-posta arayamayabilir” dedi. “Microsoft Teams gibi diğer hizmetler tarafından kullanılan takvim gibi ek işlevler de etkilenecektir.”

Şirket, Salı günü 04:04 AM GMT civarında kullanıcıları etkilemeye başlayan kesintinin artık Kuzey Amerika dışındaki diğer bölgelerdeki kullanıcıları da etkilediğini söyledi. Microsoft, Kuzey Amerika dışındaki etkilenen bölgeleri belirtmese de, Hindistan, İngiltere, İsrail ve Avusturya da dahil olmak üzere çeşitli bölgelerden seçilmiş müşteriler, Twitter’da kesintiden şikayet ederken bulunabilir.

Microsoft, hizmet durumu sayfasında “Kuzey Amerika’nın ötesindeki ek bölgelerdeki kullanıcılar, Kuzey Amerika’daki altyapının etkilenen bölümlerinden dolayı bir miktar kalıcı etki yaşayabilir” diye yazdı.

Ancak Microsoft, diğer bölgelerdeki kullanıcıların bir miktar kademeli iyileşme görmesi gerektiğini de iddia etti.

Şirket, kesintiyi araştırdığını ve “hizmetin kullanılabilirliğini eski haline getirmek için öncelikle Kuzey Amerika’daki etkilenen altyapı” üzerinde hedefli yeniden başlatma operasyonları gerçekleştirdiğini söyledi.

Şirket, Twitter’daki Microsoft 365 Durum tanıtıcısında, altyapıya hedeflenen hafifletme uyguladığını ve erken doğrulamanın iyileşme gösterdiğini söyledi. Şirket, rahatlama sağlamak için paralel seçenekleri araştırdığını ve yakında hizmet durumu sayfasında duruma yeni bir güncelleme sunacağını söyledi.

Geçen ay Microsoft, Teams ve Outlook ile birlikte Microsoft Exchange Online, SharePoint Online ve OneDrive for Business gibi ürün ve hizmetleri etkileyen küresel bir kesintiyi araştırmak zorunda kaldı.

İki kesinti, şirketin ayda 1,99 ABD doları tutarında yeni bir M365 Basic aboneliği başlatmasının ve Microsoft Teams Premium teklifinin yakında yayınlanacağını duyurmasının hemen ardından geldi.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13