Google’ın, kullanıcıların son 15 dakikadaki göz atma etkinliklerini silmesine izin verebilecek yeni bir Chrome özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu özellik, Chrome’a ​​güç veren tarayıcı motorunun yakın zamanda güncellenen kaynak kodunda tespit edildi. Kullanıcıların, Android için Chrome’daki göz atma geçmişlerini hızlı bir şekilde kaldırmalarına olanak sağlayacağı bildiriliyor. Şu anda tarayıcı, kullanıcıların tarama geçmişlerini son bir saat, 24 saat, 7 gün, 4 hafta ve “tüm zamanlar” için temizlemesine olanak tanıyor. Yeni hızlı silme özelliği hala geliştirme aşamasındadır ve test edilemez.

Bir Chrome Hikayesine Göre rapor, arama devi, kullanıcılara internet tarama geçmişleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak yeni bir yetenek üzerinde çalışıyor. “Hızlı Silme” olarak adlandırılan özellik, benekli Google’dan tarayıcının gelişimini izleyen bir web sitesi olan Chromium Gerrit’te.

Rapor, özelliğin kullanıcıların göz atma geçmişlerini temizlemelerine ve Android için Chrome’da son 15 dakikadaki önbelleğe almalarına olanak tanıyacağını belirtiyor. Ayrıca, tarama geçmişini silmeye yönelik yeni seçeneğin Chrome’da sağ üst köşede bulunan üç noktalı menüde görüneceğini de önerir.

Şu andan itibaren, Google Chrome, kullanıcıların tarama geçmişlerini son bir saat, 24 saat, 7 gün, 4 hafta ve her zaman için temizlemelerine izin veriyor. En son özellik kullanıma sunulduğunda, kullanıcılara web geçmişleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve kişisel bilgilerini koruyacak. Özellik şu anda geliştirilme aşamasında olduğundan Android için Chrome’da test etmenin bir yolu yoktur.

Google, Android arama uygulaması için bu özelliği geçen yıl Mart ayında kullanıma sunarak kullanıcıların arama geçmişlerinin son 15 dakikasını silmelerine olanak tanıdı. Kullanıcılar, Google uygulamasında profil resimlerine dokunabilir ve açılır menüde “Son 15 dakikayı sil” seçeneğini görebilir. Şirket, 2021 Google I/O etkinliğinde özelliği Android cihazlara getireceğini duyurdu ve özellik, Temmuz 2021’de iOS’a geldi.

Bu arada, Google kısa süre önce Chrome için resimlerdeki metni çevirme özelliği üzerinde çalışırken fark edildi. Özelliğin, kullanıcıların görüntü içindeki metni algılayıp çevirmesine olanak sağlaması bekleniyor. Şu andan itibaren, kullanıcılar Google Lens’i kullanarak bir resimdeki metni çevirebilir. Yeni seçenek, Chrome çeviri özelliğine eklendiğinde özellik bayrağı ile etkinleştirilebilir. Rapora göre, sayfadaki metnin geri kalanı tarayıcı tarafından çevrildikten sonra Chrome’un içerik menüsünde görünecek.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8