Stok fotoğraf sağlayıcısı Getty Images, yapay zeka şirketi Stability AI’yi Pazartesi günü kamuoyuna açıklanan bir davada, Stable Diffusion AI görüntü oluşturma sistemini eğitmek için 12 milyondan fazla Getty fotoğrafını kötüye kullanmakla suçlayarak dava etti.

Delaware federal mahkemesinde açılan dava, Birleşik Krallık’ta Stability aleyhine açılan ayrı bir Getty davasını ve Kaliforniya’daki sanatçılar tarafından Stability ve üretken yapay zekanın hızla büyüyen alanındaki diğer şirketlere karşı açtığı toplu dava şikayetini takip ediyor.

Getty, Delaware davası hakkında yorum yapmaktan kaçındı. İstikrar temsilcileri, Pazartesi günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi. Reuters News, editoryal kullanım için görseller pazarında Getty ile rekabet ediyor.

Londra merkezli Stability AI, metin girişlerinden görüntüler oluşturmak için AI tabanlı bir sistem olan Stable Diffusion ve görüntü oluşturucu DreamStudio’yu geçtiğimiz Ağustos ayında piyasaya sürdü. Şirket, Ekim ayında 100 milyon $’ın üzerinde (yaklaşık 830 crore) fon topladığını ve 1 milyar $ (yaklaşık 8.280 crore) değerinde olduğunu duyurdu.

Seattle merkezli Getty, Stability’yi milyonlarca fotoğrafını lisanssız olarak kopyalamak ve bunları, kullanıcı yönlendirmelerine dayalı olarak daha doğru tasvirler oluşturmak üzere Stable Diffusion’ı eğitmek için kullanmakla suçladı.

Getty, resimlerinin görüntü kalitesi, konu çeşitliliği ve ayrıntılı meta verileri nedeniyle AI eğitimi için özellikle değerli olduğunu söyledi.

Getty, AI ile ilgili amaçlar için diğer “önde gelen teknoloji mucitlerine” “milyonlarca uygun dijital varlığı” lisansladığını ve Stability’nin telif haklarını ihlal ettiğini ve onunla haksız rekabet ettiğini söyledi.

Dava ayrıca Stability’yi Getty’nin ticari markalarını ihlal etmekle suçluyor ve Getty’nin AI sistemi tarafından Getty’nin filigranı ile oluşturulan ve Getty’nin tüketicide kafa karışıklığına neden olabileceğini söylediği görüntülere atıfta bulunuyor.

Getty, mahkemeden Stability’nin resimlerini kullanmayı bırakmasını emretmesini istedi ve Stability’nin iddia edilen ihlalden elde ettiği karı da içeren maddi tazminat talep etti.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8