Kuantum hesaplama artık bilim kurgu değil. Pasqal ile Fransa da bu sektörde teknolojik bir amiral gemisine sahip. Nobel Fizik Ödülü sahibi Alain Aspect tarafından ortaklaşa kurulan girişim, geçen ay 100 milyon avro topladı.

Kuantum külçelerine sahip olmak bir ulus için bir varlıktır. Ancak bu beceriler aynı zamanda bir risk şifreleme algoritmaları tarafından korunan verilerin güvenliği için.

Mevcut Kripto İçin Çok Gerçek Bir Tehdit

Kuantum bilgisayar, uzun vadede bu algoritmaların kırılmasını mümkün kılıyor. Bu nedenle, Anssi’nin yaptığı gibi, kuantum sonrası kriptografiye geçişi öngörmek uygundur. Oyuncuları arşivlemeye gelince, gelecekteki kuantum saldırılarına da hazırlanıyoruz.

Yeni müdür yardımcısının Anssi’nin eski patronu Guillaume Poupard olduğu Fransız Docaposte, konuyla ilgili yeni bir pozisyon aldı. Arkhineo editörü duyuru “kuantum saldırılarına dayanıklı ilk elektronik arşivleme çözümü.”

La Poste grubunun yan kuruluşu, bu riske karşı korunmak için “kuantum bilgisayarlarından gelen saldırılara direnebilecek arşivleri ve koruma sertifikalarını mühürlemek için bir mekanizma” entegre eder.

Docaposte, arşivleme teknolojisinin çeşitli “işlevsel yönlerinin” bir risk oluşturduğunu belirtiyor. Belge parmak izlerinin zincirlenmesi? “Belirli koşullar altında direnebilir.”

Docaposte direnmek için melezleşiyor

Öte yandan, yayıncı, “arşivi mühürlemek için kullanılan elektronik mührün özellikle savunmasız olacağını” kabul ediyor. Bunu düzeltmek için Arkhineo uygulaması yeni bir seçenek içeriyor.

Bu, hibrit türde arşiv kanıtı sağlamayı içerir. Bu somut olarak, uygulamanın hem klasik bir “kuantum öncesi” kanıt hem de “kuantum sonrası” bir kanıt sağlayabileceği anlamına gelir.

“Sonuncusu, mevcut doğrulama araçlarını rahatsız etmeyecek, ancak kuantum bilgisayarlar erişilebilir hale geldiğinde kanıtın sağlamlığını garanti edecektir. Bu nedenle, bir belgenin gizliliğinin yanı sıra bütünlüğünün, önceliğinin ve izlenebilirliğinin gösterilmesi sorgulanamaz” , Docaposte’u onaylıyor.

Yayıncı, hibrit modelin tek model olduğunu hatırlıyor. ANSSI tarafından tavsiye edilen geçişin ilk aşamasında. Fransızlar ayrıca NIST’in (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü) çalışmasına ve “önerilen üç imza algoritmasından birine” güveniyor.genel-15