Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın 9 Şubat’a kadar API’lerine ücretsiz erişimi sona erdirme yönündeki tartışmalı hamlesi, Avrupa Birliği’nin üst düzey diplomatından eleştiriler aldı ve bunun araştırmacıların kritik bir zamanda – Rusya’nın agresif bir şekilde silah haline gelmesiyle birlikte – dezenformasyon üzerinde çalışma yeteneğini tehdit edebileceği konusunda uyardı. Ukrayna’daki savaşını örtbas etmeye çalışmak için dezenformasyon.

Yüksek Komiser Josep Borrell, bugün yaptığı konuşmada, bloğun geçen Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana çevrimiçi dezenformasyon kampanyalarını hızlandıran Rusya’ya nasıl tepki verdiğini ayrıntılarıyla açıkladı ve sosyal medya platformlarının Kremlin propagandasını yaymak için nasıl kullanıldığına dair daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundu.

“Sosyal medya platformlarında daha fazla araştırma yapmalıyız. Nasıl olduğunu öğrenin [disinformation] akış[s]nereden geliyor ve sonuçları neler” dedi.

Borrell, Twitter’ı – ve sahibi olarak Musk’ı – adlandırmak ve utandırmak için seçti – AB’nin Twitter’ın API’lerine ücretsiz erişimi kısıtlamayı planladığına dair haberlerden endişe duyduğunu söyledi ve bunun “erken taahhütlerden ciddi bir geri adım” olacağı konusunda uyardı.

“Erken taahhütler”, muhtemelen Twitter’ın, Komisyonun sosyal medya platformlarını “sahte haberler” ile mücadele etmeye teşvik etmek için gönüllü girişimi açıkladığı 2018’de, en başından beri bloğun Çevrimiçi Dezenformasyona İlişkin Uygulama Kurallarını imzalayan kişi olduğuna bir göndermedir. ‘ kriz (o sırada hala bazen atıfta bulunulduğu şekliyle).

AB ayrıca bazı Rus devlet medyasını da yasakladı – bu nedenle, Mart ayından bu yana Twitter’ın platformunun Kremlin destekli medya kuruluşları Russia Today (RT) ve Sputnik’i (artı herhangi bir yan kuruluşu) barındırmadığından emin olması yasal olarak zorunlu kılındı. Kanalların AB’de içerik dağıtmasını engellemedeki herhangi bir başarısızlık, yasağı ortadan kaldıracaktır.

Dezenformasyon araştırması, bloğun 2018 Dezenformasyon Yasası’nın ortaya konmasından bu yana çok arttı ve kamuoyunu manipüle etmek, demokratik kurumlara olan güveni aşındırmak ve müdahale etmek için bilgileri manipüle etmek ve yanlış algıları yaymak ve büyütmek için kullanılan teknik ve taktik türleri hakkında çok şey anlaşıldı. özgür ve adil seçimlerle.

Ancak – siber güvenlikte olduğu gibi – bilgilerin bütünlüğüne yönelik tehditler olduğu gibi durmuyor. Ve Borrell’in konuşması, Batı demokrasilerinin bilgi tehditleri araştırmalarına yatırımlarını artırarak kötü niyetli yabancı bilgi operasyonlarına karşı kendilerini korumak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini vurguladı; “bilgi alanımıza yönelik tehditlerde net eğilimler” gösterdiğini söyledi.

Raporun ana bulgusu, “yeni bir dezenformasyon teknikleri dalgasını” doğruluyor – Rusya tarafından Ukrayna karşıtı propagandayı yaymak ve büyütmek amacıyla sahte görüntüler ve videolar üretmek için kullanıldığını söylediği teknikler – ve ne yaptığı konusunda uyarıda bulunuyor. Rusya ve Çin gibi tehdit aktörleri arasında “endişe verici” bir işbirliği olarak nitelendirildi.

Borrell, “Diplomatik hesaplar ve devlet kontrolündeki kanallar, Ukrayna’daki savaşın tüm sonuçlarından Batı’yı sorumlu tutarak Avrupa Birliği hakkındaki algıları manipüle ediyor ve Ukrayna’da askeri liderliğindeki Batılı biyolaboratuarların komşularını hedef aldığına dair yalanları güçlendiriyor” dedi ve ekledi: ” Bu bir yanıt gerektiren bir şeydir.

Somut eylem ve tedbirlerle bu tür faaliyetleri öngörmeli ve caydırmalıyız. Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz… ve nihayet bu dezenformasyonu yaratmaya ve bilgiyi manipüle etmeye çalışan otoriter rejimlere karşı dayanıklılık inşa etme konusunda daha iddialı olmalıyız.”

Propagandanın bir taktik olarak insanlık tarihinde yeni bir şey olmadığını söyleyen Borrell, bilgi manipülasyonuna bağlı tehdidin internet ve bilgi dağıtımını hızlandıran dijital araçlar tarafından açıkça güçlendirildiğini söyledi – bu nedenle liberal Batı demokrasilerinin buna orantılı olarak ciddi bir yanıt düzenlemesi gerektiğini savundu. hızlı ölçeklenen dezenformasyon riski gibi.

AB’nin konuya yeni üst düzey ilgi göstermesine rağmen – AB’nin yüksek komiseri, Kremlin’in Ukrayna savaşı etrafındaki propagandasına ilişkin farkındalığı artırmaya yönelik mevcut çabaları (örneğin, AB vs Dezenformasyon kampanyası) — bloğun milletvekillerinin çevrimiçi dezenformasyona etkili bir şekilde karşı koymak için hala ikna edici bir ‘ön ayak’ bulmayı başaramadığını söylemek doğru olur.

Bilginin bütünlüğünü korumaya yönelik müdahalelerin ifade özgürlüğünün sansürlenmesi anlamına geldiği şeklindeki kötü niyetli iddiaların pazarlanması için daha güçlü eylemlerin ne kadar kolay bir hedef olabileceği göz önünde bulundurulduğunda, mesele çetrefilli bir sorundur. Bununla birlikte, Borrell’in konuşmasında işaret ettiği gibi, otoriter rejimler tarafından sahte konuşmaların silah haline getirilmesi ve sistematik olarak kitlesel olarak üretilmesi, gerçek insanların fikirlerinin bastırılması anlamına geldiğinden, üretilmiş bir dezenformasyon seli açıkça demokratik ifade özgürlüğüne yönelik gerçek tehdittir.

Yaymak için yapay ağların oluşturulduğunu gördük. [Kremlin] dezenformasyon. Artık başka bir sesin duyulmasını önlemek için bilgi alanını dolduruyorlar. Olayın sürekli değişen anlatısı ve versiyonlarıyla insanların kafasını karıştırmaya ve yanıltmaya yönelik girişimler gördük. Amaç artık kimsenin hiçbir habere, hiçbir habere inanmamasını sağlamak” dedi.

“İnsanları sonunda her şeyin bir yalan olduğuna inandırmak için – yalanlarla gerçeği nasıl ayırt edebilirim? Ve tüm medyaya ve kurumlarımıza olan güveni sarsmak istiyorlar. Ve şunu söylemek istiyorum ki – bugün – bunu çok ciddiye almalıyız. Bu sadece uzmanın meselesi değil. Bu sadece bilgi sistemi üzerinde çalışan insanları ilgilendirmiyor. Bu, vatandaşın farkında olması gereken bir şey ve biz bunu siyasi olarak mümkün olan en üst düzeyde ele almalıyız.”

AB’nin Dezenformasyona İlişkin Uygulama Kuralları hala yasal olarak bağlayıcı değil – ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yaklaşık beş yıllık girişim, ister koronavirüs dezenformasyonu ister Ukrayna ile ilgili olsun, çeşitli propaganda dalgalarını durduramadı.

Blok, bu başarısızlığı en azından kısmen kabul etti. bu yüzden duyurdu güçlendirilmiş Kod geçen yıl – ve ayrıca en önemlisi, Kurallara uyulmasını yürürlüğe giren (yasal olarak bağlayıcı) Dijital Hizmetler Yasasına (DSA) uygunlukla ilişkilendireceğini söyledi – geçen sene ve bu yılın sonlarında daha büyük platformların bir alt kümesi için başvuruda bulunmaya başlayacak (dijital hizmetlerin büyük kısmının 2024’te uyumlu olması bekleniyor).

Bu nedenle, DSA, platformları dezenformasyona karşı mücadeleyi daha ciddiye almaya zorlamak için bir sopa gibi davranırsa, AB milletvekilleri ileride daha iyi zamanlar olmasını umuyor olacaklar.

Ancak şimdilik, AB’nin dezenformasyonu temizlemeye yönelik bugüne kadarki çabaları ile gerçekte çevrimiçi olup bitenler arasındaki fark çok büyük görünüyor.

Ve, bağlantının kesilmesi utanç verici olmaya başladı.

Mesele şu ki, kağıt üzerinde, Musk yönetimindeki Twitter, AB Yasasının imzacısı olmaya devam ediyor. Yine de, uygulamada, Twitter’ın yeni sahibi, girişime doğrudan ters düşen bir dizi karar aldı – örneğin, COVID-19 hakkındaki mevcut yanıltıcı bilgi politikalarını ortadan kaldırmak ve geçen yıl hesap doğrulamasını devraldıktan kısa süre sonra anında kaos yaratmak. mavi bir onay işareti alması için herhangi birinin ona ödeme yapmasına izin vererek ve anında bir kötü niyetli kimliğe bürünme selini tetikleyerek.

Ve AB milletvekilleri, dijital düzenleme konusunda eğrinin ilerisinde olma iddialarına rağmen, şimdiye kadar Twitter’a “taahhütlerini” yerine getirmesini söyleyerek birkaç uyarı sözü vermekten fazlasını yapamadılar. Veya Twitter’ın DSA’ya uyacak bir konumda olması durumunda, platform için ne zaman geçerli olursa olsun, gereken “devasa iş” konusunda uyarmak.

AB’nin bir dijital kural koyucu olarak itibarı için daha da utanç verici bir şekilde Musk, sık sık kişisel olarak Kremlin propagandasını güçlendirmekle suçlandı.

Geçen yıl kötü şöhretli bir olayda bu, bizzat Ukrayna cumhurbaşkanının müdahalesine yol açtı. tweet attı alaycı bir anket – takipçilerinden hangi @elonmusk’u “daha çok sevdiklerini” oylamalarını istedi: ‘Ukrayna’yı destekleyen’ veya ‘Rusya’yı destekleyen’ seçenekler sunuldu.

Ukrayna’yı destekleyen seçeneğin anketi kazandığını söylemeye gerek yok. Ancak Batılı demokratik kurumlar, dezenformasyon konusunda büyük kaybedenler gibi görünmeye devam ediyor – şu anda Musk gibilerini engellemek için güçsüz görünüyorlar. kelimenin tam anlamıyla Twitter’ın CEO’suKremlin’in yalanlarını isteyerek (veya en iyi ihtimalle, inanarak) yaymaktan.

Borrell’in bugün – “Twitter’ın sahibi”nde – kaydırması, belki de AB’nin Musk’ı çağırmaya geldiği dolaptır. Ve daha genel olarak, otoriter dezenformasyonun giderek artan zehirli tehdidinin kökü kazınacak ve sürülecekse, daha sistematik bir yaklaşıma duyulan ihtiyacın farkına varmak.

Bu arada Musk, geçen yıl satın almak için milyarlarca dolar borç aldığı platformu Kremlin dezenformasyonunu büyütmek için kullanmaya devam ediyor.

Sadece bu hafta, Musk’ın çöpe attığı için platformu henüz terk etmemiş olan Twitter kullanıcılarına bırakıldı. çağırmak “Şef Twit”in Rus rejiminin işini yerine getirmesinin bir başka örneği – Ukrayna’daki yüksek zayiat oranlarını listelediğini iddia eden bazı sahte ölçütlere safça yanıt verdikten sonra, eleştirmeden “trajik yaşam kaybı“.

Musk’ın, Kremlin’in Ukrayna savaş propagandasını güçlendirmek için çağrılmasına verdiği yanıt, bir hesap tarafından yayınlanan asılsız iddialara verdiği yanıtı silmedi. Kelimenin tam anlamıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir hale taktığı bir fotoğrafını kullanmak ama daha çok o önerildi Twitter’ın Topluluk Notu özelliğinin “sayıları düzeltmek” için kullanılabileceği.

Twitter kullanıcısı David Rothschild’in hemen işaret ettiği gibi, büyük bir yalanı “küçük bir düzeltme” ile düzeltemezsiniz. Bunu yapmanız, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı hakkında Rusya’nın Rusya ile savaşmaya devam eden Ukrayna’ya verdiği desteği baltalama çabalarına yardımcı olan yanlış bir anlatı çizen büyük bir yalanın ortalıkta dolaşmasına izin vermekte suç ortağı olduğunuzu gösterir.

Borrell bugün Twitter’da ve Musk’ta dezenformasyonla mücadele konusundaki önceki taahhütlerinden dönmemeye çağırırken, “Daha azına değil, daha fazla şeffaflığa ve hesap verebilirliğe ihtiyacımız var” dedi ve ekledi: “Twitter’ı ve sahibini, aldıkları tüm yükümlülükler yerine getirilecektir.”

Konuşmasında, bilgi manipülasyonuyla mücadele edenleri daha organize olmaya – ve analiz ile en iyi uygulamaları paylaşmak için birlikte çalışabilir sistemler bulmaya – teşvik etmeye devam etti ve AB’nin de yeni bir merkezi kaynak kurarak daha fazlasını yapacağını duyurdu. dezenformasyon tehditleri hakkında bilgi toplamak ve istihbarat paylaşımını teşvik etmek için kullanılacağını söyledi.

“Bu uzun vadeli bir savaş. Bir gecede kazanılmayacak” diye uyardı. “Araçlara sahip olmamız gerekiyor. Bu bilgi paylaşım ve analiz merkezi de yanıtlarımızı güçlendirecek ve demokrasilerimizi daha iyi korumamızı sağlayacaktır.”

TechCrunch, Borrell’in sözlerine bir yanıt almak ve araştırmacılar için API’lerine ücretsiz erişimi sona erdirmeyi yeniden düşünmeyi planlayıp planlamadığını sormak için Twitter’a ulaştı.

Musk’ın ücretsiz API erişimini sona erdirme planının muhtemelen çok sayıda faydalı Twitter botunu öldüreceği yönündeki eleştirilerin ardından, kısa süre önce “ücretsiz iyi içerik” sağlayan – bu bağlamda “iyi” ne anlama geliyorsa, botlar için keyfi bir erteleme duyurdu. Ancak şu ana kadar araştırmacı API konusunda sessiz kalmış görünüyor. (Ve bir tür “kötü içerik”in demokratik çıkarlara yönelttiği tehditlere gelince, kendini yayma eğilimi var.)

Twitter, yazarken uzmanların dezenformasyonu inceleme becerileri üzerindeki etkisine ilişkin endişeler ışığında araştırmacıları kesmeyi yeniden değerlendirip düşünmeyeceğine ilişkin sorularımıza yanıt vermemişti. Ancak Musk’ın Twitter’ı devralma kararlarından bir diğeri de harici iletişim departmanını tasfiye etmek ve medyanın yorum taleplerini görmezden gelmekti, bu yüzden bir yanıt beklemiyoruz.

genel-24