2023, geçen yüzyılın perakende sektörü için ölüm çanlarını çalıyor. 10 yıl önce yapılan ve billurlaşmış halde kalan tüm büyük duyurular ve tahminler, sağlık kriziyle yeniden etkinleştirildi. Phygital nihayet gerçeğe dönüşüyor. Verilerin meydan okuması, geliştirilecek iki gelir kaynağı olan perakende medyası ve sadakatin ikili mücadelesiyle yenilenmiş bir biçimde geri dönüyor. Web.3, mağazalar da dahil olmak üzere alışveriş deneyimleri için yeni bir çağın habercisi. Ve hepsinden önemlisi, mağaza içi müşteri deneyimi hiçbir zaman bu yılki kadar önemli olmayacak. Yarının müşteri deneyimini şekillendirecek dört ana trende bir bakış.

Trend 1, zevk yaratın

Fiyat sorunu bu yıl tüketiciler için merkezi olmaya devam edecek, ancak diğer tüketici eğilimleri ortaya çıkmalı. Endişe uyandıran bir ortamda, tüketiciler de avantaj sağlamak isteyeceklerdir. Ve alışveriş, bu arzuyu tatmin etmenin yollarından biri olmaya devam edecek. Perakendeciler bu ihtiyaca üç şekilde cevap verecek.

aynı kategoride

FTC, Amazon’a karşı antitröst davası açmayı planlıyor

İlk olarak, showroomlardaki artış yoluyla. Bunlar zaten sağlık kriziyle birlikte çoğaldı, ancak mağaza içi sanatın gelişmesi ve dijitalleşmenin de yardımıyla bu eğilim büyümeye devam etmelidir. Tüm koleksiyonu aktaran ekranlar ile satış noktasında tüm referanslara sahip olmanıza gerek yok. Milano’daki küçük Maserati showroom bunun iyi bir örneğidir, temiz bir atmosfere, bir resepsiyon alanına ve aynı zamanda sürükleyici bir fırlatma rampasına, araç modelini kişiselleştirmek için bir alana veya rezervasyon yapmak için bir çevrimiçi rezervasyon portalına sahip, araba tutkunları için gerçek bir sanat galerisidir. araba.

Ardından Web3’ün mağazalara gelişi. Burada NFT’ler aracılığıyla Web3’e marka saldırılarından veya meta veri deposundaki olaylardan değil, meta veri deposunun mağazalara gelişinden bahsediyoruz! Mağazalarda kullanımı sayısız olabilecek artırılmış gerçekliğe izin vererek muhtemelen fiziksel dünyayla bağlantılı olması gerekecek.

Son olarak, daldırma, markanın topluluklar yaratma ve canlandırma becerisi aracılığıyla ifade edilecektir. Spor markaları, ev sahipliği yaptıkları spor seansları etrafında toplulukları canlandırmada çok başarılıdır, ancak bu topluluk animasyonu aynı zamanda marka tarafından kendi topluluğuna adanmış içeriğin oluşturulmasını da içerir; Printemps tarafından Paris’teki amiral gemisinin 5. katında kurulan kreasyon stüdyosu.

Trend 2, kendini adamış markalar

Tüketiciler faydalı satın almalar ile diğerleri arasında hakemlik yapmak zorunda kalacak, sürdürülebilirlik markaların taahhüt yükümlülüğü ile yeni bir boyut kazanıyor.

Perakendecilerin dahil olmak için birçok yolu var, ancak mağazanın ve ürünlerinin karbon etkisini vurgulayarak ve tüm hizmetleri döngüsel ekonomi ve onarım etrafında kurarak yaklaşımlarını bütünüyle savunmaları gerekiyor. Son zamanlarda Londra’daki Zara gibi tüm konseptler geri dönüşüme, ikinci el ürünlerin satışına veya onarıma ve hatta ürünlerin kiralanmasına başlıyor. Ne olursa olsun, KSS taahhüdünü gösteren verilerin vurgulanması esastır.

Sürdürülebilir bir politikanın diğer yönü, şehrin kalbindeki perakendecilerin, kapsayıcılık veya çevre yaklaşımı gibi kendilerinde yankı uyandıran ve müşterilerini bu konuda “eğitebilen” bir tema etrafında taahhüdüdür. Deneyleri çoğaltan Ikea’yı, tüketicilere sorumlu ürünleri öğretmek için Paris bölgesinde tekneyle teslimat duyurusu veya Avustralya’daki mağazalarında özel bir alan açmasıyla örnek verebiliriz.

Trend 3, hızlı alışveriş

Müşterilerin her şeyi hızlı ve zahmetsizce yapabildikleri hızlı alışveriş çağı geldi: kıyafetleri deneyin, çevrimiçi sipariş verin ve satın aldıklarını teslim alın, mağazadan hızlı teslimatı yönetin ve her şeyden önce saniyeler içinde ödeme yapın. Alışveriş deneyimi hızlı ve sorunsuz olmalıdır.

Yapay zekanın büyüyen olgunluğu, envanter yönetiminin optimize edilmesiyle başlayarak alışveriş deneyimindeki sürtüşmeleri ortadan kaldırıyor. Mağaza yöneticileri, talebi izlemek ve en çok satan ürünleri stokta asla bitmeyecek şekilde haritalamak veya çevrimiçi mağaza içi alışveriş yolculuklarını çoğaltmak için dijital ikizler oluşturabilecek.
Diğer ana eksen ödemedir. Amaç sadece işlemleri otomatikleştirmek değil, aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştirmektir. Birçok marka zaten ürünleri kendiniz tarama imkanı sunuyor. Bazıları, 475 akıllı kamera tarafından tespit edilen raflardan alınan ürünlere göre, müşterilerine mağazaya girerken akıllı telefonlarını taratma ve ardından mağazadan çıkarken borçlandırma fırsatı sunan Aldi gibi Amazon’un izini sürüyor.

Trend 4, benim hükümdarlığım

Özelleştirme için başka bir çağ açılıyor. Otomatik ödeme uygulamasının doğrudan bir sonucu olarak, satış görevlilerinin müşterilere tavsiyelerde bulunmak için daha fazla boş zamanı olur. Ve bu müşterilerden gelen bir talep çünkü dünya çapındaki tüketicilerin %54’ü hoş ve yetkin bir personele sahip olmanın mağazada hoş bir atmosfer yaratmada en önemli faktör olduğuna inanıyor.
Çok yönlü kanal ve veriler, bu kişiselleştirilmiş müşteri deneyiminin temel direkleridir. “Müşteri 360” vizyonu ve birleşik müşteri veri platformu (CDP), markaların müşterilerine bekledikleri hizmetleri sunmalarına olanak tanır.

Browns mükemmel bir örnektir. Marka, müşterilerinin randevu alabilmesi, ürün araması yapabilmesi ve dilek listesine ekleyebilmesi için bir aplikasyon geliştirmiştir. Bu liste daha sonra onları analiz edebilen ve onlara ürün önerileri sunabilen satıcılarla paylaşılabilir. Müşteriler, mevcut bedenleri ve aynı zamanda tamamlayıcı ürünleri verecek bağlantılı aynalar sayesinde ürünleri mağazada da test edebilirler.genel-16