Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC) sözde bir çalışanı, şirkette çalışma deneyimlerini Tayvanlı bir çevrimiçi tartışma forumunda paylaştı. TSMC, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisidir ve firma hem Tayvan ekonomisinde hem de bölge siyasetinde merkezi bir yere sahiptir. Firmanın ada genelinde çeşitli üretim tesisleri, araştırma merkezleri ve ofisleri bulunmaktadır. Ancak bugünün gönderisi, kimliği bilinmeyen işçinin çalışma yerinin ayrıntılarını dışarıda bırakıyor ve yaşlı iş arkadaşlarından zorbalıkla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor – hatta bazıları ‘holigan’ gibi davranmış ve genç meslektaşlarına fiziksel olarak zorbalık yapmış.

Rapora Göre, TSMC İşçileri Sık Sık Gençlerin Kafasına ‘Vuracak’ ve Diğer Zorbalık Biçimlerini Gerçekleştirecek

İlk etapta alınan rapor, Birleşik Günlük Haberler (UDN)sohbet panosunda yapıldı DKart. Orijinal poster anonim olduğu ve diğer ayrıntılar kaldırıldığı için bilgilerin gerçekliğini doğrulamak mümkün değildir. Yine de, diğer DCard kullanıcılarının yanıtları, bazıları diğer şirketlerde benzer davranışlara tanık olduğundan, bunun TSMC’de münferit bir sorun olmadığını gösteriyor.

Ayrıntılara göre, adı açıklanmayan çalışan altı aydır şirkette çalışıyor. Bu süre zarfında işi, özellikle amirinin davranışları nedeniyle onu endişelendirmiştir. İşçi, amirinin geç gelerek, erken çıkarak ve mesai saatleri içinde dışarı çıkarak şirket politikasına uymadığını ve onu savunmadığını da hafifletir. Amirinin işini zorlaştırdığını çünkü işlerini hızlı bitirdiğinde tüm hatalarını açıklamak zorunda olduğunu, yavaş bitirirse gecikme için hemen amirine rapor vermesi gerektiğini belirtiyor.

TSMC’nin yonga üretim sürecinin bir anlık görüntüsü. Resim: Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi

Çalışan da sorunlarına çözüm bulamıyor çünkü ona göre amir oldukça popüler ve her türlü menfaate sahip. Ancak, TSMC’de endişelendiği tek kişi amiri değildir.

Ona göre, kıdemli meslektaşları genellikle küçüklerin kafasına vuruyor, onları itip kakıyor veya sert tonlar kullanıyor. Bir ara, bu davranışlarından dolayı onları azarlama ihtiyacı hissetti, ancak bir dahaki sefere ses tonlarının daha sert olacağından endişelendiği için bunu yapmaktan kaçındı. Yaşlıların zihniyetini holiganlarınkiyle karşılaştırıyor.

Bu davranış, çalışanı işine odaklanamaz hale getirdi. Meslektaşlarının onun hakkında sınırsız konuşacaklarına inanıyor ve amirinin davranışlarından dolayı iş yerinde herhangi bir hata yapmaktan da korkuyor. Bu davranış, onun akıl sağlığına zarar veriyor ve iş yerindeki ‘karmaşık kişilerarası ilişkiler’ konusunda da endişelenmesi gerekiyor. Ayrıca her an işini kaybedebileceğinden korktuğu için parasını harcama konusunda kararsızdır.

Yanıt olarak, okuyucular orijinal afişe sempati duydular ve ona bu davranışın aslında diğer şirketlerde de oldukça yaygın olduğunu söylediler. Çalışanların fotoğraf çekmesine veya video kaydetmesine izin verilmediğinden temiz odalarda çalışmanın özellikle karmaşık olduğunu (orijinal posterin temiz odada da çalışıp çalışmadığı net değil) ekliyorlar – bu da zorbaları istediklerini yapmakta özgür bırakıyor.

Başka bir yorumcu, TSMC’nin Nan-ke fabrikasından kıdemli bir işçinin, kendisinin de küçüklere sert konuşacağını ve hatta kıdemli mühendislerin bile onun sözünü kesmeyeceğini paylaşması için işaret etti. Bir okuyucu, bu davranışı bilim ve teknoloji yönetim ofisine bildirmesi gerektiğini öne sürüyor. Diğer öneriler arasında en azından sorunun yönetime ulaşması için kıdemlinin dövülmesi ve sorunlarla toplu olarak ilgilenecek bir grup oluşturulması yer alıyordu.

TSMC’de çalışmakla ilgili daha fazla çalışan düşüncesi için, kontrol ettiğinizden emin olun:

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17