Telegram, 2023’ün ilk büyük güncellemesini 3 Şubat’ta kullanıma sundu ve birkaç önemli özellik ekledi. Uygulamanın aldığı son büyük güncelleme geçen yıl Aralık ayındaydı. Bununla birlikte, en son güncellemelerden bazıları yalnızca Telegram Premium kullanıcıları için mevcuttur, bunların arasında tüm sohbeti gerçek zamanlı olarak çevirme seçeneği de vardır. Çeviri düğmesi, kişisel sohbetler, gruplar ve kanallar da dahil olmak üzere herhangi bir yabancı dil dizisinin en üstünde yer alır. Kullanıcılar hangi dillere çevrileceğini seçebilir veya seçenekler menüsünden çubuğu gizleyebilir.

Tüm kullanıcılar için mevcut olan güncellemeler arasında, Telegram uygulaması tarafından ağ kullanımının ayrıntılı bir dökümünü görme seçeneği de bulunuyor. A postalamak sosyal medya platformunun resmi sitesinde, “Wi-Fi ve mobil veri için ayrıntılı pasta grafiklerle Telegram tarafından ne kadar veri kullanıldığını görebilir ve otomatik indirme ayarlarınızı veri planınıza uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.”

Kullanıcılar, en son Telegram güncellemesiyle gelen herhangi bir medyanın otomatik kaydetme özelliğini de kontrol edebilir. “Medyanın boyutuna, türüne ve hangi sohbetten alındığına bağlı olarak galerinize otomatik olarak ne zaman kaydedileceğini kontrol edebilirsiniz. Bu menü artık istisnaları da desteklemektedir, bu nedenle yalnızca tam olarak istediğinizi kaydedebilirsiniz,” yazı okundu. Bu özellik, yöneticilerin “grup üyelerinin fotoğraflar, sesli veya görüntülü mesajlar gibi 9 farklı medya türü göndermesine izin verilip verilmeyeceğini seçmelerine” olanak tanıyan “Granüler Medya İzinleri” adlı başka bir özellik tarafından desteklenir. Yalnızca medya grupları oluşturmak için metin mesajlarını da devre dışı bırakabilirler.” Ayrıca, düzenli yönetici müdahalesi olmaksızın “yalnızca sesli notlar veya yalnızca bilgi yarışması iletişimi” sağlar.

Yeni güncelleme ile çıkış yapan Telegram kullanıcıları, Apple veya Google kimliklerini SMS koduna erişmeden hızlı bir şekilde yeniden girebilecekler, ancak yine de 2 Adımlı Doğrulama şifreleri varsa girmeleri istenecek.

Bu güncelleme ayrıca Telegram’daki bot geliştiricilerinin “kullanıcıların önceden tanımlanmış kriterleri karşılayan grupları, kanalları veya kişileri seçmesine yardımcı olan özel düğmeler eklemesine” olanak tanır. Örneğin, kullanıcının yönetici olduğu ve konuların etkinleştirildiği bir gruba botu hızlı bir şekilde eklemek için bu kullanılabilir.”

Telegram ayrıca emojilerle ilgili birkaç güncelleme de yaptı. Site, yüzlerce özel emoji ve etkileşimli emoji tanıttı, ikincisi, gönderiye göre dokunulduğunda “tam ekran efekti ortaya çıkaracak”. Tüm “çıkartmalar ve emojiler artık kategorilere göre sıralanıyor” ve kullanıcılar “göndermeden önce yakınlaştırmak ve daha iyi bir görünüm elde etmek için herhangi bir emojiyi tutabilir.” Telegram ayrıca “herhangi bir çıkartma veya animasyonlu emojinin” “bir profil resmine” dönüşmesine izin verir.

Gönderide bahsedilen bir diğer premium özellik güncellemesi de “Telegram Premium aboneliğinde bir yıl ön ödeme yaparak yüzde 40 indirim” teklifi.


Samsung’un Galaxy S23 serisi akıllı telefonları bu hafta başlarında piyasaya sürüldü ve Güney Koreli firmanın ileri teknoloji cep telefonları üç modelde de birkaç yükseltme gördü. Fiyatlardaki artış ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8