Telecom Daily analistleri, 2022’de Rus telekom operatörlerinin bir yıl öncesine göre %60 daha az baz istasyonu kurduğunu hesapladı. Bu, yaptırımlara ve Nokia, Ericsson ve Huawei’den yeni ekipman bulunmamasına bağlanıyor. Kommersant’a göre depolardaki stoklar esas olarak mevcut ağların onarımı için kullanılıyordu.İstasyon eksikliği, frekansları yeniden düzenleyerek ve ağ yönetiminin verimliliğini artırarak telafi edildi. Bu nedenle veri aktarım hızı neredeyse düşmedi ancak uzmanlara göre trafik hacmindeki azalma da buna yardımcı oldu.

Telecom Daily CEO’su Denis Kuskov’a göre, 2022’de ağ inşaatındaki azalma, her şeyden önce uzak bölgeleri etkiledi. Aynı zamanda ortalama veri aktarım hızı da 24 Mbps’den 22 Mbps’ye düştü. Ve 2023’ün sonuna veya 2024’ün başına kadar, baz istasyonu sayısı artmazsa hız 3-4 Mbps daha düşebilir.

Aynı zamanda kaynak, Rus mobil ağlarının bir güvenlik marjına sahip olduğunu ve operatörlerin yeterli baz istasyonu stoklarına sahip olduklarını iddia ettiğini belirtiyor. Trafik hacimlerindeki artışta bir azalma, yerel baz istasyonlarının ortaya çıkmasına kadar beklemeye izin verecektir.

Daha önce Yandex’in AI projelerinde Nvidia grafik hızlandırıcılarının bulunmamasından dolayı sorunlar yaşanabileceği bildirilmişti.genel-22