Nissan, yeniden şekillendirilen ittifak kapsamında Renault EV biriminde yüzde 15'e kadar hisse satın alacak

Nissan Ve renault Japon otomobil üreticisinin Renault’nun yüzde 15’e varan hissesini satın alma taahhüdü ile yeniden tasarlanan ittifakının ayrıntılarını açıkladı. elektrikli araç birim, Amper.

Renault’nun CEO’su, daha önce duyurulan Renault’nun Nissan’daki hissesinin iki eşit ortak haline getirilmesi için azaltılmasını da içeren anlaşmanın, ittifakı önümüzdeki 15 yıl boyunca daha özgür ve daha dengeli hale getirmeyi hedeflediğini söyledi. Luca de Meo söz konusu.

2018’de mimarı ve eski başkanı Carlos Ghosn’un bir mali skandalın ortasında tutuklanmasıyla derinden gerilen iki otomobil üreticisi arasındaki orantısız ilişki, uzun süredir Nissan yöneticileri arasında bir sürtüşme kaynağı olmuştu.

Ayrıca Oku

Google Porsche, Google Apps erişimi için görüşmelerde bulunuyor
Nikkei, teknoloji artışıyla günü yükselişle bitirdi, yen güçleniyor

Renault, Nissan’ı yirmi yıl önce kurtarmış olsa da, satışlara göre daha küçük otomobil üreticisi.

“Üzerinde anlaştığımız şeyin, son yıllarda sahip olduğumuzdan çok daha iyi bir düzen olduğunu düşünüyorum.” de Meo Londra’daki yeni görünümlü ittifakın bir sunumunu anlattı.

“Çok daha basit olan yeni bir yönetişim planımız var, artık normal bir şirket gibi çalışabiliyoruz. Renault’dan bakıldığında, bu, var olan bağları ve sinerjileri mutlaka bozmadan bazı stratejik çevikliği yeniden kazanmakla ilgili.”

Nissan’ın yatırımının boyutu ve hatta Renault’nun amiral gemisi olan EV ünitesine para koyma konusundaki kesin taahhüdü, şimdiye kadar belirsizdi.

Pazartesi günü, bazı kaynakların 10 milyar avroya kadar çıkabileceğini belirttiği işletmenin değerlemesi hakkında herhangi bir finansal ayrıntı açıklanmadı. De Meo, birimin değerine piyasanın karar vereceğini söyledi.

Nissan ve Mitsubishi’den yöneticiler, Ampere’nin Avrupa’daki işlerini büyütmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Nissan İcra Kurulu Başkanı, “Ampere’i Nissan’ın Avrupa’daki yeni iş fırsatlarına katılmasını sağlayan bir unsur olarak görüyoruz.” Makoto Uchida muhabirlere ve analistlere söyledi.

Mitsubishi CEO’su Takao Kato Ampere’nin ayrıca Avrupa EV stratejisinin bir parçasını oluşturacağını ve şirketin birime hisse katılımını “daha fazla inceleyeceğini” söyledi.

Nissan ve Renault, Fransız otomobil üreticisinin Nissan’daki hissesini yüzde 28’lik bir hisseyi bir Fransız tröstüne devrederek yaklaşık yüzde 43’ten yüzde 15’e düşüreceğini zaten duyurmuştu.

Pazartesi günü yapılan açıklamada, Renault’nun tröstte tutulan Nissan hisselerini satma esnekliğine sahip olacağı, ancak “hisseleri belirli, önceden belirlenmiş bir süre içinde satma zorunluluğu olmadığı” belirtildi.

De Meo, Renault’nun “iyi niyetle” hareket edeceğini ve Nissan hisselerini “düzenli bir şekilde” satacağını söyledi.

Satış gerçekleştiğinde, Nissan’ın ilk teklif hakkı olacak.

Şirketler ayrıca Avrupa, Hindistan ve Latin Amerika’daki ortak projelerden sinerji elde etmeyi hedefliyor ve EV işi, elektronik ve katı hal pillerinde birlikte çalışacak.

Renault’nun hisseleri 1009’da yaklaşık yüzde 1 düştü GMT.

24 yıllık eski ittifakın kapsamlı bir şekilde yeniden yapılanması, Renault’nun Çinli Geely de dahil olmak üzere ortaklık dışındaki şirketlerle bağlantı kurma arayışına girmesiyle, fikri mülkiyetin paylaşımına ilişkin endişelerle karmaşıklaşan aylarca süren yoğun görüşmelerin ardından geldi.

Bir kaynağa göre, Renault yönetim kurulu anlaşmayı Pazar gecesi onayladı. Kaynak, Nissan yönetim kurulunun da Pazartesi günü erken saatlerde onayladığını söyledi.

CLSA analisti Christopher Richter, Renault markasının güçlü bir marka olarak görülmediğini, bu nedenle Fransız otomobil üreticisinin Ampere için çok para toplamasının zor olabileceğini söyledi.

“Bu şey piyasaya girdiğinde gerçekten ne kadar para toplayacağınızı merak ediyorum. Bu yüzden Nissan’ı çok fazla ödemeye zorlayacaklarını düşünüyorum.”

Richter, yenilenen ittifakın Nissan ve Renault’nun birlikte biraz daha uyumlu çalışmasını sağlayabileceğini söylese de, şunları kaydetti: honda Ve Genel motorlar herhangi bir sermaye ilişkisine ihtiyaç duymadan ortaklaşa düşük maliyetli EV’ler geliştirmeyi içeren bir ortaklık kurduk.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9