Günden güne Mac kullanan çoğu kişi, muhtemelen Command-space komutunun işleri halletme gücünü zaten biliyordur. Ancak bir Mac’te daha üretken olmanın daha az bilinen başka yolları da var.

İşte en sevdiğim az bilinen ipuçlarından altı tanesi.

Yoldan çekil

Bunu deneyin: Command-Option Masaüstünüzün herhangi bir görünür bölümünü tıklayın ve tüm açık uygulamalarınızdaki tüm pencereler kaybolacaktır. Oraya ulaşmanın en kolay yolu. Ardından, birlikte çalışmanız gerekenleri öne çıkarmak ve bunlara ulaşmak için Command-Tab’ı (Uygulama Değiştirici) kullanın.

Metni kolayca seçin, her seferinde bir kelime

Metinle çalışırken, kopyanızda her seferinde bir kelime sekmek için Seçenek+sol/sağ’a dokunun. Kelimeyi seçmek için shift tuşuna aynı anda basın — birden fazla kelime seçmek için basmaya ve dokunmaya devam edin. Bu, belgelerle çalışırken/düzenlerken doğru kelimeye ulaşmanın süper kolay bir yoludur.

Kaydettiğinizde zaman kazanın

Birden çok proje üzerinde çalışıyorsanız ve içeriğinizi birden çok klasöre kaydediyorsanız, bir dosyayı kaydederken doğru klasörü bulmak oldukça can sıkıcı olabilir.

Bunu bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz; hayatı biraz daha kolaylaştırmak için yerleşik bir Unix komutu vardır: Bir dosyayı kaydederken, Kaydet iletişim kutusuna bir / yazın ve o iletişim kutusundan doğru klasöre giden yolu bulabileceksiniz.

Bu dosyayı örneğin Kullanıcılar/Adım/Belgeler/Klasör adı içine kaydettim.

Öğeleri Resimler klasörünüze kaydetmek için /~/Pictures veya Belgeler klasörünüze yerleştirmek için /~/Documents yazabilirsiniz. Bu, yolu öğrenirseniz, örneğin Kaydet iletişim kutusundan /~/Belgeler/Klasör adı yazarak ayrılmış bir klasöre kolayca kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Nerede yaptı O dosyayı koydum mu?

Bazen Spotlight’ta öğeler bulabilir, ancak Mac’inizde tam olarak nerede olduklarını söyleyemezsiniz. Diğer zamanlarda, yazılım geliştirmek ve hatta kendi Automator betiklerinizi oluşturmak gibi diğer kullanımlar için tam dosya yolunu almanız gerekir.

Bu bilgiyi almanın kolay yolu budur.

  • Dosyayı Spotlight veya Finder’da bulun.
  • Bağlamsal menüyü almak için dosyayı sağ tıklayın.
  • Bunu yaparken alt tuşunu basılı tutun ve Dosyayı Kopyala komutunun Yolu Dosyaya Kopyala komutuna dönüştüğünü göreceksiniz.
  • Dosyanın yolunu Panonuza kopyalamak ve onu yerleştirmeniz gereken yere yapıştırmak için bunu seçin.

Kolay erişim için en sık kullandığınız klasörleri Finder’daki Favoriler bölümüne de sürükleyebileceğinizi unutmayın. Option-Command-Space’e hızlı bir dokunuş, nerede olursanız olun yeni bir Finder penceresi açacaktır.

Favicon’un gücü

Kayıtlı bir belgede çalışırken, belge penceresinin üst kısmındaki dosya adının solunda küçük bir simgenin göründüğünü göreceksiniz. Simge sadece dekoratif değildir. İmlecinizi üzerine getirin, seçin ve ardından o küçük simgeyi sanki belgenin kendisiymiş gibi hareket ettirebilirsiniz. Farklı klasörlere bırakmak, e-postalara veya mesajlara göndermek ve hatta daha fazla işlem için öğeyi diğer uygulamaların içine yerleştirmek için bunu kullanın. Bunu kullanmaya alıştıktan sonra, size çok zaman kazandırmalıdır.

Görüntü dönüştürme

Çok sayıda ekran görüntüsü alıyorsanız veya çok sayıda görüntü topluyorsanız ve bunları farklı bir biçime dönüştürmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki ipuçlarından birini kullanarak kendinizi büyük bir güçlükten kurtarabilirsiniz:

Resmi Dönüştür

Görüntüyü seçin ve Görüntüyü Dönüştür’ü seçtiğiniz bağlamsal menüye gitmek için sağ tıklayın; daha sonra görüntü formatını (JPEG, PNG, HEIF) ve Görüntü Boyutunu, görüntü verileri olsun ya da olmasın seçebilirsiniz.

Bir Klasör İşlemi Kullanın

Belki Masaüstünüzde yeni bir Klasör oluşturun ve ona “Web Sitesi için Görüntüler” gibi bir ad verin. Bir Klasör Eylemi oluşturacaksınız — o klasöre koyduğunuz herhangi bir görüntüyü ilgili boyutlara dönüştürecek güçlü bir otomasyon.

Klasörü seçin, sağ tıklayın ve içerik menüsünde Hizmetler>Klasör Eylemleri / Kurulum… öğesini seçin. Hizmeti Çalıştır düğmesine tıklamanız istenecektir.

Bir dizi seçenekle çekici olmayan bir iletişim kutusu görünecektir. Bu eğitim için Görüntü — JPEG.scpt olarak Çoğalt’ı seçin. Kaydedin ve Klasör Eylemlerini Etkinleştir’in işaretli olduğundan emin olun.

Gelecekte, o klasöre bıraktığınız herhangi bir resim sizin için dönüştürülecektir.

Daha da güçlü bir görüntü dönüştürme otomasyonu istiyorsanız, Automator’da bir tane oluşturabilirsiniz. Bir web sitesinde kullanmak üzere görüntüleri hem dönüştürmek hem de yeniden boyutlandırmak için bunlardan birini kullanıyorum. Bu basit kılavuzu izleyin (veya Bu) bunları inşa etmenin bazı ilkelerini öğrenmek.

Eğlence için

Emoji seçicinizi açmak için Control-Command-Space’e dokunun, yerleştirmek için birine dokunun. Veya e veya é gibi alternatif kullanımlara erişmek için klavyenizdeki bir karaktere basmaya devam edin.

Daha fazla istemek?

Birden çok Mac ipucu koleksiyonu derledim – işte Mac için 10 üretkenlik ipucu daha.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13