Çalışanlar Cognizant tarafından istihdam ediliyor ancak YouTube Music ile sözleşmeleri var ve bugün greve hazırlar.

Çalışanlar Cognizant tarafından istihdam ediliyor ancak YouTube Music ile sözleşmeleri var ve bugün greve hazırlar.
resim: Sharaf Maksumov (Doğrulanmış)

Evden çalışmak, covid-19 evde kalma talimatlarının avantajlarından biriydi ve kurumsal dünyanın çoğu, işlerinin tamamen veya çoğunlukla uzaktan yapılabileceğini kanıtlayabildi. Ancak büyük teknolojinin işe dönme baskısı direniş olmadan gelmiyor, çünkü eksenler bu sabah YouTube’daki yüklenicilerin saldırmaya hazır ofise dönmeye zorlanmaktan.

43 müteahhit, YouTube Music için Teksas’ta çalışıyor ve bu müteahhitlerden bazıları daha önce tamamen uzakta olmasına rağmen, bu Pazartesi günü şirketin Austin’deki ofisine dönmek zorunda kaldıkları için bu öğleden sonra greve gitmeye hazırlanıyorlar. Yükleniciler Cognizant tarafından istihdam ediliyor ve Axios, sendikanın tanınması için başvuruda bulunmalarının ardından Kasım ayında kendilerine bir işe dönüş bildiriminin gönderildiğini bildirdi. Cognizant, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada bu iddiayı geri çevirdi ve yüklenicilere en kısa sürede söylendiğini iddia etti. Aralık 2021’de ofise döneceklerdi. Cognizant ayrıca Gizmodo’ya, bu çalışanların imzaladığı sözleşmeye göre bu pozisyonların her zaman ofis içi olması gerektiğini söyledi.

“Cognizant, çalışanlarımızın politikalarımıza katılmama ve onları yasal olarak protesto etme haklarına saygı duyar. Bununla birlikte, bazı çalışanlarımızın Aralık 2021’den bu yana kendilerine defalarca iletilen bir ofise dönüş politikası nedeniyle greve gitmeyi seçmesi hayal kırıklığı yaratıyor, “diye yazdı Cognizant Gizmodo’ya. “Bu projede çalışan ortaklar, ofis içi pozisyonları kabul ettikleri ve ekibin Austin merkezli fiziksel bir yerde birlikte çalışacağı anlayışıyla işe alımlarını kabul ettiler.”

Axios’ta aktarıldığı üzere Cognizant/YouTube çalışanı Neil Gossell, “Umudumuz, gerçekten dinlendiğimiz bir diyalog kurabilmemizdir” dedi.

YouTube, grevle ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Cognizant yüklenicileri için ana anlaşmazlık noktalarından biri ücrettir. Müteahhitler, maaşlarının saat başına 19 dolardan başladığını söylüyor ve bunun, ofislerinin bulunduğu Austin’de bir hayatı sürdürmek için yeterli bir gelir olmadığını iddia ediyor. Müteahhitlerin yaklaşık %25’i şu anda Austin’de yaşıyor, ancak bazıları geçimlerini sağlamak için birden fazla işte çalıştıklarını söylüyor. Axios, bu yüklenicilerin çoğunluğunun pandemi sırasında işe alındığını ve her zaman uzaktan çalışanlar olduğunu söylüyor.

Aynı zamanda, ofis doluluk oranı %50,4 ile salgın sonrası en yüksek seviyeye ulaştı Axios’a göre, Kastle Systems’tan bir rapora atıfta bulunan. Ofise dönüş trendi Temmuz 2021’den bu yana istikrarlı bir şekilde artarken, Eylül ayından bu yana sabit bir seyir izliyor ve bu da iş dünyası için yeni (eski) bir gerçeğe işaret ediyor. Tesla, Apple ve Google gibi teknoloji devleri, çalışanlarını en az bir yıldır pandemi sonrası ofise dönmeye zorluyor, ancak bazı çalışanlar geri çevirmeye devam ediyor.

Güncelleme 3 Şubat 14:40 EST: Bu makale, Axios’tan alıntılanan iddiaların yanlış olduğunu da söyleyen Cognizant’ın yorumunu içerecek şekilde güncellendi. YouTube’un Gizmodo ile paylaşacak herhangi bir yorumu yoktu.genel-7