Google, Apple ve Samsung’a meydan okumak amacıyla Pixel telefonlarını başka bir seviyeye taşımaya karar vermeden iki yıl önce, Pixel 4 serisinin de aynı şeyi yapabileceği düşünülüyordu. Nihayet, Google, mutfak lavabosu dışında her şeyi Pixel 4 ve Pixel 4 XL’e attı. 3D yüz tanıma, bir nokta projektörü, bir sel aydınlatıcı ve Apple’ın Face ID için kullandığı True Depth Camera’ya benzer iki kızılötesi kamera kullanan Face Unlock’un güvenli bir sürümü vardı.
Pixel 4 serisi modellerde de 90Hz yenileme hızı vardı ve Motion Sense özelliğini de unutmayalım. Google’ın Soli radar çipini kullanan Motion Sense, kullanıcıların bir hareket yaparak Pixel 4 telefonlarının belirli özelliklerini kontrol etmelerine olanak tanıyordu. Ne yazık ki yetenekler çok sınırlıydı ve Google bu özelliği asla geri getirmedi. Motion Sense ile, bir arama veya alarm elin sallanmasıyla kapatılabilir ve telefon açıldığında otomatik olarak kilidi açılır.

Pixel 4 ve Pixel 4 XL pazarda başarılı olamadı

Ancak, Esper’in Mişaal Rahman (aracılığıyla AndroidPolis), keşfettiği Pixel 4 serisi için yeni bir Android yapısı hakkında bir tweet yayınladı. Ancak bir uyarı var; bu güncelleme yalnızca geliştiriciler içindir ve Android Privacy Sandbox’a gönderilmiştir. Google’ın açıkladığı gibi, “Android’deki Privacy Sandbox, kullanıcı gizliliğini iyileştiren ve mobil uygulamalar için etkili, kişiselleştirilmiş reklam deneyimleri sağlayan yeni teknolojiler geliştirmeyi amaçlamaktadır.” İlginç bir şekilde, Gizlilik Korumalı Alanı Pixel 4 XL için değil, yalnızca Pixel 4 için mevcuttur.

Şu anda, bu yapının halka sunulacağına dair hiçbir gösterge yok, ancak bu noktada asla bilemezsiniz. Güncelleme, en son Quarterly Feature Drop’a (QPR1) dayanmaktadır ve söylediğimiz gibi, Aralık güvenlik güncellemesini taşımaktadır, bu nedenle oldukça yenidir.

Bir sonraki aylık Android güncellemesi sadece birkaç gün uzakta olabilir

Güncellemelerden bahsetmişken, 6 Şubat Pazartesi günü Google, Şubat Android Güvenlik güncellemesini yayınlayacak. Ya da en azından böyle yapılması planlanıyor. Her ay bakmayı sevdiğimiz şey, hataları ortadan kaldıran Pixel telefonlar için işlevsel güncellemelerdir. Telefonunuz için bir kutu Raid gibi düşünün. Bu güncelleme genellikle her ayın ilk Pazartesi günü yayınlanır. Pixel kullanıcılarına şunu hatırlatmalıyız Android 13 QPR2 Beta 3 güncellemesi geçen hafta yayınlandı.

QPR2 Beta programının bir üyesiyseniz, şu adrese gidin: Ayarlar > sistem > Sistem güncellemesi telefonunuza vurup vurmadığını kontrol etmek için. Öyleyse, indirmek ve yüklemek için yönergeleri izleyin. QPR2 Beta programının süresi, kararlı sürüm yayınlandığında Mart ayında sona eriyor. Bunun ayın ilk Pazartesi günü olan 6 Mart’ta gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. March Quarterly Pixel Feature Drop’u yükledikten sonra (ve daha önce değil), telefonunuzu silmenize gerek kalmadan Beta programından çıkabilirsiniz.

Google, Android 14’ü alacak Pixel modellerinin kesin bir listesini açıklamasa da, çıkış tarihlerine göre Pixel 4a (5G), Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, bir sonraki büyük Android derlemesi için uygundur.

telefon-1