40 kişilik bir YouTube Müzik çalışanı grubu Cuma günü greve gitti. Alphabet’in taşeronu Cognizant tarafından istihdam edilen grevci işçiler, her iki şirketin yönetiminin de sendika yönelimlerinin önüne geçmek için haksız çalışma uygulamalarından yararlandığını iddia ediyor.

“Şu anda, departmanımızın büyük çoğunluğu bir kararda evet oyu vermeye hazır. [National Labor Relations Board (NLRB)] YouTube Müzik genel uzmanı Sam Regan, Austin, Teksas’taki bir grevde şunları söyledi: Facebook canlı yayın. “Örgütlenme çabalarımıza misilleme olarak, işverenimiz, federal yasa tarafından zorunlu kılınan adil oy kullanma koşullarına önemli ölçüde müdahale edecek olan, oylamadan önce uzaktan çalışmaya son vermeye zorluyor.”

YouTube Music’in içerik operasyonları ekibinin Pazartesi günü Austin ofisine dönmesi bekleniyor. Ancak Alphabet Workers Union’a (AWU) göre, işçilerin çoğu uzaktan işe alındı ​​ve neredeyse dörtte birinin merkezi Teksas’ta bile değil.

AWU bir basın açıklamasında, “İşçilere saatte 19 dolar gibi düşük bir ücret ödeniyor ve bu nedenle, yüz yüze çalışmayla ilgili yer değiştirme, seyahat veya çocuk bakımı masraflarını karşılayamıyor” dedi.

23 Ocak’ta, Amerika İletişim İşçileri’ne bağlı AWU, NLRB’ye haksız bir işçilik uygulaması suçlamasında bulundu. Başına ulusal hukukişverenlerin çalışanların örgütlenmesine müdahale etmesi veya örgütlenme çabalarına katıldıkları için işçilere misillemede bulunması yasa dışıdır.

İki hafta önce, şirket 12.000 kişiyi veya küresel işgücünün %6’sını işten çıkardı — çalışan sayısındaki bu azalmaya rağmen, Perşembe günü Alphabet üç aylık kazanç raporunda 13,6 milyar dolar kârda. Alphabet sonuçlarını sunarken, yaklaşık 50 çalışanlar yakınlardaki bir Google mağazasının önünde son işten çıkarmaları protesto etti.

Arama algoritmalarını eğiten, test eden ve değerlendiren bir grup “arama değerlendiricisi” olan başka bir Google çalışanı grubu, 1 Şubat’ta Google genel merkezinde bir eylem düzenledi. tüm üyeler ABD’deki genişletilmiş işgücünün çoğuna saat başına 15 ABD Doları veya daha fazla ödeme yapılmalı, artı sağlık, vergiden muaf öğrenim ücreti geri ödemesi ve çalışan yardım programları gibi diğer avantajlar sağlanmalıdır. Ancak arama değerlendiricileri diyor “hiçbir fayda sağlamadan yoksulluk maaşı alıyorlar.” Grup, Google’ın Mountain View, California genel merkezinde kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavanan’a bir dilekçe göndererek liderliği bu çalışanları Alphabet’in genişletilmiş iş gücüne dahil etmeye çağırdı.

Google, yorum isteğine yanıt vermedi.genel-24