ExoMars misyonundan Rosalind Franklin sadece yaşam belirtileri için sondaj yapmak istedi, ancak biraz daha beklemesi gerekecek.

Savaş, bütçe kesintileri, bir salgın ve bir kaza: Tüm denemelerine rağmen, Avrupa’nın ExoMars misyonu, Perseverance adını NASA’nın Mars gezgini aracından daha fazla hak ediyor olabilir.

Ancak Avrupa Uzay Ajansı, misyonun 2028’de Kızıl Gezegende dünya dışı yaşam aramak için uzun süredir ertelenen arayışında başlayabileceğini umuyor.

Geçen yıl bu zamanlar, ESA’nın Rosalind Franklin gezici aracı, bir Rus roketine binmeyi ve bir Rus kara aracıyla Mars yüzeyine inmeyi planlayarak, Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nden Eylül ayında yapılacak fırlatma için tamamen hazırdı.

Ardından Moskova, Mart ayında Ukrayna’yı işgal etti ve ESA’nın 22 üye ülkesi tarafından uygulanan yaptırımlar, Rusya’nın çekilmesine ve misyonun askıya alınmasına neden oldu.

Bu, yirmi yılı aşkın bir süredir proje üzerinde çalışan yüzlerce bilim insanı için son darbe oldu.

İlk olarak 2001’de tasarlanan iddialı programın, Mars’a hala bir gezici indirmesi gereken Avrupa için çok pahalı olduğu kısa sürede kanıtlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay ajansı NASA, 2009’da fon açığını kapatmak için devreye girdi. Ancak üç yıl sonra bütçe kesintileri NASA’nın çekilmesine neden oldu.

Ardından yardım beklenmedik bir kaynaktan geldi: Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos.

ESA ve Roscosmos, ExoMars için bir test çalışması olarak 2016 yılında Schiaparelli EDM modülünü birlikte başlattı.

Ancak Schiaparelli Mars’a vardığında, bir bilgisayar arızası onun yüzeye çarpmasına ve sessiz kalmasına neden oldu.

Bu başarısızlık, Rusya-Avrupa ortak ExoMars görevinin lansmanını Temmuz 2020’ye erteledi.

COVID-19 salgını, bu tarihi, Ukrayna’nın işgali nedeniyle tekrar ertelendiği 2022’ye geri itti.

Zor Rus müzakereleri

Geçen yılın sonlarında, ESA’nın bakanlar konseyi, önümüzdeki üç yıl boyunca 500 milyon Euro’luk (540 milyon $) bir enjeksiyonla misyonu canlı tutmayı kabul etti.

ESA’nın insan ve robotik keşif direktörü David Parker, geçen hafta görevi sürdürmek için öne sürdükleri argümanlardan birinin “bunun Avrupa biliminin eşsiz bir parçası olduğu” olduğunu söyledi.

2022’den beri uzak galaksilerin şaşırtıcı görüntülerini geri gönderen uzay teleskopuna atıfta bulunarak “James Webb gibi” dedi.

“Ama bu Mars için – bu hırs ölçeği.

Rosalind Franklin gezgini, Mars yüzeyinin iki metre altına kadar sondaj yapabilir.

Rosalind Franklin gezgini, Mars yüzeyinin iki metre altına kadar sondaj yapabilir.

“Geçmiş yaşamın kanıtlarını gerçekten bulabilecek, öngörülen tek görev bu.”

Ancak 2028 fırlatmasını zorlaştırabilecek bazı önemli engeller devam ediyor – ESA’nın gezicisini Mars’a indirmek için yeni bir yola ihtiyacı var.

ESA’nın ilk olarak, hala İtalya’nın Torino kentindeki montaj sahasında bulunan Rusya’nın Kazachok iniş aracından yerleşik bir bilgisayar ve radar altimetre dahil olmak üzere Avrupa bileşenlerini kurtarması gerekecek.

Ancak bileşenleri iniş aracından yalnızca Rusya çıkarabilir.

Rus uzmanların gelip iniş aracını sökmesi için zorlu müzakereler sürüyor.

ESA ExoMars program ekibi lideri Thierry Blancquaert AFP’ye “Onları Ocak ortasında bekliyorduk ama gelmediler” dedi.

“Mart ayı sonuna kadar her şeyi yapmalarını istedik” diye ekledi.

NASA kurtarmaya mı geldi?

Yerden kalkmak için, yeni görev, şimdiye kadar yardım etmekten mutluluk duyduğunu belirten NASA’nın desteğine bağlı olacak.

ESA, yeni iniş aracı için NASA’nın Merak ve Perseverance araçlarını Mars yüzeyine götürmek için kullanılan ABD motorlarından yararlanmayı umuyor.

Rusya’nın tedarikine erişimini kaybettikten sonra radyoizotop ısıtıcı üniteleri için de NASA’ya güvenmek zorunda kalacak. Bu birimler uzay aracını sıcak tutar.

Blancquaert, NASA’nın bu tür çabaları destekleyecek bir bütçeyi henüz oylamadığını, ancak “ortak çalışmayı birlikte hazırlıyoruz ve işler iyi ilerliyor” dedi.

Fransa’nın CNRS bilimsel araştırma merkezinde bir astrofizikçi olan Francois Forget, “işbirliğine yönelik bu yeni itici güç, bu kez ABD’nin Avrupa ile ortak bir projeye sahip olması gerçeğiyle bağlantılı: Mars Numune Dönüşü” dedi.

2030 yılı civarında planlanan görevin, Temmuz 2021’de gezegene inen ExoMars ve Perseverance tarafından Mars’tan toplanan örnekleri Dünya’ya döndürmesi amaçlanıyor.

Perseverance’tan farklı olarak, Rosalind Franklin gezgini, olası eski yaşam izlerinin daha iyi korunabileceği Mars yüzeyinin iki metre (6,5 fit) altına kadar sondaj yapabilir.

ExoMars’ın planladığı iniş alanı da Mars’ın geçmiş yaşamı barındırmaya daha elverişli olması beklenen bir bölgesinde.

Forget, “Orada çok su olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Keşfedilecek başka bir Mars var, bu yüzden 10 yıl sonra bile görev eskimiş olmayacak” diye ekledi.

© 2023 AFP

Alıntı: Uzun süredir ertelenen ExoMars görevi hala 2028 lansmanının hayalini kuruyor (2023, 3 Şubat), 4 Şubat 2023’te https://phys.org/news/2023-02-long-delayed-exomars-mission.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1