NASA tarafından kullanıma sunulan bu fotoğraf, 27 Haziran 2019’da Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan Jüpiter gezegenini gösteriyor. 3 Şubat 2023 Cuma günü bilim adamları, gaz devinin etrafında 12 yeni ay keşfettiklerini söyleyerek toplam sayıyı ortaya koydular. rekor kıran 92’de. Bu, güneş sistemimizdeki diğer tüm gezegenlerden daha fazla. Kredi: NASA, ESA, A. Simon/Goddard Uzay Uçuş Merkezi, MH Wong/Kaliforniya Üniversitesi, AP aracılığıyla Berkeley

Gökbilimciler, Jüpiter’in etrafında 12 yeni ay keşfettiler ve toplam sayıyı rekor kıran 92’ye çıkardılar.

Bu, güneş sistemimizdeki diğer tüm gezegenlerden daha fazla. Bir zamanlar lider olan Satürn, 83 doğrulanmış uydu ile yakın bir zamanda geliyor.

Ekibin bir parçası olan Carnegie Enstitüsü’nden Scott Sheppard, Jüpiter uydularının yakın zamanda Uluslararası Astronomi Birliği’nin Küçük Gezegen Merkezi tarafından tutulan bir listeye eklendiğini söyledi.

2021 ve 2022 yıllarında Hawaii ve Şili’de teleskoplar kullanılarak keşfedildiler ve takip gözlemleriyle yörüngeleri doğrulandı.

Sheppard’a göre, bu en yeni ayların boyutları 0,6 mil ila 2 mil (1 kilometre ila 3 kilometre) arasında değişiyor.

Cuma günü gönderdiği bir e-postada, “Umarım yakın gelecekte bu dış uydulardan birinin kökenlerini daha iyi belirlemek için yakın çekim görüntüleyebiliriz” dedi.

Nisan ayında Avrupa Uzay Ajansı, gezegeni ve onun en büyük buzlu uydularından bazılarını incelemek için Jüpiter’e bir uzay aracı gönderiyor. Ve gelecek yıl NASA, Jüpiter’in donmuş kabuğunun altında bir okyanus barındırabilecek aynı adı taşıyan uydusunu keşfetmek için Europa Clipper’ı fırlatacak.

Birkaç yıl önce Satürn’ün çevresinde bir sürü uydu keşfeden ve Jüpiter çevresinde şimdiye kadar 70 ay keşfine katılan Sheppard, her iki gaz devinin de ay çetelesine eklemeye devam etmeyi umuyor.

Sheppard, Jüpiter ve Satürn’ün, bir zamanlar birbirleriyle veya kuyruklu yıldızlarla veya asteroitlerle çarpışan daha büyük uyduların parçaları olduğuna inanılan küçük uydularla dolu olduğunu söyledi. Aynısı Uranüs ve Neptün için de geçerli, ancak o kadar uzaklar ki, Ay’ı tespit etmeyi daha da zorlaştırıyor.

Kayıt için, Uranüs’ün 27 onaylı uydusu vardır, Neptün 14, Mars iki ve Dünya bir. Venüs ve Merkür boş çıkıyor.

Jüpiter’in yeni keşfedilen uydularına henüz bir isim verilmedi. Sheppard, bunların yalnızca yarısının yeterince büyük olduğunu söyledi – en az 1 mil (1,5 kilometre) kadar – bir isim gerektirecek kadar.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Jüpiter’in ay sayısı 92’ye sıçradı, çoğu güneş sisteminde (2023, 3 Şubat), 3 Şubat 2023’te https://phys.org/news/2023-02-jupiter-moon-solar.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1