ABD Hazinesi tarafından yapılan bir değişiklik sayesinde GM’nin Cadillac Lyric’i, Ford Mustang Mach-E ve Tesla’nın beş koltuklu Model Y’si de dahil olmak üzere birkaç elektrikli araç modeli artık federal EV vergi kredisi için hak kazanıyor.

bu ABD Hazine Bakanlığı Cuma günü araç sınıflandırma standardı güncellendi ve Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında mevcut olan temiz araç vergisi kredileri için hangi EV’lerin uygun olduğunu belirleyen bir tanımı revize etti. Otomobil üreticilerinin Biden yönetimiyle lobi yaptığı değişiklik, tek bir soruya indirgeniyor: Bir aracı sedan, SUV, crossover veya vagon yapan nedir?

Bu sınıflandırma önemlidir, çünkü federal vergi kredisinin iki farklı fiyat sınırı vardır. Bir araba, sedan veya vagon, 55.000 $ veya daha düşük bir fiyata sahipse uygun olurken, bir SUV 80.000 $ fiyat sınırına sahipti.

Ağustos 2022’de yasalaşan 2022 Enflasyon Azaltma Yasası, EV’lerin ve diğer temiz araçların 7.500 $ EV vergi kredisi aldığı ve almadığı karmaşık bir dizi gereklilik içeriyor. IRA, Nitelikli Plug-in Electric Drive Motorlu Taşıt Kredisini (olarak da bilinir) değiştirdi IRC 30D), tüketicilere bir akülü elektrikli araç ve belirli plug-in hibrit araçlar satın almaları için 7.500 $’a kadar vergi kredisi sağladı. Artık Temiz Araç Kredisi olarak adlandırılan bu yeniden işlenmiş yasa, kullanılmış EV’ler için azaltılmış 4.000 $’lık bir kredi içeriyor ve karışıma “nitelikli yakıt hücreli araçlar” gibi diğer temiz araçları ekliyor.

Vergi kredisine hak kazanmak başka bir konudur. Alıcının geliri, aracın fiyatı ve nerede monte edildiği dahil olmak üzere, bir aracın EV vergi kredilerine hak kazanıp kazanmayacağını belirleyen bir dizi faktör vardır. Yeni yasaya göre, pilli elektrikli SUV’lar 80.000 $ veya daha ucuz ve sedan olmak zorundaydı.

ABD Hazinesi, tüketicilerin hangi araçların geçerli fiyat sınırı kapsamında olduğunu bilmesini kolaylaştırmak için standardı güncellediğini söyledi. Ajans artık EPA CAFE standardı yerine EPA Yakıt Ekonomisi Etiketleme standardını kullanacak. Bu önemlidir, çünkü bu, benzer özellikleri paylaşan çapraz araçların tutarlı bir şekilde ele alınacağı anlamına gelir. Ayrıca, temiz araç kredisi kapsamındaki araç sınıflandırmalarını, araç etiketinde ve tüketiciye yönelik web sitesinde gösterilen sınıflandırma ile uyumlu hale getirecektir. FuelEconomy.gov.

Sonuç? 62.990$’dan başlayan Cadillac Lyric ve donanıma bağlı olarak 45.995$ ile 63.995$ arasında değişen Ford Mustang Mach-E gibi araç modelleri artık 7.500$ EV vergi kredisi almaya hak kazanıyor. Artık hak kazanan diğer araçlar arasında beş koltuklu Tesla Model Y yer alıyor.genel-24