Analitik firması Kantar 2022 akıllı telefon pazarının dördüncü çeyreğine ağırlık verdi ve iOS’u dördüncü çeyrekte “küresel olarak öne çıkan oyuncu” olarak nitelendirdi. Bunun nedeni, iPhone’un Kantar’ın kapsadığı hemen hemen tüm pazarlarda pazar payı artışı göstermesidir. Buna ABD ve Avrupa 5 (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Büyük Britanya) dahildir. Bu bölgelerin her ikisinde de yıldan yıla büyüme yüzde iki oldu.
İtalya ve İspanya’da yılın son üç ayında yıldan yıla büyüme sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 4 oldu. Avustralya ve Japonya’da iPhone pazar payı yıllık bazda 1 puan arttı. Anakara Çin’de iPhone’un pazar payı sabit kaldı.

Kantar’a göre Google Pixel serisi dördüncü çeyrekte rekor kırdı

Kantar, Apple’ın en son A16 Bionic yonga seti ve Dynamic Island gibi eski özellikleri vererek Pro ve Pro olmayan modelleri arasında ayrım yapma planının bir cazibe gibi çalıştığına dikkat çekti. Apple, tüketicilere iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için premium fiyatları ödemeleri için güçlü teşvikler verdi. Araştırma şirketi, “Tüketicilerin yeniliğe aç olduğu bir sektörde, Pro’nun başarısı, bunun için ödeme yapmaya istekli olduklarının kanıtıdır” dedi.

Geçenlerde size Google CEO’su Sundar Pichai’nin Pixel 7, Pixel 7 Pro ve Pixel 6a’dan oluşan mevcut Pixel serisinden bahsettiğini söylemiştik. şirket tarafından şimdiye kadar piyasaya sürülen “en çok satan telefon nesli” idi. Pixel 7 serisinin başarısı, hattın dördüncü çeyrekte ABD, Avrupa 5, Avustralya ve Japonya’da rekor satışlar elde etmesiyle Kantor tarafından not edildi.

Ekim’den Aralık’a kadar olan piksel satışları, ülkedeki toplam Android telefon satışının %18’ini oluşturduğu için Birleşik Krallık’ta en güçlüydü. Orta sınıf Pixel 6a da Kantar’a göre iyi gidiyor. Eyaletlerde Pixel serisi, geçen yılın aynı çeyreğinde Pixels’in sorumlu olduğu Android telefonların %7,5’lik payına kıyasla, 4. çeyrekte Android satışlarının %11,9’undan sorumluydu. Pixel 6a, çeyrek boyunca Japonya’da dördüncü en yüksek pazar payına sahip oldu.

Android’den bahseden Kantar, işletim sisteminin dünyanın her yerindeki mobil kullanıcılar için tercih edilen platform olmaya devam ettiğini söylüyor. Yine de Android, 2022’nin dördüncü çeyreğinde ABD’de yıldan yıla bazda ve Avrupa 5’te (akıllı telefon pastasının hâlâ %70’lik dilimine sahip olduğu) pazar payında yüzde 2 puan kaybetti. Avustralya ve Japonya’da Android, 4. çeyrekte yıllık bazda pazar payında yüzde 1 puan kaybetti. Kantar “Huawei’nin Harmony İşletim Sisteminden uzaklaşan müşteri geçişi” tespit ettiğinden, işletim sistemi anakara Çin’de yüzde 1 puan topladı.

Telefon alıcıları zayıf küresel ekonomiyle nasıl başa çıkıyor?

dünyasına dönerek Samsung, Kantar, üreticinin Galaxy A13’ün Avrupa’da bir hit olmaya devam ettiğini ve 4. çeyrekte bölgenin en çok satan telefonu olduğunu belirtti. Bunu iPhone 13 ve Samsung A53 5G izledi. Kantar ayrıca, Galaxy S23 serisinin geçen hafta tanıtılmasının, Sammy’nin en iyi Android üreticisi konumunu yeniden teyit ettiğini söylüyor. Dördüncü çeyrek için bildirdiği zayıf kar marjlarını artırma girişiminde bulunan Kantar, Samsung’un katlanabilir cihazlar da dahil olmak üzere birinci sınıf cihazlarına odaklanmasını bekliyor.

ABD’de iPhone 14 Pro Max, Ekim-Aralık dönemi listelerinde zirveye yerleşti ve onu iPhone 14 takip etti. iPhone 14 Pro üçüncü oldu. ABD listelerinde (telefonlar, kayıtlar değil) Beatles benzeri bir hakimiyette, iPhone 11 dördüncü oldu ve ardından iPhone 13 geldi.

Kantar, dünya ekonomisindeki zayıflıkla tüketicilerin promosyonlara, takaslara ve diğer anlaşmalara yöneldiğini söylüyor. Ayrıca, telefon alıcıları arasında popüler bir tercihin, cihazlarının satın alımını finanse etmek olduğunu söylüyor. Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda bunu en çok yapan ülke, en popüler finansman seçeneğinin 48 ay PayPal’ın 4’te Öde olduğu ABD’dir. Bu plan, bakiyenizi dört eşit parçaya böler. İlk ödeme tek seferde, kalan üç ödeme ise iki haftada bir yapılır.telefon-1