AB'nin Breton şirketi daha katı yapay zeka kuralları için yarasa olarak ChatGPT ilgi odağında

ChatGPT, makine öğrenimi ile geliştirilmiş sezgisel konuşma yetenekleriyle manşetleri ele geçirirken, Google’ın ChatGPT kadar iyi bir şey yayınlamaktan çekindiği bildiriliyor. Yukarıda belirtilen herkesin katıldığı toplantıda CEO Sundar Pichai, şirketin yapay zeka destekli LaMDA’sının ChatGPT’nin yapabileceklerini yapabileceğini, ancak şirketin yapay zeka sohbet robotlarının önyargısı ve gerçekliğinden endişe duyduğunu söyledi. Google yöneticileri ayrıca, işlerin ters gitmesi durumunda şirketin itibarını tehlikeye atmak istemediler. Google’ın LaMDA dersi hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

devamını okumak için buraya tıklayın

AB endüstri şefi Thierry Breton yeni teklif edildiğini söyledi yapay zeka kurallar, çevredeki risklerle ilgili endişeleri gidermeyi amaçlayacaktır. ChatGPT sohbet robotu Ve AI teknoloji, üst düzey bir Brüksel yetkilisi tarafından uygulamadaki ilk yorumlarda.

Taleplere yanıt olarak makaleler, denemeler, fıkralar ve hatta şiirler üretebilen ChatGPT, lansmanından sadece iki ay sonra tarihteki en hızlı büyüyen tüketici uygulaması olarak derecelendirildi.

Bazı uzmanlar, yapay zeka şampiyonları bunu teknolojik bir sıçrama olarak selamlasa da, bu tür uygulamalar tarafından kullanılan sistemlerin intihal, dolandırıcılık ve yanlış bilgi yaymak için kötüye kullanılabileceğinden endişe ediyor.

Breton, ChatGPT’nin ortaya koyduğu riskleri söyledi – OpenAIMicrosoft Corp tarafından desteklenen özel bir şirket – ve AI sistemleri, teknoloji için küresel standardı belirlemek amacıyla geçen yıl önerdiği kurallara acil ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Kurallar şu anda Brüksel’de görüşülüyor.

“ChatGPT tarafından gösterildiği gibi, AI çözümleri işletmeler ve vatandaşlar için harika fırsatlar sunabilir, ancak aynı zamanda riskler de oluşturabilir. Bu nedenle, yüksek kaliteli verilere dayalı güvenilir AI sağlamak için sağlam bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız var.” .

Microsoft, Breton’un açıklaması hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Uygulaması üretken AI adı verilen bir teknolojiyi kullanan OpenAI, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

OpenAI, web sitesinde, güvenli ve faydalı yapay zeka oluşturmaya çalışırken “tüm insanlığa fayda sağlayan” yapay zeka üretmeyi hedeflediğini söyledi.

AB taslak kuralları kapsamında, ChatGPT, iş için adayların seçimi ve kredi puanlama gibi yüksek riskli olanlar da dahil olmak üzere birçok amaç için kullanılabilen genel amaçlı bir AI sistemi olarak kabul edilir.

Breton, OpenAI’nin önerilen AI Yasasına uymalarını sağlamak için yüksek riskli AI sistemlerinin alt geliştiricileriyle yakın işbirliği yapmasını istiyor.

ABD’li bir hukuk firmasının bir ortağı, “Üretken yapay zekanın tanıma yeni dahil edilmiş olması bile, teknolojinin gelişme hızını ve düzenleyicilerin bu hıza ayak uydurmak için mücadele ettiğini gösteriyor” dedi.

‘Yüksek Risk’ endişeleri
Yapay zeka geliştirmeye dahil olan birkaç şirketin yöneticilerine göre şirketler, teknolojilerini “yüksek riskli” AI kategorisi altında sınıflandırmaktan endişe duyuyorlar, bu da daha zorlu uyumluluk gerekliliklerine ve daha yüksek maliyetlere yol açacaktır.

Uygulamalı AI tarafından yapılan bir anket, yanıt verenlerin %51’inin AI Yasası sonucunda AI geliştirme faaliyetlerinde bir yavaşlama beklediğini gösterdi.

Microsoft Başkanı Brad Smith Çarşamba günü bir blog yazısında, etkili AI düzenlemelerinin en yüksek riskli uygulamalara odaklanması gerektiğini yazdı.

“İnsanlığın AI’yı nasıl kullanacağı konusunda iyimser olduğum günler ve karamsar olduğum anlar var” dedi.

Breton, Avrupa Komisyonu’nun genel amaçlı AI sistemleri için AI Yasasındaki kuralları daha da açıklığa kavuşturmak için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu ile yakın bir şekilde çalıştığını söyledi.

“İnsanların bir insanla değil, bir sohbet robotuyla uğraştıkları konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Önyargı ve yanlış bilgi riski açısından şeffaflık da önemlidir” dedi.

Üretken yapay zeka modellerinin, telif hakkı ihlali iddialarına yol açan uygun bir yanıt oluşturmak için büyük miktarda metin veya resim üzerinde eğitilmesi gerekir.

Breton, milletvekilleriyle AI kuralları hakkında yapılacak görüşmelerin bu yönleri kapsayacağını söyledi.

Öğrencilerin intihale ilişkin endişeleri, bazı ABD devlet okullarının ve Fransız üniversite Sciences Po’nun ChatGPT kullanımını yasaklamasına neden oldu.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9