8 Şubat’ta Google, tamamen “Arama, Haritalar ve ötesi” ile ilgili olacak “Paris’ten Canlı” adlı bir akış etkinliğine ev sahipliği yapacak. Bu etkinliğin YouTube’da canlı yayınlanması planlanıyor.

Etkinlik açıklamasına göre Google, kişinin aradığını bulmayı her zamankinden daha doğal ve sezgisel hale getirme hedefiyle “insanların bilgiyi nasıl aradığını, keşfettiğini ve bilgiyle etkileşim kurduğunu yeniden düşünüyor”. Google’ın ayrıca, Google’ın Mayıs ayındaki yıllık I/O etkinliğinde açıklamayı planladığı söylenen bir ChatGPT rakibi için planlarını açıklaması bekleniyor.

Ancak Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, dünkü kazanç konferansında nihayet şirketin bir AI sohbet sistemi niyetine değindi ve bu planların bir süredir üzerinde çalışıldığını doğruladı. “LaMDA’dan başlayarak bu dil modellerini kullanıma sunacağız, böylece insanlar önümüzdeki haftalarda ve aylarda onlarla doğrudan etkileşim kurabilecek.”

Google’ın planlarına göre, bu yapay zeka teknolojileri aynı zamanda şirketler, geliştiriciler ve Alphabet’in dahili operasyonlarının kullanımına sunulacak. Hatta OpenAI’nin ChatGPT’si ve bunun Google’ın arama endüstrisindeki hakimiyetine yönelik oluşturduğu tehditle ilgili dahili olarak bir “kırmızı kod” yayınlandığı iddia edildi.

Bununla birlikte, olayın yalnızca odaklanacağını belirttiği tek şey, çok sayıda insan tarafından kullanılan Arama ve Haritalar gibi temel ürünler olduğundan, bunların tümü spekülasyondur. Bununla birlikte, Microsoft’un ChatGPT’deki mevcut finansal katılımı ve yapay zekayı Bing arama motoruna dahil etme niyeti göz önüne alındığında, Google’ın en azından rakip ürünlerinden mümkün olan en kısa sürede bahsetmemesi boşa harcanmış bir fırsat olacaktır.

Etkinlik, 8 Şubat Çarşamba günü Doğu Saati ile 08:30’da canlı yayınlanacak. Akışı, bir hatırlatıcı planlayabileceğiniz aşağıdaki video yerleştirmede bulabilirsiniz. Etkinlik sırasında nelerin ele alındığını ve Google’ın bu çok gerçek zorlukla nasıl başa çıktığını görmek çok ilginç olacak.telefon-1