Dev işten çıkarma duyurularının ardından mali rakamların açıklanması.

Alphabet (Google, YouTube ve consort), 2022’nin dördüncü çeyreğinde cirosunun hafif bir düşüşle 76 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Net karı geçen yılki 20,6 milyar dolar yerine 13,6 milyar dolar oldu. Google’ın patronu Sundar Pichai, “Pandemi sırasında dijital harcamalarda önemli bir hızlanma döneminden sonra, makro ekonomik ortamın daha karmaşık hale geldiği açık” diye itiraf ediyor.

Sonuç olarak, grubun reklam geliri bir yıl içinde hem Google arama (%-3,6) hem de YouTube (%-7,8) için düştü. YouTube, SVOD tarafında Netflix’in ve ayrıca kısa formatlarda TikTok’un rekabetiyle karşı karşıya. Arama tarafında ve kullanıcı verilerinden para kazanma konusunda, Google, tıpkı Facebook gibi, Apple’ın ATT uygulamasından muzdariptir.

Google Cloud zamanı işaretliyor

Google Cloud etkinliği bile analistlerin beklentilerinin altında bir sonuçla zaman kazanıyor (7,3 milyar dolarlık gelir).

On gün önce Alphabet, Amazon, Meta ve Microsoft ile birlikte 12.000 işini veya iş gücünün %6’sından biraz fazlasını kaybettiğini duyurdu. Ve geçen Ağustos ayı itibariyle GAFAM, işe alım tarafındaki kanatları azalttı.

Snap (Snapchat) ve Meta (Facebook, Instagram) da 2023 yılına endişeyle yaklaşıyor. Kesinlikle, ürünlerinin kullanıcı tabanı hala büyüyor. Snapchat geçen yıla göre %17 daha fazla günlük kullanıcıya sahip.

Ama kârlar düşüyor. Snap, bir yıl önceki 23 milyon kardan 288 milyon dolar net zarar açıklıyor. Meta’nın son çeyrek karı yarıya indi.

Ve geçen yıl, şirketin reklam geliri 2012’deki halka arzından bu yana ilk kez düştü (%1). Ve Mark Zuckerberg, yönetim pozisyonlarını düzene sokarak 2023’ün “verimlilik yılı” olacağına dair söz verdi.

Apple bile 2016’dan bu yana bir ilk olarak beklentilerin altında kazanç açıklıyor.

Apple’ın satışları %5 düşüşle 117,2 milyar dolara geriledi ve son çeyrekte dünyanın tüm bölgelerinde düşüş yaşadı. Bununla birlikte, cihazlar su alırken hizmetler şirket için su geçirmez bir cankurtaran halatı olmaya devam ediyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu sıkıntıları Çin’deki üretim sorunlarına bağlıyor ve Pekin’deki yetkililerin “sıfır covid” politikasına son vermesi sayesinde artık engelin aşıldığına inanıyor.

Amazon ise, enflasyonun tüketici harcamalarını baskıladığı bir bağlamda, 2022’nin dördüncü çeyreğinde cirosunun %9 artacağını öngörüyor. Büyüme, 2021’deki %22’den çok daha zayıf. E-ticaret devi, enflasyonun tüketici harcamalarını baskıladığı bir ortamda, 2022’nin dördüncü çeyreğinde cirosunun %9 artarak 149,2 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.genel-15