Avukatı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sam Bankman-Fried’in FTX kripto para borsası kurucusunun kefalet koşullarıyla ilgili bir anlaşmazlığı çözmek için ABD savcılarıyla görüştüğünü söyledi.

Bankman-Fried’in Manhattan’daki federal mahkemedeki cezai dolandırıcılık davasını Çarşamba günü denetleyen yargıç, savcıların tanıkları kurcalayabileceği endişelerini dile getirmesinin ardından, 30 yaşındaki eski milyarderin FTX çalışanları veya Alameda Araştırma hedge fonu ile temasa geçmesini geçici olarak yasakladı.

Avukatları daha önce, artık iflas etmiş olan borsadaki mevcut yöneticilerle “yardım” teklif etmek ve müdahale etmemek için temasa geçtiğini ve bu nedenle ek kefalet şartına gerek olmadığını karşı koymuştu.

Bankman-Fried suçsuz olduğunu iddia etti ve ailesinin California’daki evinde ev hapsinde tutuluyor.

Bir mahkeme dosyasında, savunma avukatı Mark Cohen, ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan’dan konuyla ilgili 7 Şubat’taki duruşmayı ve ayrıca duruşmadan önce neden kripto para birimine erişip transfer edebilmesi gerektiğini açıklamak için 2 Şubat’a kadar ertelemesini istedi.

Cohen, savcıların talebi kabul ettiğini belirterek, “Taraflar, önümüzdeki günlerde taraflar arasında bir anlaşmaya varılmasına yol açacağına ve daha fazla dava açma ihtiyacını ortadan kaldıracağına dair iyimser olduğumuz bu görüşmelere devam etmek istiyor.”

Manhattan’daki ABD Başsavcılığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Bir zamanlar tahmini 26 milyar dolar (kabaca Rs. 2.12.989 crore) değerinde olan Bankman-Fried, FTX çöktükten sonra Aralık ayında tutuklandı.

Savcılar, Alameda’daki kayıpları kapatmak için FTX müşteri fonlarında milyarlarca doları yağmaladığını söylediler. İki eski meslektaş suçlarını kabul ettiler ve savcılarla işbirliği yapıyorlar.

Bankman-Fried, risk yönetimi başarısızlıklarını kabul etti, ancak FTX’in likidite sıkışıklığı nedeniyle çöktüğünü ve fon çalmadığını söyledi. 2 Ekim’de bir duruşma yapılacak.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8