ESA astronotu Alexander Gerst ve NASA astronotu Stephanie Wilson, 2022’deki PANGEA eğitim kampanyası sırasında İspanya’nın Lanzarote kentindeki Corona lav tüpünün içinde mikrobiyolojik örnekleme yapıyor. Kredi: ESA – A. Romeo

ESA’nın jeoloji eğitim kursu PANGEA, bir makalenin yayınlanmasıyla reşit oldu. Acta Astronautica Bu, bir sonraki astronotların ayın yüzeyinde yürümesi için mümkün olan en iyi jeoloji eğitimini tasarlama arayışını anlatıyor.

2016’dan bu yana PANGEA, üç uzay ajansından on astronotu Ay keşfi için gerekli alan jeolojisinde temel bilgi ve becerilerle donattı.

İnsanlık aya geri dönüyor ve yakında Artemis görevlerindeki astronotlar, ay yüzeyindeki jeolojik keşiflerin planlanmasında ve yürütülmesinde yer alacak.

PANGEA eğitim koordinatörü Samuel Payler, “Kursun beş versiyonu şu anda kemerimizin altında olduğundan, deneyimlerimizi daha geniş uzay araştırmaları topluluğuna aktarmanın tam zamanı,” diye açıklıyor.

Geleceğin ay yürüyüşçüleri, ay yüzeyini keşfetmek için ayrıcalıklı bir konumda olacaklar, ancak aynı zamanda hızlı ve sağlam bilimsel kararlar alma baskısını da hissedecekler.

Samuel, “Bu yayının gelecekteki gezegen misyonları için eğitime katılan diğer uzay ajansları için yararlı olabileceğini ve daha fazla uluslararası işbirliğini teşvik edebileceğini umuyoruz” diye ekliyor.

Astronotun motivasyonu

Yayın, ekibin ay yüzeyini keşfetmek için astronotları eğitmek için kullandığı yaklaşımları özetliyor.

Gezegen jeoloğu ve PANGEA eğitmeni Matteo Massironi, “Deneyimlerimize göre, astronotlar kendilerine makul miktarda özerklik verildiğinde en iyi performansı sergiliyor. Astronotun gerçek keşif için takdirini artırıyoruz” diye açıklıyor.

PANGAEA sırasında, eğitimin karmaşıklığı artar ve astronotlar gerçek ortamlarda zorluklarla karşılaşır. Kursiyerler ilerledikçe, bakış açılarında bir değişiklik yaşarlar – bilimsel keşiflerin peşinden gitmek için motivasyon bulurlar.

“Onların robot gibi hareket etmelerini değil, olabilecekleri en etkili saha bilimcileri olmalarını istiyoruz. Onları keşiflere liderlik etmeleri ve uzak bir bilim ekibinin desteğiyle kararlar almaları için eğitiyoruz” diye ekliyor.Ay’a bakan astronotlar, ESA’nın Pangea kampanyasının beşinci baskısı sırasında birinci sınıf jeoloji eğitimi alıyor. ESA astronotu Alexander Gerst ve NASA’dan Stephanie Wilson, bir manzarayı okumayı, bilimsel olarak ilgili kayaları toplamayı ve jeolojik gözlemlerini etkili bir şekilde iletmeyi öğrenmek için kursa katıldı. Gelecekteki bir Artemis görevi için iniş yerlerini seçmekten, bir ay yürüyüşü için bilimsel operasyonlar tasarlamaya kadar, kurs, uzay kaşiflerini saha bilimcisi olmaya davet ediyor. Kredi: ESA–V. Crobu

Apollon’un mirası

PANGEA’yı geliştirmek için bir mihenk taşı, Apollo döneminde gerçekleştirilen eğitime bakmaktı. Apollo sona erdiğinden bu yana neredeyse 50 yıl geçmesine rağmen, görev başarısı için jeolojik eğitimin gerekli olduğu bir uzay programının tek örneği olmaya devam ediyor.

“Onları eğitin, onlara güvenin ve serbest bırakın”, bilimsel keşiflerde en verimli olan son üç Apollo görevi sırasında görev odaklı eğitimin sloganıydı. Avrupa’nın PANGEA eğitimi, Apollo programının mirasına dayanmaktadır.

Sınıftaki ilk derslerden sonra, Avrupa’nın en iyi gezegen jeologlarından bazılarıyla birlikte eğitmenlerden oluşan ekip, astronotların bağımsız olarak keşfetmek için daha fazla zaman harcamasına aşamalı olarak izin verir.

Jeoloji eğitimi onları, bozulmamış tortul katmanlarıyla bilinen İtalyan Dolomit sıradağlarına, Almanya’daki Ries çarpma kraterine, İspanya’nın volkanik adası Lanzarote’ye ve Ay’da bulunanlara benzer kayalar hakkında bilgi edinmek için Norveç’in Lofoten fiyortlarına götürür. yaylalar.

Bu Avrupa sitelerinin ay ve Mars jeolojisine benzerliği, keşfe gerçekçilik getiriyor.

Keşif yükseltmeleri

Apollo döneminin mirasından ilham almasına rağmen PANGEA, 1970’lerden bu yana yapılan teknoloji ve bilimsel bilgideki birçok gelişmeyi bünyesinde barındırır.

PANGAEA’nın kurs direktörü Francesco Sauro, “Ay hakkında edindiğimiz tüm bilgileri alan jeolojisini destekleyebilen ve geliştirebilen yeni teknolojilerle birleştirerek modern senaryoya daha uygulanabilir hale getiriyoruz” diye açıklıyor.

2017’de ekip, görüntüler, analitik araçlardan alınan veriler, 3B haritalar ve sesli notlar dahil olmak üzere sahada toplanan bilgileri kaydetmek, yapılandırmak ve sunmak için yeni bir sistem geliştirmeye başladı. Bu geliştirmenin sonucu, örneklemeyi daha verimli hale getiren benzersiz bir araç olan Elektronik Alan Kitabı’dır.

Gelecek şimdi

PANGEA, belirli görevler için bir eğitim kursu olmasa bile, mevcut keşif senaryolarıyla ilgili kalacak şekilde güncellenecektir. Francesco, “Geleceğin uzay araştırmaları için ne getireceğine uyum sağlayacağız” diyor.

“Astronotları NASA’nın Artemis’in oluşumundaki göreve özel eğitimine hazırlamak için yararlı bir eğitim sağlamak istiyoruz” diye ekliyor.

Ekip, yıllar içinde kazanılan deneyimi paylaşmak için can atıyor. Francesco, “Kurs, gezegen bilimi topluluğuna ve geleceğin astronotlarına katkıda bulunacak değerli bir şeyimiz olduğunu hissettiğimiz bir olgunluk düzeyine ulaştı” diyor.

Daha fazla bilgi:
Francesco Sauro ve diğerleri, Astronotları gezegen yüzeylerinde bilimsel keşif için eğitmek: ESA PANGEA programı, Acta Astronautica (2022). DOI: 10.1016/j.actaastro.2022.12.034

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan


Alıntı: Astronotları ay kaşiflerine dönüştürmek (2023, 2 Şubat), 3 Şubat 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-02-astronauts-moon-explorers.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1