Şirket gelirinde %5’lik bir düşüş bildirdiği için Apple için zor bir mali ilk çeyrek oldu. Bu, Apple için 2019’dan bu yana ilk üç aylık düşüş oldu. 65,78 milyar dolarla iPhone geliri, 68,29 milyar dolarlık tahminin altında kaldı ve yıllık bazda %8,17 düşüş oldu.

Analistler tabletin 7,76 milyar dolar getirmesini beklerken iPad, 9,40 milyar dolarlık gelir sağlayan sağlam bir çeyrek geçirdi. Yıldan yıla iPad geliri %29,66 arttı. Apple, analistlerin tahmin ettiği 20,67 milyar doların biraz üzerinde, mali yılın ilk çeyreğinde Hizmetler gelirini 20,77 milyar dolar olarak bildirdi.

CEO Tim Cook, çeyreğin yurt dışı satışlarının dolar miktarını azaltan güçlü dolardan, ülkenin COVID önlemleri nedeniyle Çin’deki iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max üretim sorunlarından ve küresel ekonomideki zayıflıktan zarar gördüğünü söyledi. Cook, CNBC’ye, “Üçüncü faktörde, sadece zorlu makroekonomik ortam olduğunu söyleyebilirim ve bunu sanırım herkesten duyuyorsunuz.”
Yönetici ayrıca, “Hepimiz zorlu bir ortamda yol almaya devam ederken, şimdiye kadarki en iyi ürün ve hizmet yelpazemize sahip olmaktan gurur duyuyoruz ve her zaman olduğu gibi,
uzun vadeye odaklı ve yaptığımız her işte değerlerimizle öncülük ediyoruz. Aralık çeyreğinde önemli bir dönüm noktasına ulaştık ve büyüyen kurulu tabanımızın bir parçası olarak şu anda 2 milyardan fazla aktif cihaza sahip olduğumuzu bildirmekten heyecan duyuyoruz.”

Apple’ın hisseleri mesai saatleri dışında %3,33 veya 5 dolardan fazla değer kaybederek 145,80 dolara düştü.

Bu gelişmekte olan bir hikaye ve güncellenecektir.telefon-1