Rus cep telefonu operatörü MTS, 2023 yılında Rusya’daki otomobiller için kendi multimedya sistemini üretmeye başlayacak. Göre “Kommersant”multimedya sistemi bir dokunmatik ekrana ve dahili navigasyona sahip olacaktır.

Multimedya sistemlerinin üretiminin Tver’de kurulması planlanırken, bileşenlerin Çin’den satın alınması planlanıyor. Büyük elektronik üreticisi Aquarius’un bir yıl önce faaliyete geçirdiği tablet montaj fabrikasında üretim yapılması muhtemel.


Midjourney sinir ağı bu sistemi böyle görüyor

MTS, yılda 10.000’den fazla multimedya sistemi üretmeyi ve bunları yerli ve Çinli otomobil üreticilerine tedarik etmeyi planlıyor. Sistem hakkında şu ana kadar çok az detay var. Bir kaynağa göre, işlevselliğini sınırlayacak bir Linux işletim sisteminde çalışacağına dair kanıtlar var. MTS, Google’ın onayını alırsa, Android ile birleştirilmiş bir Linux varyantı da mümkündür. Bu tür cihazlar akıllı telefonlarla iletişim kurabilir ancak bunun için Apple ve Google’dan sertifika alınması gerekir.

Otomobil parçaları pazarındaki kaynaklardan biri, “Müzik, navigasyon, klima vb. Ayarlayabileceğiniz dokunmatik bir ekrana sahip olacak. Ayrıca sisteme Android veya iPhone akıllı telefonların bağlı olması gerekiyor” dedi.

2019 yılında MTS, Yandex.Auto platformunda kendi markası altında Lada, Toyota, Volkswagen ve diğer markalara uygun cihazların satışını yaptı ancak 2020’de bu sistemlere verdiği destek sona erdi.genel-22