Hindistan’ın önde gelen perakendecisi Reliance Retail, Freshpik mağazalarından birinde dijital rupi ödemeleri için destek uygulamaya koydu ve bu deneyimi ağın tüm formatlarına yaymayı planlıyor.Reliance Retail’in CEO’su V Subramaniam, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) benimsenmesinin, firmanın Hintli tüketicilere “seçenek” sunma vizyonuyla uyumlu olduğunu belirtti. Yönetici ayrıca, bu girişimin firmaya mağazalarında alternatif bir ödeme yöntemi sunma fırsatı verdiğini vurguladı.

Bir satın alma işlemi yapmak için müşterilerin yalnızca bir QR kodunu taramaları yeterlidir.

“Kızılderililer başka bir verimli ve güvenli alternatif ödeme yöntemi alacak” – üst yönetici dedi.

CBDC’nin konuşlandırılması, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank ve Innovative Technologies ile yapılan işbirliği sayesinde mümkün olmuştur.

Ülkenin CBDC’sine yönelik planlar, 7 Ekim 2022’de Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından belirlendi. Ülkenin merkez bankası, dijital rupinin ülke üzerindeki potansiyel olumlu ve olumsuz etkisi de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri belirledi. RBI’ye göre, bir CBDC oluşturmanın motivasyonlarından biri, nakit yönetiminin işletme maliyetlerini azaltmaktır.genel-22