Apple, pil ömrünü artırmak için iPhone’ları kasıtlı olarak yavaşlattığı için 2017’de tekrar yakalandı, ancak şirketin kararı, dava üstüne dava düştüğü için onu rahatsız etmeye devam ediyor. Ne yazık ki, tüketici için, tüm mahkeme işlemleri kendi lehlerine sonuçlanmaz ve Güney Kore sakinleri, herhangi bir tazminat alamadıkları son sonuçtan büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

Yaklaşık 62.000 yerel müşteri, Apple’a karşı açılan bir dizi davada 10 milyon doların biraz üzerinde tazminat talep etti.

Yonhap’ın bir raporuna göre, iddia 2018’de Apple ve onun Güney Kore birimi Apple Korea’ya karşı açılmıştı. Dava, teknoloji devinin mevcut iPhone’ların o sırada en son iOS güncellemesini çalıştıramayacağına dair önemli bilgileri sakladığını iddia etti. Rapor, pil değiştirme teklifinde bulunmak veya herhangi bir geri çağırma başlatmak yerine, Apple’ın müşterilerini en son güncellemeyi indirip yüklemeleri konusunda bilgilendirdiğini belirtiyor. iPhone 6 ve iPhone 7 modellerinin sahipleri iyileştirmeler görmek yerine cep telefonlarında ciddi arızalar yaşandığından şikayet ettiler.

Ne yazık ki Seul Merkez Bölge Mahkemesi, karar için uygun bir gerekçe göstermeden yaklaşık 9.800 iPhone sahibinin aleyhine karar verdi ve bu kişilere yasal masrafları ödemek zorunda kalacaklarını da bildirdi. Geçmişte Apple’a karşı benzer davalar açılmıştı ve yaklaşık 62.000 müşteri daha önce 12.7 milyar won veya 10.4 milyon dolar tutarında parasal tazminat talep etmişti.

iPhone sahipleri artık pil durumlarını görüntüleyebilir ve cihazlarına servis verip vermemeye karar verebilir.

Güney Kore’deki her iPhone sahibi, 200.000 won veya 164 $ talep etti. Söylemeye gerek yok, bu müşterilerin çoğu, muhtemelen Apple’ın şeffaflık eksikliği nedeniyle sırtlarından bıçaklandıklarını düşündükleri için muhtemelen bir Android telefona geçecekler. Apple’ın telefonları yavaşlattığına dair kanıtlar, iPhone’unun performansı ciddi şekilde düşmüş bir iPhone 6S sahibi tarafından gerçekleştirilen bazı kıyaslama testleri şeklinde geldi.

Sahibi mevcut pili yeni bir pille değiştirdi ve performans geri geldi, bu da Apple’ın pil kapasitesi zamanla azalan bazı modelleri yavaşlattığı sonucuna vardı. Apple daha sonra bu uygulamayı müşterilerinden bir sır olarak sakladığını itiraf etti ve müşterileri bir hizmeti ne zaman seçmeleri gerektiği konusunda daha iyi bilgilendirmek için bir Pil Sağlığı monitörü tanıttı. En azından bu tartışmadan bazı olumlu sonuçlar çıktı.

Haber kaynağı: Yonhap Haberleri

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17