BAE, uzay araştırmaları dünyasına yeni gelen ancak ay ve gezegenler arası görevlerle hızla damgasını vuran bir ülke.

Uzaya seyahat eden ikinci Emirlik vatandaşı, dövüş sanatları meraklısı Sultan AlNeyadi, Perşembe günü yörüngede Ramazan’ı gerçekleştirmeyi değerlendirdi ve yolculuk için jiu-jitsu takımını toplamaya söz verdi.

Mezun olduğu okul tarafından “Uzayın Sultanı” lakaplı 41 yaşındaki AlNeyadi, 26 Şubat’ta SpaceX Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

AlNeyadi yörüngede kaldığı altı ay boyunca -herhangi bir Arap astronot için rekor bir süre- Müslümanların genellikle şafaktan gün batımına kadar oruç tuttukları kutsal Ramazan ayını kutlamak istediğini söyledi.

Ancak uzay yolculuğu benzersiz zorluklar sunar.

Dubai’de gazetecilere verdiği demeçte, “ISS hızlı hareket ediyor … yani Dünya’nın etrafında 90 dakikada dönüyor” dedi.

“Günde ortalama 16 kez gün doğumu ve gün batımı oluyor… Oruca ne zaman (başlar ve) bozarsınız?”

AlNeyadi, koşullar izin verirse ISS’de kullanılan GMT saatine göre oruç tutabileceğini söyledi.

Seyahat eden veya hasta olanlar da dahil olmak üzere belirli insan grupları için oruç tutmak zorunlu değildir.

AlNeyadi, “Oruç tutmak niyetiyle Ramazan ayına hazırlanacağım” dedi.

Hazzaa al-Mansoori’nin 2019’daki sekiz günlük görevinden sonra zengin Birleşik Arap Emirlikleri’nden uzaya giden ikinci adam olacak.

Sultan AlNeyadi uzayda, gelecekteki görevlere hazırlanırken mikro yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyecek.

Sultan AlNeyadi uzayda, gelecekteki görevlere hazırlanırken mikro yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyecek.

Yolculuk sırasında AlNeyadi, Ay ve Mars’a gelecekteki misyonlara hazırlanırken mikro yerçekiminin insan vücudu üzerindeki etkilerini inceleyecek.

Altı ay “uzun bir süre gibi görünebilir, ancak program dolu olduğu için umursamıyorum”.

BAE ordusunda 20 yıl görev yapan AlNeyadi için şimdiden uzun bir yolculuk oldu.

Ayrıca İngiltere’de elektronik ve iletişim mühendisliği okudu ve ardından doktorasını tamamladı. Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde veri sızıntısı önleme teknolojisinde.

BAE, uzay araştırmaları dünyasına yeni gelen ancak hızla damgasını vuran bir ülke.

Arap dünyasının ilk gezegenler arası görevinde 2021’de Mars’a insansız bir uzay aracı ve geçen yıl Ay’a bir gezici gönderdi.

Al Neyadi, göreve başlamaktan “mutlu” olduğunu ve “ailemin fotoğraflarını, belki çocuklarıma ait bazı oyuncakları” yanına alacağını söyledi.

“Spora olan sevgim nedeniyle jiu-jitsu formamı da giyeceğim” diye ekledi.

ISS’nin etrafında süzülürken düşük yerçekimli bir boğuşma yapıp yapmayacağı sorulduğunda, güldü: “Nasıl gideceğini göreceğiz.”

© 2023 AFP

Alıntı: BAE ‘Uzayın Sultanı’, 2 Şubat 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-02-uae-sultan-space-grapples-ramadan.html adresinden alınan ISS’de (2023, 2 Şubat) Ramazan orucuyla boğuşuyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1