NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu, uzak yıldızlara, galaksilere ve ötegezegenlere bakmanın yanı sıra Güneş Sistemimizi de araştıracak. Kredi bilgileri: Northrup Grumman

15 Ocak’ta NASA‘s James Webb Uzay TeleskobuYakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), bilim aracında bir iletişim gecikmesi yaşadı ve uçuş yazılımının zaman aşımına uğramasına neden oldu. NASA ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ekipleri tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmanın ardından, nedenin muhtemelen bir galaktik kozmik ışın, güneş sistemimizin dışından gelen ve bazen elektrik sistemlerini bozabilen yüksek enerjili bir radyasyon biçimi. Kozmik ışınlarla karşılaşmak, herhangi bir uzay aracını çalıştırmanın normal ve beklenen bir parçasıdır. Bu kozmik ışın olayı, Alan Programlanabilir Kapı Dizisi olarak bilinen NIRISS elektroniklerinin katı hal devresindeki mantığı etkiledi. Webb mühendisleri, cihazın yeniden başlatılmasının cihazı tam işlevselliğe geri getireceğine karar verdi.

Yeniden başlatmayı tamamladıktan sonra, NIRISS telemetri verileri normal zamanlamayı gösterdi ve tam olarak doğrulamak için ekip bir test gözlemi planladı. 28 Ocak’ta Webb ekibi gözlemi gerçekleştirmek için alete komutlar gönderdi ve sonuçlar 30 Ocak’ta doğrulandı NIRISS tam bilimsel operasyonlara geri döndü.

James Webb Uzay Teleskobu NIRISS Infographic Kırpma

(Tam bilgi grafiğini görmek için resme tıklayın.) Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), Webb’in dört bilimsel aracından biridir. NIRISS, yakın kızılötesi görüntüleme ve spektroskopik yetenekler sağlar. Açıklık maskesi interferometrisi yapabilen tek araç olan NIRISS, parlak nesnelerin görüntülerini diğer görüntüleyicilerden daha yüksek bir çözünürlükte yakalama konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. NIRISS, Kanada Uzay Ajansı’nın bir katkısıdır. Honeywell International, enstrümanı Université de Montréal’deki bir ekiple işbirliği içinde tasarladı ve üretti. Kanada Ulusal Araştırma Konseyi Herzberg Astronomi ve Astrofizik Araştırma Merkezi tarafından ek teknik destek sağlandı. Kredi bilgileri: NASA, ESA, Andi James (STScI)

“NASA ve CSA, aletin tüm çalışma alanlarının ayrıntılı bir değerlendirmesini kullanarak soruna teknik olarak mümkün olduğunca yaklaşmak için ortaklık kurdu. Elektroniği güvenli bir şekilde kurtarmak için tüm olası yöntemleri analiz ettiler. Operasyonu gerçekleştirirken, her ara adımda incelemeler yapıldı. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Webb Entegre Bilim Enstrüman Modülü (ISIM) sistem mühendisi Julie Van Campen, “Webb’in NIRISS cihazının tekrar çevrimiçi olduğunu ve en iyi şekilde performans gösterdiğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.uzay-2