Uzak sarmal gökada LEDA 2046648.

Avrupa Uzay Ajansı Ocak ayının görüntüsünü yayınladı ve (belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde) Webb Uzay Teleskobu.

Görüntünün alt kısmında, Herkül takımyıldızında Dünya’dan bir milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan sarmal bir gökada olan LEDA 2046648 görülüyor. LEDA’nın arkasında, uzak evrendeki sarmal şekillerden iğne deliği ışıklara kadar değişen daha uzak gökadalardan oluşan bir alan vardır.

Webb başlattı Aralık 2021’de Fransız Guyanası’ndan; kozmosun bilimsel gözlemleri Temmuz ayında başladı. Webb görüntülendi uzak galaksiler, ötegezegenler ve hatta yerel güneş sistemimizdeki dünyalara yeni ışık tutuyor.

gerçi bu Bir ESA’ya göre, görüntü daha yeni yayınlandı, Webb’in araçlarından biri olan Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS) için devreye alma işlemi sırasında çekildi. serbest bırakmak. NIRISS, bir yıldızın çekirdek kalıntısı olan beyaz bir cüceye odaklanırken, Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), odağını gece gökyüzündeki LEDA 2046648 ve çevresine çevirdi.

Webb’in birincil hedeflerinden biriUzak evrene bakmanın amacı, ilk yıldızların ve galaksilerin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamaktır. Bu amaçla teleskop, öncelikle NIRCam ve MIRI enstrümanları aracılığıyla evrendeki en eski ışıklardan bazılarına bakıyor.

Görüntü, gözümüzün algılayabileceği yüzlerce ışık kaynağı içerir, ancak görüntünün oluşturulduğu kızılötesi veriler kesinlikle kayıtlar daha birçok galaksi.

Webb’in derin alan görüntüleri bilim adamlarının evrendeki en eski ışıklardan bazılarını görmelerini sağlayan şey, özellikle eski kaynakları görmek için genellikle yerçekimsel merceklemeden (uzay-zamanın yerçekimsel bükülmesinden dolayı uzaktaki ışığın büyütülmesi) yararlanarak.

LEDA 2046648’in bu çekimi derin bir alan olmasa da benzer bir duygu uyandırıyor: kozmosun muazzam ölçeğinde hayranlık ve (sadece kısaca) zihnimizin sadece bir kısmını kavrayabileceğinin farkına varmak BT.

Daha Fazlası: Webb Telescope’un Şimdiye Kadarki En Büyük Görüntüsünü Yakınlaştırıngenel-7