TF International’ın kristal küre kullanan analisti Ming-Chi Kuo bugün Apple’ın iPhone’un periskop kamerasını 2024’te birinci sınıf iPhone’uyla sınırlamaya devam etmesini beklememizi söyleyen birden fazla tweet yayıldı. Bu yıl. Apple, ilk periskop kamerasını piyasaya sürecek iPhone 15 Ultra/Pro Maks.
Başka bir deyişle periskop kamera, iPhone 15 Pro ile iPhone 15 Ultra/Pro Max arasında önemli bir fark yaratacak ve iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Ultra/Pro Max için de öyle kalacak. Buradaki fikir, daha pahalı modeli daha cazip hale getirmek ve böylece özelliği gerçekten isteyen tüketicilerin bunun için para ödemesini sağlamaktır.

Bir periskop kamera, lensten gelen ışığı katlanmış bir lens aracılığıyla görüntü sensörüne yansıtmak için prizmalar kullanır. Bir akıllı telefonda bulunan sınırlı dahili alana sığabilmesi için kameranın katlanması gerekir. Periskop lense sahip olmak, bir telefonun başka türlü mümkün olandan daha yüksek optik ve dijital yakınlaştırma seviyeleri kullanarak fotoğraf çekmesine olanak tanır. Kuo’nun tweet’i, yakın zamanda The Elec tarafından yayınlanan ve periskop kameranın hem iPhone 16 Ultra/Pro Max hem de iPhone 16 Pro’da kullanılabileceğini söyleyen bilgilerle çelişiyor.

Apple, periskop kamera partisine geç kalıyor çünkü Samsung, teknolojiyi zaten birinci sınıf Galaxy S Ultra modellerinde kullanıyor ve böyle bir kamerayı Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro’da bulabilirsiniz. OnePlus 10 Ultra, markanın periskop kameralı ilk telefonuydu. Periskop kamera ilk kez 2017 MWC fuarında Oppo tarafından halka tanıtıldı. Sonuç, kullanıcının 5x optik yakınlaştırma yapabilmesiydi. Periskop kamera kullanan ilk “ana akım” akıllı telefon, 2019’un Huawei P30 Pro’suydu.

Kuo’nun tweet’leri, “Yeni 2H24 iPhone 16 serisinin yalnızca bir/en üst modeli periskop kameraya sahip olabilir, pazar beklentisinin iki modeli değil. Lens yükseltme talebi beklentilerin altına düşeceği için Largan ve Genius için zararlı. …Daha önce de tahmin edildiği gibi, 2H23 yeni iPhone 15 modelinin en üst modeli (15 Pro Max veya 15 Ultra) periskop kamerayı kullanacak. Pazar, periskop kameraları daha fazla iPhone modeline eklemenin lens yükseltme talebini artırmasını bekliyordu. 2023-2024’te.”

iPhone 15, muhtemelen iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra/Pro Max’i içermesi beklenen 2023 iPhone 15 serisinin beklenen tanıtımına hâlâ yedi aydan daha uzun bir süre var. Eylül ayına yaklaştıkça daha fazla sızıntı ve render ortaya çıkacaktır.

telefon-1