Bir saniye, hatta bir saniye bile dikkatsizlik hacklenmek veya önemli verilerinizin çöpe gitmesi için yeterlidir. Tek yapmanız gereken şifrelenmemiş bir USB anahtarını ortalıkta bırakmak veya farkında olmadan kendinizi hassas bir durumda bulmak için istenmeyen bir e-postadaki bir kimlik avı bağlantısına tıklamak.

Her şeyden önce, evde ve ofiste güvenlik önemli olsa da, hareket halindeyken işler daha da tehlikeli hale gelebilir. Ama asla korkmayın: işte size bilgisayar korsanlarına karşı avantaj sağlayacak üç bilgisayar güvenlik aracı.

USB veri engelleyici

USB veri engelleyici ne işe yarar?

Cihazlarınızı şarj ederken istenmeyen veri aktarımlarına karşı koruma sağlar.

Ona neden ihtiyacın var ?


Hak5'ten O.MG Kablo


Hak5’ten O.MG Kablo / Adrian Kingsley-Hughes/ZDNET

Kullandığınız kabloya veya şarj cihazına güvenip güvenemeyeceğinizi nasıl anlarsınız? Bilgisayar korsanları, cihazlarınıza girmek ve verileri çalmak veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için değiştirilmiş donanımları kullanabilir.

Kötü amaçlı donanımları tespit edebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşün ! Yukarıdaki fotoğraftaki beyaz kabloya bakın. Oldukça masum görünüyor, değil mi? Peki değil! bu bir kablo O.MG, Hak5 tarafındanakıllı telefonlara, tabletlere, dizüstü bilgisayarlara ve bilgisayarlara saldırmak için kullanılabilir.

Böyle bir ürünü tespit etmek için tek şansınız, kötü amaçlı bir kablo bulucu kullanmaktır.


Bir kablo takılıyken kötü amaçlı kablo dedektörü açılıyor


O.MG Kötü Amaçlı Kablo Dedektörü, bu kablonun şüpheli olduğunu belirtir. / Adrian Kingsley-Hughes/ZDNET

Cihazlarınızı taktığınız her kabloyu kontrol etmek yerine, bir veri engelleyici aracılığıyla takmak, siz ve kötü niyetli cihazlar arasında güvenli bir alan oluşturur. Cihazlarınızı korumak için hareket halindeyken şarj cihazları ve kablolar kullanıyorsanız, bir veri engelleyici kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

USB-A, USB-A-to-USB-C ve USB-C için veri engelleyiciler alabilirsiniz. burada ve the.

USB güvenlik cihazı

USB donanım kilidi ne işe yarar?

USB donanım kilidi, web sitelerinin ve uygulamaların sizin siz olduğunuzu doğrulamasını sağlayan bir cihazdır ve bilgisayar korsanları ile verileriniz arasında ekstra bir savunma hattı sağlar. Bunu, erişmek için bir cihaza taktığınız veya NFC aracılığıyla bağlandığınız fiziksel bir şifre olarak düşünün. Bunun için bir Yubikey anahtarı öneririm.


Okuyun: Yubikey 5C NFC, nihai kimlik doğrulama anahtarıdır

Ona neden ihtiyacın var ?

Bu anahtar, çevrimiçi hesaplarınıza ekstra bir savunma hattı ekler. Bilgisayar korsanları kullanıcı adınıza ve parolanıza erişse bile, hesabınızı ele geçirmek için yine de USB dongle’ınıza ihtiyaç duyacaktır.

Bu nedenle, parolanız tehlikeye girebilir, ancak güvenlik USB anahtarınız değil.

Dahili şifrelemeli USB anahtarı

Bir USB anahtarı dahili bir şifreleme sistemiyle ne yapar?

Bu anahtarlar tamamen bağımsız kimlik doğrulama ve şifreleme işlemleri sağlar. Bu, tüm kritik güvenlik ayarlarının sürücüde bulunduğu ve çoğu zaman bir bilgisayar olan USB ana bilgisayarıyla asla paylaşılmadığı anlamına gelir. Verilerinizi üst düzey şifreleme kullanarak korur ve bu şifreleme anahtarın donanımına dayalı olduğundan, anahtarda depolanan tüm verilerin her zaman şifrelendiğinden emin olabilirsiniz.

Ona neden ihtiyacın var ?

Verileri yanınızda taşımanız gereken zamanlar vardır. Anahtarları üzerinde kurulu bir mekanizma tarafından şifrelenen bir USB anahtarı kullanmak, verilerinizin her zaman tam olarak korunması anlamına gelir. Diğer bir deyişle, USB anahtarınızı kaybederseniz, içinde saklanan verilerin sonsuza kadar korunduğundan emin olursunuz.

Aşırı paranoyaksanız, bir USB sürücüsünü bile ayarlayabilirsiniz. Kayısı Kalkanı 10 yanlış parola denemesinden sonra verileri silmek için.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15