Feshedilmiş bir kripto para işinin kurucusu Salı günü My Big Coin adlı sanal para birimini yalanlar ve yarı gerçeklerle pazarlayarak yatırımcıları ve müşterileri milyonlarca dolardan dolandırmaktan sekiz yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Federal savcılar, Boston’daki ABD Bölge Yargıcı Denise Casper’ı, bir kripto para şirketi kurucusunun pazarlama dolandırıcılığı nedeniyle ilk kez cezalandırılmasında Randall Crater’a 13 yıl hapis cezası vermeye çağırdı.

Casper, bu talebin çok ileri gittiği sonucuna varırken, Crater’in, My Big Coin’in altınla desteklenen gerçek bir kripto para birimi olduğu da dahil olmak üzere, yanlış iddialarından dolayı onu cezalandırmak için 30 aylık bir hapis cezasının yeterli olduğu yönündeki iddiasını reddetti.

Casper, “Kesinlikle kripto para birimi daha yeni bir girişim, daha yeni bir pazar, 21. Yüzyıl pazarı” dedi. “Ama özünde plan asırlıktı ve bu dolandırıcılıktı.”

Toplamda 100 ay hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık 7,7 milyon doları (kabaca 63 crore) kaybetmesi emredilen Crater’in temyize gitmesi bekleniyor. Mahkemede özür diledi ama asla kimseyi dolandırmak niyetinde olmadığını söyledi.

Kimseden para çalmak için yola çıkmadım” dedi. “Bu, pişman olmadığım anlamına gelmez.”

Temmuz ayında bir jüri, 52 yaşındaki Crater’ı ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından emsal teşkil eden bir davadan çıkan bir kovuşturmada elektronik dolandırıcılık yapmaktan ve yasa dışı parasal işlemler yapmaktan suçlu buldu.

CFTC’nin 2018’de Crater ve onun başarısız şirketi Nevada merkezli My Big Coin’e karşı açtığı dava, sanal para biriminin düzenleyicinin yetki alanı içinde bir emtia olarak kabul edilebileceğine dair ilk mahkeme kararlarından birine yol açtı.

Savcılar daha sonra 2019’da Crater’in iddianamesini güvence altına aldı ve onu, adı popüler sanal para birimi bitcoin’e benzeyen My Big Coin hakkında yalan söyleyerek yatırımcıların ve müşterilerin 2014’ten 2017’ye 7,5 milyon dolar (kabaca 61 crore) kaybetmesine neden olmakla suçladı.

Savcılar, bu yanlış iddiaların My Big Coin’in gerçek bir sanal para birimi olduğunu, altınla desteklendiğini ve MasterCard ile ortaklığı olduğunu söyledi. Savcılar, parayı araba, mücevher, sanat eseri ve antika madeni para almak için kullandığını söylediler.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

ChatGPT Creator OpenAI, Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan Metni Tanımlamak için “Kusurlu” Yazılım Yayınladı

Günün öne çıkan videosu

Tecno Phantom X2 5G İlk İzlenimler: İlginç Tasarım ve Harika Özellikler

genel-8