İflas etmiş kripto borsası FTX, Kasım 2022’de iflasa sürüklenmeden önce yaptığı kredi geri ödemelerinde 445,8 milyon doları (kabaca 3.650 crore) geri almak isteyen kripto kredi kuruluşu Voyager Digital’e Pazartesi günü dava açtı.

FTX ve Voyager, 2022’de kripto para piyasalarındaki çöküşün ortasında iflas başvurusunda bulundu, ancak Voyager’ın iflası, FTX’in iflasından dört ay önce geldi.

Voyager, Temmuz ayında başvurduktan sonra, ödenmemiş tüm kredilerin FTX’e ve bağlı koruma fonu Alameda Research’e geri ödenmesini talep etti.

FTX, bir mahkemede Alameda adına Voyager’a Eylül’de 248.8 milyon $ (kabaca 2.033 crore) ve Ekim’de 193.9 milyon $ (kabaca 1.600 crore) ödediğini söyledi. FTX ayrıca mahkeme dosyalarına göre Ağustos ayında 3,2 milyon $ (kabaca 26 crore Rs) faiz ödemesi yaptı.

FTX’in şikayetine göre, bu kredi ödemeleri FTX’in kendi iflas başvurusuna çok yakın bir zamanda yapıldığı için geri alınabilir ve potansiyel olarak diğer FTX alacaklılarına geri ödeme yapmak için kullanılabilir.

Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto borsaları arasında yer alan FTX, Kasım ayında iflas başvurusunda bulunarak sektörü sarstı ve tahmini 9 milyon müşteriyi ve diğer yatırımcıları milyarlarca dolar kayıpla karşı karşıya bıraktı.

Kurucusu Sam Bankman-Fried dolandırıcılık suçlamasıyla suçlandı ve Alameda Research CEO’su Caroline Ellison da dahil olmak üzere birçok üst düzey yönetici dolandırıcılıktan suçunu kabul etti. Bankman-Fried yanlış yaptığını reddetti ve Ekim ayında yargılanması planlanıyor.

FTX, başlangıçta 2022 yazında Voyager ve diğer kripto firmalarını deviren fırtınayı atlattı ve kendisini, sersemlemiş kripto pazarlarını istikrara kavuşturabilecek bir “beyaz şövalye” olarak sundu. FTX, bir iflas müzayedesinde Voyager’ın platformunu satın almayı teklif etti, ancak önerilen satın alma, FTX Kasım ayında patladığında suya düştü.

FTX, Pazartesi günkü mahkeme dosyasında, Alameda’nın riskli borçlanma ve borç verme işlemlerini karşılamak için FTX müşteri varlıklarına baskın düzenlediği iddialarını kabul etti. Ancak Voyager ve diğer kripto borç verenlerin, müşterilerinin varlıklarını Alameda’ya doğru iterek “bilerek veya umursamazca” Alameda’nın davranışında suç ortağı olduğunu söyledi.

FTX, “Voyager’ın iş modeli bir besleme fonuydu” dedi. “Perakende yatırımcılar istedi ve paralarını Alameda ve Three Arrows Capital gibi kripto para yatırım fonlarına çok az veya hiç gerekli özen göstermeden yatırdı.”

Three Arrows Capital de 2022’de iflas etti ve kurucuları, Three Arrows müşterilerinin varlıklarını geri almaya çalışan mahkeme tarafından atanan tasfiye memurlarıyla işbirliği yapmayı reddetti.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8