ChatGPT, Kasım ayı sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana teknoloji dünyasını kasıp kavurdu. Chatbot’un yetenekleri, metin, e-posta ve şiir yazmak, kod yazmak ve hata ayıklamak ve hatta sınavlara girmek gibi görevleri tamamen özerk bir şekilde tamamlamasına olanak tanır. Artık bir chatbot, insanların yaptıklarını saniyeler içinde yapabildiğine, ancak çok daha uzun sürdüğüne göre, bu geleceğimiz için ne anlama geliyor?

Yapay zeka destekli bir sohbet robotuyla sohbet etme şansınız olduysa, muhtemelen onun anlama ve sohbet yoluyla yanıt verme yeteneğinden etkilenmişsinizdir. Ancak chatbot çok daha fazlasını yapabiliyor ve yeni teknik yetenekleri her gün test ediliyor.

ChatGPT şimdiden eğitimde ve programlama gibi becerileri içeren profesyonel alanlarda beklentileri ve uygulamaları değiştiriyor. Bazıları alarm veriyor ve diğerleri ilerlemeleri kafa kafaya alırken, teknoloji analistleri hala aracın işlerimizi nasıl değiştireceğini değerlendiriyor.

Örneğin, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki bir profesör, MBA sınavına girmek için ChatGPT’yi kullandı. Ve ChatGPT iyi bir not aldı ve profesörü yazılı açıklamalarından çok etkiledi.

Hukuk profesörleri, ChatGPT’ye dört ayrı sınav verdi ve ardından bunları gerçek öğrenci ödevleriyle karıştırarak körlemesine puanladılar. Robot ortalama bir notla geçti. Bu puan öğrencilerinkinden düşük olsa da bir robot için etkileyici. Profesörler, “Bu dilbilimsel modellerin avukatlar için önemli araçlar olmasını bekliyoruz; ayrıca sınavlar sırasında (meşru veya yasadışı) öğrenciler için çok yararlı olmalarını bekliyoruz” dedi. beyaz kağıtta deneyim hakkında.

ChatGPT’nin yetenekleri test edilmeye devam ederken, bununla ilgili en büyük endişelerden biri eğitim sistemi üzerinde yaratacağı etkidir. Teknik ustalığı, belirli becerileri öğrenmeyi insanlar için geçersiz kılacak mı? İnsanlar, ChatGPT’yi kendileri için iş yapmak üzere kullanma eğiliminde olacakları için okulda daha az mı öğrenecekler?

Ülke genelindeki okullar, sınıfta kopya çekmeyi ve tembelliği engellemek için şimdiden adımlar atıyor. Fransa’da Science Po bunu başardı. New York City okulları da.

Ancak öğretmenler artık programlarında ChatGPT kullanımına ilişkin kurallar da içeriyor. Profesörlerin yapay zekayı nasıl ele aldığı, her bireye bağlıdır, bazıları onu tamamen yasaklarken diğerleri oldukça açık bir yaklaşım benimsiyor.

Bir öğretmen, Ethan Mollick, paylaştı LinkedIn öğrenci çalışmalarına entegre etmek için ChatGPT ile ilgili politikası. “Henüz çok fazla cevabımız yok. [sur l’IA], ancak tartışmayı memnuniyetle karşılamalıyız. Ve araçları sorumlu bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğretin,” dedi Mollick.


Araç kutusunda bir araç daha mı var?

Gartner analisti Sid Nag’a göre, üretken yapay zeka teknolojilerinin benimsenmesi aslında öğrenci eğitimini zenginleştirmeye yardımcı olabilir. “‘Bir hesap makinesi kullanmak, insanların bir artı bir artı iki toplama becerisinin kalitesini etkiler mi?’

Yapay zekayı tartışırken akılda tutulması gereken bir faktör, gerçekleştirebileceği görevlerin çoğunun sıkıcı ve zaman alıcı olmasıdır. Çoğu durumda, bu görevleri gerçekleştirmek genel amaca fazla bir değer katmaz.

Örneğin, büyük bir araştırma projesi yapıyorsanız, makaleye bir giriş yazmak veya kod yazmak projenin yalnızca küçük bir parçasıdır, bu kodun kapsamlı analizi ve yorumlanması çok daha önemlidir.

Zamanla, ChatGPT’nin arkasındaki teknolojiler birçok sıradan yazma ve programlama görevini “önemli ölçüde” otomatik hale getirecektir. Gartner’da bir analist olan Rajeesh Kandaswamy, ZDNET’e şunları söylüyor: “Hayal gücü, sentez ve bu yapay zeka araçlarıyla kısa vadede kolayca çözülemeyecek diğer karmaşıklıkları içeren çok sayıda yaratıcı ve benzersiz yazma ve programlama var.” dışarı.

Eğitim sisteminin yanı sıra, insanlar genellikle AI araçlarının işleri devralacağından korkuyor. Ancak, bu modeller ne kadar gelişmiş olsalar da, doğru sonucu üretmek ve doğrulamak için yine de bir insana ihtiyaç duyarlar. AI sohbet robotları, kelimeleri veya kodu iletmede çok iyidir, ancak bunların iyi ve hatta doğru olup olmadığını bilmede daha az iyidir. Konuya aşina birinin müdahalesi olmadan bu araçlar çok daha az kullanışlıdır.

“Bir alet kutunuzun olması, bozuk bir cihazı nasıl tamir edeceğinizi bildiğiniz anlamına gelmez, değil mi?” dedi Nag.


Yeni bir iş sınıfı

Aslında, bu rol modeller büyüdükçe, daha fazla yardıma ihtiyaç duyacak, yeni işlere ve hatta daha fazla eğitime ihtiyaç yaratacaktır. Bazı basit görevler ortadan kaldırılırsa, bu rollerin yerini yapay zekaya yardımcı olmak için oluşturulmuş başkaları alma olasılığı yüksektir.

Kandaswamy’ye göre, ChatGPT ve altında yatan yetenekler, bu becerilerin bazıları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. “Ancak bu yetenekler, ya doğrudan bu teknolojilerin yaptıkları yoluyla ya da yaptıklarını temel alarak yeni ürün ve hizmetlere de yol açabilir.”

Son olarak, günlük hayatımızda büyük bir dönüşüm görmeden önce teknolojinin güvenilir ve hatasız olması gerekir ve şimdilik henüz o noktada değiliz.

Kandaswamy, “ChatGPT hata yapmaya ve hatalı sonuçlar üretmeye eğilimlidir. Bu onu işe yaramaz yapmaz, ancak şimdilik güvenilmez,” diye devam ediyor. “Kalite ve doğruluğun önemli olduğu bir ölçekte kullanmak için destek mekanizmalarına, testlere ve diğer kalite kontrollerine ihtiyacımız olacak.”

ChatGPT gibi üretici yapay zekaların geleceği parlak ve işleri yapma şeklimizi önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahip. Şu anda, onlarca yıl önce internet ilk tanıtıldığında bulunduğumuz yerde olabiliriz: çok fazla potansiyel var, ancak daha gidilecek çok yol var. ChatGPT gibi araçlar yeni olanaklar sunsa da mükemmel olmaktan uzaktır.

Bayan Kandaswamy, “Evet, çığır açıcı ve iş dünyası ve toplum üzerindeki etkisi internetin ötesine geçerse şaşırmayacağım. Bunu yalnızca zaman gösterecek. Daha yolun başındayız,” diyor.

ChatGPT’de daha ileri gitmek içingenel-15