Tesla’nın Model 3 ve Model Y fiyatlarını binlerce dolar düşürme yönündeki son hareketi, elektrikli araç fiyat savaşının başlangıcı olarak adlandırıldı. Ancak bu, henüz her otomobil şirketinin katılmak için yarıştığı bir savaş değil.

Otomobil üreticileri, filolarını elektriklendirmek ve Tesla’nın pazardaki liderliğini yakalamak için çabalarken, artık alıcılar için ağır indirimlerle rekabet etmek zorunda kalabilirler. Ford Pazartesi günü elektrikli Mustang Mach-E fiyatlarını da ortalama 4.500 $ düşüreceğini duyurdu.

Birkaç gün sonra, Ford burada bir aykırı değer olduğunu kanıtlayabilir. Sınır EV-ağır mevcut serileri veya yaklaşan elektrikli ürünleri olan birkaç otomobil üreticisine ulaşarak onların da indirim yapıp yapmadıklarını sordu. Şimdiye kadar, önde gelen Alman lüks otomobil üreticilerinden ikisi, uzayda filizlenen Güney Koreli liderlerden biri gibi, fiyatları sabit tuttuklarını söylüyor.

Sınır EV-ağır mevcut serileri veya yaklaşan elektrikli ürünleri olan birkaç otomobil üreticisine ulaşıp onların da indirim yapıp yapmadıklarını sordu

BMW, Mercedes-Benz ve Hyundai yetkilileri, şirketlerinin şu anda fiyatları düşürme planları olmadığını söyledi.

Sözcü Robert Moran bir e-postada “Mercedes-Benz’den beklenen birinci sınıf ve kapsamlı müşteri deneyimini yansıtan mevcut fiyatlandırma stratejimizi revize etme planımız yok” dedi.

Hyundai sözcüsü Miles Johnson da benzer görüşler dile getirdi. “Hyundai, rakip fiyatlandırma değişikliklerine yanıt olarak herhangi bir özel önlem almadı, ancak araçlarımızın rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmasını sağlamak için tüm pazarı sürekli olarak değerlendiriyoruz” dedi. “Kona, Ioniq 5 ve yakın zamanda ortaya çıkan Ioniq 6 dahil olmak üzere mevcut EV’lerimiz tüketicilere gelişmiş teknoloji ve özellikleri cazip bir fiyat noktasında sunuyor.”

Ayrıca, Bavyeralı otomobil üreticisinin bir sözcüsü, “BMW markası açısından size elektrikli araçlarımızın fiyatlarını düşürme planlarının olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Hepsi de üretim aşamasında olan birkaç yeni EV’ye sahip olan General Motors, Polestar ve Kia’dan yetkililer, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

“Mevcut fiyatlandırma stratejimizi revize etme planımız yok”

GM CEO’su Mary Barra, Salı günü 4. Çeyrek kazanç çağrısında şu anda EV fiyatlarında hareket etme konusundaki isteksizliğini ifade etti.

“Güçlü ürün portföyümüze ve açıkladığımız fiyatlara gösterdiğimiz ilgiye baktığımızda iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz” Barra dedi ki. “[Going into] yılın ilk ayında, ürünlerimize çok güçlü bir müşteri ilgisi gördük… şu anda olmamız gereken yerde fiyatlandırıldığımızı düşünüyoruz.”

Wall Street analistleri, Wells Fargo ile birlikte GM’nin fiyatları sabit tutabileceğinden o kadar emin değil not bırakma bu, otomobil üreticisinin rekabetçi baskının bir sonucu olarak “fiyatlandırma konusunda teslim olmasını” beklediğini söylüyor.

Bu haftanın başlarında, Volkswagen Grubu CEO’su Oliver Blume, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazete Audi, Porsche ve diğerleri dahil olmak üzere markalarının fiyatları düşürme planları olmadığını.

“Net bir fiyatlandırma stratejimiz var ve güvenilirliğe odaklanıyoruz. Ürünlerimizin ve markalarımızın gücüne güveniyoruz” diyen Blume, VW Group’un EV’lerle “karlı büyüme”ye odaklandığını sözlerine ekledi.

Muhtemelen Tesla’nın eski rekabetine en sert şekilde vurabileceği yer burasıdır. Tesla daha yeni bir karlı dördüncü çeyrek ve yıllık sonuç yayınlasa da, ürün yelpazesi yaşlandıkça ve daha fazla rakip alana girdikçe ABD ve Çin’de zayıflayan talep sorularıyla boğuşuyor. Onun kar marjları da daha yüksek birçok eski otomobil üreticisinden daha fazla.

Basitçe söylemek gerekirse, Tesla, henüz karlı olmasalar bile EV’leri yola çıkarmak için çabalayan diğer otomobil şirketleri ile bu hamleyi yapabilir. Diğer otomobil üreticileri elektrikli araç fiyatlarını düşürebilir, ancak yüksek üretim maliyetleri göz önüne alındığında bu, kârlılık açısından bir kayıp anlamına gelir. Ford’un elektrikli araç işinin baş müşteri sorumlusu Marin Gjaja, hatta dün tüm Mustang Mach-E modellerinin karlı olmayacağını kabul etti bu indirimlerden sonra belirli trim seviyelerinde.

“Şu anda olmamız gereken yerde fiyatlandırıldık”

“Bu EV silahlanma yarışında Tesla, ölçek, marka, pil teknolojisi ve Musk DNA’sı etrafında benzersiz bir şekilde konumlanırken, diğerleri bu topyekun yarışta agresif bir şekilde pazar payı peşinde koşuyor. Game of Thrones Wedbush Securities’den analist Dan Ives, Tesla boğası ama aynı zamanda ara sıra Elon Musk eleştirmeni.

Ives, “Görüşümüze göre gelişen EV pazarında pay kazanmak için bir fırsat penceresi var ve 2023, Tesla’nın dağın tepesinde olduğu bu EV manzarasında kazananları ve kaybedenleri belirleyecek çok önemli bir yıl.”

Ives, lüks Cadillac’lardan uygun fiyatlı kamyonetlere kadar çok sayıda yeni EV’nin temelini oluşturacak olan Ultium EV platformunu kuran GM’nin burada bir avantajı olduğunu söyledi. Ancak Ives, geleneksel otomobil üreticileri için ileriye dönük savaşın, kârlar ile elektrikli araçlarla satış hacmi elde etmek arasında bir denge kurmak anlamına geleceğini söyledi.

Ek olarak, Biden yönetiminin Enflasyon Düşürme Yasası kapsamında revize edilen EV vergi teşvikleri, piyasayı biraz heyecanlandırdı. EV’leri Kuzey Amerika’da üretilmediğinden tüm otomobil üreticileri vergi kredisi almaya hak kazanmıyor – örneğin burada EV üretmeyen Hyundai ve Kia için büyük bir kayıp. Dahası, uzun vadede, Amerika’da tedarik edilmeyen pillere sahip EV’lerin yeni kurallar altında nasıl bir performans göstereceği belli değil.

Bu yıl olası bir EV alıcısıysanız, otomobil üreticilerinin 2022’nin büyük bölümünde peşlerinden koşan tedarik sorunlarını aşmaları koşuluyla, pazara daha fazla araba girip fiyat konusunda rekabet ettikçe asıl kazanan siz olabilirsiniz.genel-2