Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kuruluşu (CSIRO) Parkes radyo teleskobunun 1969’da çekilmiş görüntüsü. Kredi: CSIRO; Creative Commons Attribution 3.0 Unported lisansı altında lisanslanmıştır

Yakın zamanda gönderilen bir makalede Astronomi Dergisi Kasım 2022’de İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’daki bir bilim adamı, Dünya Dışı Zeka Arayışı’nın (SETI) 60 yıl önce bu tür sinyalleri dinlemeye başlamasından bu yana Dünya’nın dünya dışı bir teknolojik medeniyetten gelen bir radyo sinyalini nasıl duymadığını ölçüyor. Makale ayrıca, dünya dışı bir teknolojik medeniyetten gelen bir sinyali tespit etmek için devam eden araştırmaya yardımcı olabilecek potansiyel stratejiler önermenin yanı sıra, bir sinyali ne zaman duyabileceğimize ilişkin potansiyel olasılığı da ölçüyor.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’daki İstatistiksel Biyofizik Laboratuvarı’nda konuk bilim insanı ve tek yazar olan Dr. Claudio Grimaldi, “Bu çalışmanın ilginç bir sonucu, iki popüler ancak karşıt görüş arasındaki uçurumu kapatmasıdır.” çalışma, geçenlerde Universe Today’e söyledi. “Biri tekno emisyonların galaksimizi kapladığı ve aramaya devam edersek sonunda onları bulacağımız konusunda ısrar ederken, diğeri dünya dışı teknolojik yaşamın pratikte yok sayılabilecek kadar nadir olduğunu savunuyor.

“Şahsen, bir seçim yapmak zorunda kalsaydım, birinci seçeneği ikinciye tercih ederdim. Ancak, daha eksiksiz bir resim elde etmek istiyorsak, dikkate alınması gereken daha az aşırı üçüncü bir olasılık olabilir. Yani, başladığımızdan beri. Sadece yaklaşık 60 yıl önce arama başarısız olduysa, o zaman galaksinin diğer bölgeleri aydınlatılmış olsa bile, Dünya o zamandan beri teknosinyallerle aydınlatılmamış olabilir.Başka bir deyişle, Dünya en az 60 yıldır olabilir. bir tür ‘sessiz balonun’ içindeydi.”

Dr. Grimaldi’nin sonuçları, bir radyo sinyalinin Dünya’nın yanından ne zaman geçebileceğine dair istatistiksel değerlendirmeler sağlıyor ve buna “geçiş olayı” diyor, bir sonraki geçiş olayının %95 olasılıkla 100.000 yıldan daha uzun süre gerçekleşmeyeceğine, %50 olasılıkla en az 60 ila 1.800 yıl arasında meydana gelen bir geçiş olayı ve 240 yıldan daha erken olmayan bir geçiş olayının %20 olasılığı.

Dr. Grimaldi kısa süre önce Universe Today’e verdiği demeçte, “‘Sessiz balon’ senaryosunda, 60 yıldan az olmayan bekleme süresi çok iyimser,” dedi. “Üstelik bu zaman aralığından sonra bile Dünya’nın teknolojik sinyallerle aydınlatılmış olması, bunların tespit edilmesi için gerekli ancak yeterli olmayan bir koşuldur çünkü bunlar bizim teleskoplarımız tarafından gözden kaçırılabilir. Dolayısıyla 60 yıllık iyimser zaman penceresinde bile bir geçiş olayı için, tespit edilene kadar bekleme süresi çok daha uzun olabilir.”

Çalışmanın sonuçlarının gelecekte bir teknoimza tespit etmek için geniş bir olasılık yelpazesi sağladığı ve çalışma yalnızca SETI tarafından yürütülen teknoimza aramalarına odaklandığından, “mevcut arama stratejilerini yeniden düşünmek” durumunda hangi adımların atılabileceği göz önüne alındığında, daha önce belirtildiği gibi. SETI’nin aramalarını nasıl yürüttüğü ile ilgili makale?

“Bir teknosinyalin potansiyel olarak algılanabilir hale gelmesinin yüzyıllar değilse bile birkaç yıl alabileceği doğruysa, o zaman komensal SETI araştırmalarına odaklanmak daha iyi olabilir, yani diğer gözlem faaliyetlerini gerçekleştiren teleskoplar tarafından toplanan verilerden teknosinyaller aramak, aktif SETI aramalarına kaynaklara ve teleskop zamanına yatırım yapmak yerine,” Dr. Grimaldi kısa süre önce Universe Today’e verdiği demeçte.

Şimdilik, dünya dışı bir teknolojik uygarlıktan bir tekno-imza tespit etmeye en yakın olduğumuz yer hâlâ ünlü Vay canına! Sinyal, 1977’de Ohio Eyalet Üniversitesi’ndeki Big Ear radyo teleskopu tarafından tespit edilen çok yüksek ama çok hızlı bir radyo sinyaliydi. Dışarıda duyulmayı bekleyen başka biri var.

Dr. Grimaldi kısa süre önce Universe Today’e verdiği demeçte, “Gelişmiş olması gerekmeyen diğer yaşam formlarının evreni doldurabileceği anlamında, yalnız olmadığımızı düşünmeyi seviyorum.” “Karmaşık ve hatta teknolojik yaşam, onlarca yıl önce düşünülenden çok daha nadir olabilir, ancak bildiğimiz fizik kanunları onun varlığını engellemiyor. Onları tespit edip edemeyeceğimiz sorusuna verecek cevabım yok.”

Daha fazla bilgi:
Claudio Grimaldi, Altmış yıllık tespit edilememişlikten teknoimza oranını çıkarsama, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2301.07165

Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: Uzaylıları tespit edememek, bizimle asla bağlantı kurulmayacağı anlamına mı geliyor? (2023, 30 Ocak) 30 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-aliens-contacted.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1