Yeni 2023 amiral gemisini tanıtmasına sadece günler kaldı, Samsung, karında keskin bir düşüş bildirdi 2022’nin dördüncü çeyreği için. Güney Kore merkezli şirket, “Küresel ekonomik yavaşlamanın ortasında zayıf talep nedeniyle iş ortamı dördüncü çeyrekte önemli ölçüde kötüleşti.” Yarı iletken işindeki fabrika kullanım oranlarının düşmesini ve 2023’ün ilk çeyreği için kârda bir başka düşüşe yol açmasını beklediğinden, mevcut çeyrek şirket için pek iyi görünmüyor.
Şirketin Mobile eXperience (MX) birimindeki gelir ve kârlar, orta ve düşük seviye segmentlerde düştü. Ancak şirket, tüketiciler daha fazla depolama alanı sunan telefonları satın almaya baktıkça “ikinci yarıda mobil talepte olası bir toparlanma” gördüğünü söylüyor. Yine de Sammy, kitlesel pazardaki cep telefonlarına olan zayıf talep sayesinde akıllı telefon talebinin 2023’ün tamamında daralmasını bekliyor. Samsung, Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4 sayesinde niş katlanabilir telefon kategorisinde lider üretici. Yeni nesil modeller bu yılın sonlarında çıkacak.

Samsung’un çip segmenti, bir önceki yılın aynı dönemine göre dördüncü çeyrek karında %97’lik bir düşüş bildirdi

Akıllı telefon kategorisindeki zayıf talebin yanı sıra, Samsung’un çip işi yılın son üç ayını zorlu bir dönem geçirdi. Samsung’un müşterileri yeni çipler satın almak yerine stoklarını azaltmayı tercih ettiğinden, segmentin 4. Çeyrek karı yıldan yıla %97 gibi büyük bir düşüşle 270 milyar Kore wonu’na (220 milyon $’a eşdeğer) düştü. Yarı iletken endüstrisine zarar veren şey, Ukrayna’daki savaş, ABD’nin Çin’e çip sevkiyatına getirdiği kısıtlamalar ve enflasyon.

Goldman Sachs analisti Giuni Lee’ye göre bellek yongalarının fiyatları bu yılın ilk yarısında düşmeye devam edecek. [the] 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren hem DRAM hem de NAND için kırmızı.” Samsung, dördüncü çeyrekte sermaye harcamalarında 20,2 trilyon won harcadı ve harcamaları ve çip üretimini azaltmak istiyor.

Tüm bellek yongası sektörü, ABD’li bellek yongası üreticisi Micron Technologies’in yonga üretimini azaltmasının yanı sıra yeni tesis ve ekipman alımlarını azaltmasıyla sarsılıyor. Güney Koreli DRAM ve NAND çip üreticisi SK Hynix de üretimi kısıyor ve Japonya merkezli NAND üreticisi Kioxia Holdings üretimi %30 azaltıyor. Ayrıca ABD’li ortağı Western Digital ile birleşme görüşmelerinde olduğu da söyleniyor.

Halsizlik tüm teknoloji şirketlerini etkiliyor. Intel, şirket tarihindeki en kötü çeyreklerden birini yaşamayı beklediğini söylüyor. Microsoft kısa süre önce 10.000 çalışanı işten çıkarırken, Google aynısını 12.000 çalışana yaptı. Yine de Samsung Foundry, 4. çeyrekte üç aylık gelir için yeni bir rekor açıklarken, birimin gelişmiş düğüm kapasitesindeki artışı sayesinde kâr yıldan yıla yükseldi. 3nm işlem düğümünü kullanarak ve istikrarlı bir verim elde ederek seri üretim çipleridir.

Samsung’un mobil ekran işletmesi, akıllı telefon gönderilerindeki yukarıda belirtilen düşüş sayesinde daha düşük kazanç bildirdi. Ağlar işi, 5G teçhizatına yönelik yurt içi talebin yanı sıra 5G kurulumlarının denizaşırı genişlemesi görüldüğü için daha yüksek gelir elde etti.

Galaxy S23 serisi ön siparişinizi ayırtmak için son şans!

İçinde bulunduğumuz çeyrekte Samsung, DDR5, LPDDR5x bellek yongaları ve 200 megapiksel (MP) görüntü sensörleri gibi özel bileşenlere olan talebi karşılamaya odaklanacağını söylüyor. Samsung şu anda ISOCELL HP1, HP2 ve HP3 dahil olmak üzere bunlardan üç tanesini sunmaktadır. İlk çeyrekte Samsung Foundry, sızıntıları azaltmak ve akım akışı üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için kanalın dört tarafını da kaplayan Gate-All-Around (GAA) transistörlerini kullanan 3nm işlem düğümüyle rekabette önde olmaya devam edecek.

Samsung, 2023’ün başında akıllı telefon segmentinde zorlu bir gidişat bekliyor. Şirket, “İlk çeyrekte, sürekli makroekonomik belirsizliklerin ortasında, tüm akıllı telefon segmentlerinde pazar talebinde ardışık bir düşüş bekleniyor. Şirket, amiral gemisi ürün satışlarını artırmayı planlıyor. diğerlerinin yanı sıra gelişmiş kamera ve oyun işlevleriyle donatılmış yeni Galaxy S23 serisinin başarılı lansmanı ile.”

Açıklamada, “Samsung ayrıca, sağlam bir kârlılık için etkili kaynak yönetimine odaklanmayı sürdürürken, PC’ler, tabletler ve giyilebilir cihazlardan oluşan Galaxy ekosistem ürünlerini geliştirmeye devam edecek.”

Samsung’un 4. çeyrek geliri 70.46 trilyon won (mevcut döviz kurlarıyla 57.3 milyar $) olurken, işletme karı %69 düşüşle 4.3 trilyon won (3.5 milyar $’a eşdeğer) oldu. Vergi kanunundaki tek seferlik değişiklik sayesinde net gelir ikiye katlanarak 23.5 trilyon won’a (19.1 milyar $) ulaştı. Tüm yıl için gelir 302,23 trilyon won (245,8 milyar $) ile rekor bir rekor kırdı ve 2022 faaliyet karı 43,38 trilyon (35,3 milyar $) olarak bildirildi.

Samsung’un hisseleri rapora 1.800 Kore wonu (1.46$) veya %2.84 düşerek 61.500 won’a (50.01$) karşılık verdi. 52 haftanın en yüksek seviyesi 75.800 won, 52 haftanın en düşük seviyesi ise 51.800 won.

1 Şubat’ta Samsung, 13:00 EST’den başlayarak 2023 Galaxy S23 amiral gemisi serisini tanıtacak. Ön siparişler aynı gün ve saatte başlayacak ve telefonlar 17 Şubat’ta çıkacak,telefon-1