Belki de en çok üç yıldır neredeyse her iş günü kullandığım (ve sevdiğim!) web kamerası gibi kişisel bilgisayar aksesuarlarıyla tanınan Logitech, Salı günü iddialı yeni bir prototipi tanıtıyor: “Project Ghost” adını verdiği özenle tasarlanmış bir görüntülü sohbet kabini. bu, sanal konuşmalar yapmak için daha iyi bir alan olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu açıklamanın size Google’ın başka bir kavramsal projesi olan Project Starline’ı düşündürüp düşündürmeyeceğini anlıyorum. görüntülü sohbet kabini. Logitech bana Project Ghost’tan ilk bahsettiğinde, aklım oraya gitti. Temel fikir de benzer: Bir kabinde oturabilecek ve başka bir yerde bulunan başka bir kişinin gerçeğe yakın bir yansımasıyla yüz yüze konuşmaya yakın bir şekilde konuşabileceksiniz.

Ancak, hologram benzeri bir projeksiyon oluşturmak için ayrıntılı bir sensör ve kamera dizisine dayanan Project Starline’ın aksine, Project Ghost, Logitech’in zaten sattığı video konferans teknolojisini kullanıyor, projeksiyonu oluşturmak için bir teleprompterden bildiğiniz gibi bir numara çekiyor ve paketler bunların hepsi, konuşmalar için potansiyel olarak daha rahat bir deneyim yaratmak üzere ofis mobilyası üreticisi Steelcase tarafından tasarlanan bir kabinde.

Project Ghost’u denemedim veya gerçek hayatta görmedim, ancak çizimlere göre kabin rahat görünüyor. Telefonunuzu veya bilgisayarınızı yerleştirmek için yan sehpası olan rahat görünümlü bir sandalyeye oturacaksınız. Sandalyede otururken, aslında ekranı, kamerayı, mikrofonu ve hoparlörleri barındıran bir kutuya bakacaksınız, ancak kutu, her şeye modern bir görünüm veren çıtalı ahşapla çerçevelenmiş.

Dahil edilen gerçek Logitech ekipmanı, Rally sistemi ile alacağınızla aynıdır (kontrol edin bu Rally Plus sayfası bu ayrıntılar için, Project Ghost iki yerine yalnızca bir hoparlörle gelse de). Bu, Zoom, Microsoft Teams ve Google Meet gibi popüler video konferans platformları için onaylı olduğu anlamına gelir.

Project Ghost’un başka bir görünümü.
Resim: Logitech

Logitech, konuştuğunuz kişinin projeksiyonunu oluşturmak için, yukarıda bahsettiğim gibi, görmüş olabileceğiniz tekniğin aynısı olan standart bir ekranın arasına belirli bir açıda özel bir cam türü yerleştirir. teleprompters ile kullanılan. Bu tekniği, dans eden hayaletler gibi şeyler için kullanılan Pepper’s Ghost efekti olarak da biliyor olabilirsiniz. Disney’in Perili Köşk yolculuğu ve Tupac’ın ölümünden sonra Coachella görünümü.

Ve Project Ghost ile işin püf noktası, Logitech’in kamerayı doğrudan özel cam parçasının arkasına koymasıdır. Bu şekilde, kabin göz teması yanılsaması yaratır ve bu, Project Ghost’daki sohbetlerin daha çok gerçek hayattaki sohbetler gibi hissettirmesine yönelik uzun bir yol kat edebilir. Project Starline ayrıca Ekim ayında denediğimde göz teması yanılsaması yarattı ve sohbeti bu noktada hepimizin bıktığımız sanal Zoom çağrıları gibi hissettirmeme konusunda çok yol kat etti.

Logitech'ten Project Ghost ekranının nasıl kurulduğunu gösteren çizimler.

Logitech’ten Project Ghost ekranının nasıl kurulduğunu gösteren çizimler.
Resim: Logitech

Bununla birlikte, Project Starline’ı denediğimde, siz veya konuştuğunuz kişi mekanizmanın merkezinden uzaklaşırsa projeksiyonun bozulabileceğini gözlemledim. Burada durumun böyle olabileceğinden endişeleniyorum, ancak Logitech, Project Ghost’un çok daha geniş bir hata payına sahip olduğundan emin. Logitech’in ittifaklar ve pazara açılma yöneticisi Alex Mooney, Salı günkü duyurudan önce yaptığı bir brifingde, “Yani biraz kenarda oturuyorsam, deneyim hala sağlam,” dedi.

Starline ile de herhangi bir gecikme gözlemlemedim, ancak Project Ghost ile bu bir sorun olabilir. Logitech’in video işbirliği grubu için ittifaklar ve pazara giriş direktörü Rishi Kumar, Project Ghost’un bir Teams, Zoom veya Meet aramasında deneyimlediğinizden sıfır ek gecikme süresine sahip olduğunu, ancak bu platformların genellikle en azından bir ipucuna sahip olduğunu söylüyor. gecikme.

Yine, Project Ghost’u denemedim, bu yüzden gerçekte ne kadar iyi çalıştığını size söyleyemem. Ancak Logitech ve Steelcase bugün bu hafta İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek Integrated Systems Europe (ISE) konferansında canlı bir demo göstereceklerinden, Project Ghost görünüşe göre gerçek bir şey. Demo için, gösteride ve Steelcase’in Michigan, Grand Rapids’deki ofisinde bir birim olacak ve kapalı bir etkinlikte, Barselona’daki insanlar Grand Rapids’tekilerle sohbet edecek. Ayrıca Perşembe günü Steelcase’in Barselona’daki WorkLife Center’da insanların inceleyebileceği bir açık oturum olacak.

“Önümüzdeki günler bizim için çok önemli olacak”

Hedef, Project Ghost’u bir yıl içinde piyasaya sürmek, ancak Logitech ve Steelcase, üzerinde daha fazla yineleme yapmaları gerekip gerekmediğini belirlemek için bu gösterileri kullanmak istiyor. “Önümüzdeki birkaç gün bizim için çok önemli olacak çünkü daha önce hiç görmemiş birçok müşteriyi davet edebileceğiz. [Project Ghost] önce oturup ilk kez deneyimleyin, ”dedi Mooney. “Bu geri bildirim, hazır olup olmadığımızı, hangi durumda çok hızlı hareket etmek istediğimizi veya yayınlamadan önce başka bir tasarım yinelemesi yapmamız gerekip gerekmediğini bildirecek.”

Ne kadara mal olabileceğine gelince, Logitech ve Steelcase ayrıntılara girmiyor, ancak bir basketbol sahası oluşturmaya nereden başlayabileceğiniz konusunda bana bir ipucu verdiler. Kumar, “Sadece çılgın bir fiyat artışı yapmak ve bundan milyonlarca dolar kazanmak istemiyoruz” dedi. “Bir oda için video konferans teknolojisi için ödemeyi beklediğiniz tutar ile bu tür mobilyalar için ödemeyi beklediğiniz tutarın bir kombinasyonu olarak satılacak.” Mooney, Project Ghost’ta kullanılan Rally sistemi için MSRP’nin 2.099 $ olduğunu söyledi, bu nedenle potansiyel maliyet hakkında bir fikir edinmek için mobilya fiyatlarına bakın. (Ofisler için o güzel görünümlü telefon kulübelerinin basketbol sahasında olup olmayacağını merak ediyorum; Odadan bunlar örneğin 4.495 dolardan başlar.)

Evet, bu muhtemelen Project Ghost’un son versiyonunun binlerce dolara mal olacağı anlamına geliyor. Ancak muhtemelen bir evden çok bir ofiste kullanım içindir. Kumar, sanal bakım, danışmanlık ve eğitim gibi şeyler için nasıl benimsenebileceğinden bile bahsetti.

Logitech ve Google, hepimizin bıktığı Zoom aramalarından sanal varlığı iyileştirmenin daha iyi bir yolunu keşfeden tek şirket değil. Meta, iş ve oyun için VR başlıklarına ve sanal Horizon alanlarına milyarlarca yatırım yapıyor. Ve Apple’ın uzun süredir söylentilere konu olan karma gerçeklik kulaklığının, siz bir FaceTime aramasında konuşurken birinin yüzünü ve vücudunu yeniden yaratabileceği bildiriliyor.

Tüm bu fikirler, sanal iletişimi gerçek hayattaki gibi hissettirmeye çalışsa da, hepsi dizüstü veya telefonunuzdaki kamerayı açmaktan daha büyük çemberlere sahip olabilecek pahalı teknolojiler gerektiriyor. Ama Logitech’in Hayalet Projesi gerçek olursa, belki arada bir, en azından bir sonraki toplantınız için rahat bir koltuğa yerleşebileceksiniz.genel-2