Japonya ve Hollanda, yarı iletken üretimi için gelişmiş ekipmanların Çin’e ihracatını kısıtlamaya başlamak için ABD ile bir anlaşmaya vardı. Dolayısıyla iki güç arasındaki ticaret savaşında yeni bir adım daha atıldı.

Birkaç aydır üzerinde çalışılan bir anlaşma

Japonya ve Hollanda, küresel yarı iletken ekonomisinde stratejik oyunculardır.. Birkaç Amerikalı oyuncuya ek olarak, bu ülkelerden şirketler, gelişmiş yarı iletkenlerin üretimi için gerekli ekipmanları geliştirmekte ve tedarik etmektedir. Bu, özellikle Hollandalı ASML Holding firması veya Japon devi Nikon için geçerlidir.

aynı kategoride

Ürün bilgi yönetimi ve ürün deneyiminde pazar lideri olan Akeneo kimdir?

Amerikalılar aylardır iki ülkenin liderlerini ikna etmeye çalışıyor. Orta Krallık’ın askeri sektörünü güçlendirmesine izin verdiğini savunarak, teçhizatlarının Çin’e ihracatına sınırlamalar getirmek. Bu Cuma, 27 Ocak, Üç ülkeden üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri nihayet bir anlaşma üzerinde anlaştılar. Bu, Washington’un Ekim ayında, iki ülke acımasız bir ticaret savaşına girerken, Amerikalı şirketler tarafından üretilen yarı iletkenler ve gelişmiş ekipmanlara kapsamlı ihracat kısıtlamaları getirme kararından sonra geldi.

Şimdilik, anlaşma üç ülkeden hiçbiri tarafından resmi olarak ilan edilmeditarafından açıklanan Çin’den olası misilleme konusunda Japonya ve Hollanda’dan endişelerrapor eder duvar sokak günlüğü.

Çin ve Japonya yumurta kabuğu üzerinde yürüyor

2019’dan beri Hollanda hükümeti, ASML Holding’in aşırı ultraviyole radyasyon litografi teknolojisini Çin’e ihraç etmesini yasakladı, ancak şirket, gelişmiş elektronik çipler geliştirmek için gerekli olan standart altı litografi sistemlerini oraya göndermeye devam etti.. Bu yeni anlaşmanın gerektirdiğiÇin’e ihracatına yeni kısıtlamalar. Bu kısıtlamalar, benzer teknolojiler üzerinde çalışan Nikon’u da hedefliyor.

Bu bir belirli ve gergin bağlam Japonya ve Hollanda için. Her iki ülke de farklı alanlarda Çin’e büyük ölçüde güveniyor ve bu da onları işlerini kısıtlayan politikalar uygularken temkinli olmaya sevk ediyor. Orta Krallık ise açıktı: ” İlgili ülkelerin doğru şeyi yapacaklarını ve çok taraflı ticaret rejimini sürdürmek ve küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını korumak için birlikte çalışacaklarını umuyoruz. Bu aynı zamanda kendi uzun vadeli çıkarlarını korumaya da hizmet edecektir. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin bu ayın başlarında söyledi.

Genel olarak, bu kısıtlamaların somut bir şekil aldığını görmek için aylarca hatta yıllarca beklememiz gerekecek. Etkisinde, Japonya ve Hollanda, bu tür önlemleri uygulamak için ABD ile aynı yasal çerçeveye sahip değildir. : yasa ve yönetmeliklerinde değişiklik yapmak için biraz zamana ihtiyaçları olacak.

Avrupa Birliği, Çin konusunda ABD ile daha fazla ittifak kurma sürecinde midir?

Hollanda’nın ABD politikasına uyum sağlama kararı, Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton’un son sözlerini yansıtıyor. Bu cuma dedi ki ABD, Çin’in yarı iletken endüstrisini bloke etmek için AB’nin tam katılımından faydalanacaktır.. ” Çin’i en gelişmiş çiplerden mahrum bırakma hedefine tamamen katılıyoruz Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne söyledi.

Açıkçası, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşı yoğunlaşıyor ve şaşırtıcı bir şekilde gelecek için gerekli olduğu düşünülen kilit teknolojileri etkiliyor. Anlaşmanın Çin endüstrisi ve ilgili diğer ülkeler üzerindeki yansımalarının ne olacağı henüz belli değil. Etkisinde, Hollandalılar ve Japonlar, Çin pazarındaki yabancı rakipler tarafından geride bırakılabilir, Orta Krallık ise ihtiyaç duyduğu teknolojileri geliştirebilir. Tabii ki, bu uzun zaman alacaktır, ancak sonunda, uzun vadede ABD ve müttefikleri için daha da zararlı olabilir.genel-16