Apple’ın acil durum işlevlerini içeren, şirketin saatlerinde ve telefonlarında işlenmiş yüzlerce başarı öyküsü okuduk. İtibaren potansiyel olarak ölümcül kalp rahatsızlıklarından kaçınmak için Alaska’nın karlı dağlarında kurtarılan bu hikayeler tüm haberlerde yer aldı. Ancak bu farklı. iPhone 14, iPhone 14 Pro, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE (2. nesil) ve Apple Watch Ultra’da bulunan ve yakın zamanda piyasaya sürülen Çarpışma Tespiti özelliğinin yanlış pozitif uyarılar gönderdiği ortaya çıktı. dünya çapında acil güvenlik hizmetlerine. Ve sorun tüm dünyada bildirilirken, Japonya bardağı taşıran son damlayı çekmiş gibi görünüyor.

16 Aralık ile 23 Ocak arasında Japonya’nın Nagano kentindeki Kita-Alps İtfaiyesi 134 yanlış alarm bildirdi. Bunun nedeni, kayakçılar yokuş aşağı inerken iPhone 14 Çarpışma Algılama sisteminin devre dışı kalmasıydı.

Kayak yaparken birinin kendiliğinden yanma olasılığı oldukça zayıftır (evet, itfaiyenin birçok türde kurtarma operasyonuyla ilgilendiğini biliyoruz), ancak aralarında gerçek bir tane bile olması ihtimaline karşı tüm sinyallerin kontrol edilmesi gerekir.

Ve bu sayı o kadar büyük görünmüyorsa, Japon kurtarma hizmetleri aynı dönemde toplam 919 çağrı aldı, bu da yanlış çağrıların tüm iş yükünün neredeyse %15’ini oluşturduğu anlamına geliyor. Söylemeye gerek yok, bu yanlış alarmlar zaten çok meşgul olan acil durum servislerini gereksiz yere zorluyor.

Başka bir Kilitlenme Tespiti tetikleyicisi özellikle ABD’de rollercoaster sürüşleri, ki bu sadece mantıklı, çünkü bu sürüşlerde oldukça ağır G-kuvvetleri var. Ayrıca, bir hız treni yolculuğu veya bir kayak pistinden aşağı yüksek hızlı bir iniş sırasında, kullanıcıların Çarpışma Tespiti özelliği acil servisleri aramaya başlamadan önce alarmı ve geri sayımı duyamayacaklarını da belirtmekte fayda var.

Apple, sorunu çözmek için dünyanın dört bir yanındaki acil servislerle yakın bir şekilde çalışacağını söyledi. Özelliği kapatmak için Ayarlar > Acil SOS > “Ciddi Bir Çökmenin Ardından Ara” bölümüne gidin ve anahtarı kapatın.

Ayrıca Oku:telefon-1