Bu Ocak ayında, Almanya’nın en büyük aşı üreticisi BioNTech, performansa bağlı 200 milyon sterlinlik bir dilim yatırım dahil olmak üzere Tunus doğumlu ve Londra merkezli yapay zeka girişimi InstaDeep’i 562 milyon sterline kadar satın almayı kabul ettiğini duyurdu.

Düzenleyici onayına tabi olan ve bu yılın ilk yarısında tamamlanması beklenen InstaDeep’in anlaşması, birkaç nedenden dolayı oldukça ilgi çekici. İlk olarak, tamamlandığında (682 milyon $, ABD doları bazında ayarlanmış), Sendwave, DPO Group ve Paystack için pazarlık edilen fiyatları geçerek, Afrika veya Afrika odaklı bir girişimi içeren en büyük satın alma anlaşması olacak. İkincisi, diğer yüksek profilli satın almaların aksine, InstaDeep bir fintech değildir. Üçüncüsü, InstaDeep’in yerel bir şirketten küresel bir girişime doğru büyümesine tanık olan ilk inananlar, yeterince çıkış seçeneğine sahip olduğunu bilmelerine rağmen, satın almanın bu kadar hızlı gerçekleşeceğini düşünmediklerini söylediler. Halid Ben JilaniInstaDeep’in önceki yatırımcılarından biri olan AfricInvest’in kıdemli ortağı TechCrunch ile yaptığı görüşmede.

AfricInvest’in New York merkezli Endeavour Catalyst’in ve küresel AI endüstrisindeki geniş bir iş melekleri yelpazesinin katılımıyla öncülük ettiği tur hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre InstaDeep, 2019’da 30 milyon $ değerinde A Serisi’ni 8,5 milyon $’a yükseltti. Yatırım, AfricInvest’in bir yapay zeka girişimine ilk katılımıydı, InstaDeep’in kurucularının Pan-Afrika özel sermaye şirketine küresel bir vizyon satmasına dayanan bir karardı.

“InstaDeep, boru hattımızdaki diğer şirketlerden oldukça farklıydı, çünkü onlar aslında belirli bir sektöre teknoloji uygulamak yerine derin teknoloji ile ilgileniyorlardı; burada temel olarak o sektörde bir operatör oluyorsunuz. Jilani, InstaDeep’in öncü teknolojisi hakkında, birçok sektörü etkileyebilecek özel teknolojiler geliştiriyorlardı. “Ayrıca, özellikle bu tür şirketlerin oldukça nadir olduğu Afrika’da da ilginçti. Kevin ile vizyonu ve stratejisi üzerine tartıştığımızda, InstaDeep’in yapay zekada Afrikalı bir liderden küresel bir oyuncuya dönüşebileceğini hemen anladık.”

InstaDeep, biyoteknoloji, ulaşım, elektronik üretimi ve lojistik gibi çeşitli sektörleri kapsayan bir kurumsal ortamdaki uygulamalarda derin pekiştirmeli öğrenme dahil olmak üzere gelişmiş makine öğrenimi tekniklerinden yararlanır. Nihayetinde bu, şirketlerin karar verme sürecini optimize etmesine ve verimliliği artırmasına yardımcı olur.

Kerim Begür ve zehra ince CEO Beguir geçen yıl TechCrunch’a verdiği demeçte, girişimi “iki dizüstü bilgisayar, 2.000 $ ve büyük bir coşku” ile 2014 yılında Tunus’ta kurdu. 2018 yılına kadar dışarıdan sermaye almayan, önyüklenen şirket, orijinaline bağlıydı. Beguir’in yayınladığı yapay zeka araştırmasıDeepMind, Google ve gelecekteki sahibi BioNTech gibi daha sonra ortak ve yatırımcı olan uzman müşteriler tarafından girişimin keşfedilmesine yol açtı.

InstaDeep’in küresel başarısı Afrika’da tekrarlanabilir mi?

InstaDeep’in müşterileri dünya çapında büyüdükçe ekibi de büyüdü. Şirketin Tunus, Londra, Lagos, Dubai, Berlin, Cape Town, Paris, Boston ve San Francisco’da 240 personeli bulunmaktadır. Ayrıca InstaDeep’in küresel bir şirket olma hırsı, genel merkezini Tunus’tan Londra’ya taşımasına neden oldu. yayınlar evi olarak atıfta bulunduböylece Afrika köklerini ihmal ediyor.

Beguir telefon görüşmesinde bana “InstaDeep küresel bir şirket, ancak kökenler açısından ve şirketin ilk günleri gibi, Afrikalı olduğumuza hiç şüphe yok” dedi. “InstaDeep’i kurmamızın nedenlerinden biri, Afrika’da yapay zeka için gerçek bir potansiyel ve fırsat olduğunu göstermekti. Bu yüzden insanların bizi, uzay için güçlü bir umut mesajı gönderen, küreselleşen derin teknoloji Afrikalı bir girişim olarak görmelerini istiyoruz.” InstaDeep, Afrika yeteneğine sahip bir Afrika şirketinin, bu büyümeye karşılık gelen bir yetenek köprüsü kurarken dünya çapındaki müşterilerine başarılı bir şekilde hizmet verebileceğini kanıtladı.

Masanın diğer tarafında InstaDeep’in “Africanity”sini tartışan biraz naif görüşler var. Tunus, engelleyici hükümet politikaları nedeniyle herhangi bir girişimi işletmek veya risk sermayesine erişmek için düşmanca bir yer – VC şirketi Partech’in bir raporuna göre, InstaDeep hariç, Tunuslu girişimler geçen yıl 17 milyon dolar topladı. Bu nedenle, çoğu girişim, finansmana erişmek için yurtdışında ikamet etmek zorunda kaldı. Ayrıca, InstaDeep’in kıtada AI yeteneği oluşturmadaki etkisi yeterince tartışılmıyor. Geçen yıl, sonradan görme, Afrika’nın yapay zeka ekosistemini düzenlemeye ve beslemeye yardımcı olmada dikkate değer bir rol oynadı. Derin Öğrenme ve Yapay Zeka Hack’i, hackathon’lar ve binlerce AI yeteneği ve 400 araştırmacının katıldığı etkinlikler. En önemlisi, kıta dışındaki müşterilere hizmet veren bir Afrika girişimi, onu daha az Afrikalı yapmaz; Aslında, kurucular, uluslararası şirketlerin yalnızca yeni bir bölgeye genişlerken dikkate aldığı sektörler olan e-ticaret, lojistik ve ödemelerden daha iyi çıkış fırsatları sunan yazılım ve yapay zeka işletmeleri oluşturmaya teşvik edilmelidir.

InstaDeep’in küresel bir ilk oluşturmasının dalgalanma etkisi, Tunus teknoloji ekosistemini ve daha geniş olarak Afrika’daki AI endüstrisini satın alma haberleriyle radar altına almasıdır. Yine de, bu nedenle, şu anda kıtadaki yatırım yatakları olarak birkaç endüstrinin gerisinde kalan Tunus teknolojisi veya Afrika’nın AI pazarında aniden risk sermayesi kanalını açacağını varsaymak için çok erken. Bununla birlikte, özellikle teknolojinin tarım ve imalat gibi çeşitli sektörlerdeki uygulamalarında potansiyel vardır; Güney Afrika’nın Aerobotics ve DataProphet gibi girişimleri bunun için önemli miktarda fon topladı – ancak nefes kesici herhangi bir faaliyet gerçekleşmeden önce sabır gerekecek.

InstaDeep’in bir aykırı değer olup olmadığı konusundaki soruma Begiur, Afrika’nın derin teknoloji ve yapay zeka topluluğundan daha fazla başarı öyküsünün, özellikle risk sermayesi piyasası yapay zeka tabanlı inovasyon için kızışmışken, daha sonra değil, daha erken anlatılacağına dair iyimserliğini dile getirdi. Bu olduğunda, CEO, kurucuların ve yatırımcıların alana yeniden yatırım yapmalarını umduğunu, InstaDeep ve AfricInvest’in ilerlemek için harekete geçmeyi planladığını söylüyor.

“Yapay zekanın Afrika için büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum ve bu konuda sesimi yükseltiyorum. AI’yı genellikle bir teknoloji ve gelişmiş ülkeler arasındaki bir rekabet olarak görüyoruz. Gerçekte yapay zeka, Afrika’nın 21. yüzyıldaki başarısı için çok önemlidir ve bunun nedeni, onun zamanımızın dönüştürücü teknolojisi olmasıdır; Bence bugünlerde GPT’den ve yıkıcı potansiyelinin ötesinde pek çok örnek göreceksiniz,” diye devam etti yarı Tunuslu ve yarı Fransız olan Beguir. “Fakat daha da önemlisi, yapay zekaya giriş engelinin, klasik olarak eski şirketler ve güçlü süper güçlerle ilişkilendirilen geçmişin teknolojilerinden çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kıta için büyük bir fırsat.”

Geçen Ocak ayında InstaDeep, Seri B’de önceki fiyatlı turunda topladığı miktarın 12 katından fazla 100 milyon dolar topladı. Alpha Intelligence Capital, CDIB, Google ve birlikte başlattığı yeni sahibi BioNTech dahil olmak üzere yeni yatırımcıların proaktif ilgisi buydu. ortak bir yapay zeka inovasyon laboratuvarı 2019’da bir dizi kanser ve bulaşıcı hastalık için yeni ilaçlar geliştirmek amacıyla yapay zeka ve makine öğrenimindeki en son gelişmeleri kullanmak üzere. Yatırımın ardından InstaDeep, BioNTech satın alma teklifiyle baskın yapıp büyüme finansmanının çoğuna neredeyse hiç dokunmadan önce yapay zeka sistemlerini tamamlamak için veri toplama yeteneklerini artırmak üzere bazı satın almalar yapmak istiyordu.

“Bu çılgıncaydı. Açıkçası, biz [InstaDeep and early investors like AfricInvest] Bunun olmasını beklemiyordum,” ifadesini kullandı. Beguir’e göre InstaDeep, B Serisi için emrettiğinden daha yüksek bir değerlemeyle çıkış yaptı.

Satın almayla ilgili bir açıklamaya göre, BioNTech ve InstaDeep, çeşitli bilimsel alanlarda halka açık ve özel veri kümeleri üzerinde eğitilmiş çok sayıda uçtan uca yapay zeka tabanlı uygulama geliştirdi. Bunlar, neoantijen seçimini geliştirmeye yönelik projeleri, BioNTech’in platformları için ribolojik dizi optimizasyonunu ve son açıklanan bağışıklık savunmalarından kaçma yeteneklerine dayalı olarak yüksek riskli SARS-CoV-2 varyantlarını tespit etmek ve izlemek için bir Erken Uyarı Sisteminin geliştirilmesini içerir. Ocak.

“BioNTech ile yıllar içinde bir ortaklık geliştirdik ve birlikte birçok başarılı projeye imza attık. Yeni nesil immünoterapileri oluşturmak ve biyofarma ve AI’da lider olmak için büyük fırsatlar görüyoruz. Bunun heyecan verici bir zaman olduğuna inanıyorum ve önümüzdeki aylarda paylaşacak daha çok şeyimiz olacak.” ve küresel olarak. “Birçok yönden yaptıklarımızın devamı niteliğinde” diye ekledi.genel-24