Yazılım firmasına göre Dr.Web (üzerinden BleepingBilgisayar) Google Play Store’da 20 milyondan fazla indirme sağlayan yeni bir aktivite izleme uygulamaları kategorisi ortaya çıktı. Bu üç izleme uygulamasını Android kullanıcıları için bu kadar çekici kılan nedir? Kendilerini, belirli hedeflere ulaşanlara nakit ödüller vermeyi vaat ederek sizi forma girmeye teşvik eden sağlık izleyicileri ve pedometreler olarak faturalandırırlar.

Bu üç uygulamayı kurmayın; hala Google Play Store’da listeleniyorlar

Dr.Web’in raporu, kullanıcıların para kazanmak için düzinelerce reklam izlemeye zorlanmadan önce çok sayıda ödül biriktirmesi gerektiğinden, bu ödülleri almanın genellikle imkansız olduğuna işaret ediyor. Tüm bu reklamları izledikten sonra, kullanıcılara ödül sürecini “hızlandırmak” için daha fazla izlemeleri tavsiye edildi. Rapor, tüm bunlardan sonra bile “uygulamaların, kullanıcılar tarafından sağlanan ödemeyle ilgili verilerin hiçbirini doğrulamadığını, bu nedenle bu uygulamalardan vaat edilen parayı alma şansının son derece düşük olduğunu” belirtiyor.

Raporda bahsedilen üç uygulama Google Play Store’da kaldı. Bunlar:
  • Lucky Step – 10 milyon indirme ile Yürüyüş Takibi.
  • 5 milyon indirme ile WalkingJoy.
  • Şanslı Alışkanlık: 5 milyon indirme ile sağlık takipçisi.

Üç uygulama da aynı komut ve kontrol sunucusuna bağlanır. Bu tür sunucular genellikle saldırganlar tarafından kötü amaçlı yazılım bulaşmış sistemlere yol tarifi göndermek için kullanılır. Her üç uygulama da aynı uzak sunucuyla iletişim kurduğundan, aynı geliştiriciye sahip oldukları açıktır. Ayrıca, Lucky Step-Walking Tracker’ın önceki sürümlerinin, kullanıcıların ödüllerini çeşitli çevrimiçi mağazalar için hediye kartlarına dönüştürme seçeneğine sahip olduklarını yanlış bir şekilde söylediğine dikkat çekiliyor.

Unutmayın, bu sahtekar geliştiriciler, reklamlarını görüntülediğinizde para kazanıyor. Ne kadar çok reklam izlerseniz, o kadar çok para kazanırlar.

Lucky Step-Walking Tracker uygulaması sonunda güncellendi ve ödülleri nakde çevirecek işlevsellik kaldırıldı ve bu dönüşümü yapmak için dokunulacak arayüz öğeleri ortadan kalktı. Önceden biriken tüm ödüller anında değersiz hale geldi.

Kendinizi kötü amaçlı uygulamalar yüklemekten korumak için yapabileceğiniz tek şey

Uzun süredir PhoneArena okuyucusuysanız, uygulama Play Store’da listelenmiş olsa bile, aşina olmadığınız bir geliştiricinin uygulamasını yüklemeden önce yorumlar bölümünü okumanızı söylediğimizi biliyorsunuzdur. Belirli bir uygulamadan uzak durmanız için sizi uyarabilecek kırmızı bayraklar bulacağınız yer burasıdır. Örneğin, Lucky Step – Walking Tracker uygulamasını yükleyen bir çift şanssız Android cihazı kullanıcısı tarafından yazılan iki yorum, pek çok kırmızı bayrak içeriyordu.

Uygulamaya iki yıldız (!!??!!) veren bir kullanıcıdan bir yorum geldi ve “Çoğunlukla reklam bağımlısı, uygulamanın gerçekten hiçbir faydası yok… telefonun kilidini her açtığınızda bir size tam ekran reklam… çalan bir alarmım olduğunda, o ekranı geçersiz kılar ve size ulaşmama izin vermez [the] İlk önce onunla etkileşime girmediğim sürece alarm ekranı. Bu sadece, sizden para kazanabilmeleri için art arda reklamlar yayınlarken, verilerinizin olabildiğince fazlasını elde etmek için tasarlanmış bir aldatmacadır.”

İkinci bir yorum, uygulamaya bir yıldız veriyor ve “Ayrıca, birkaç jeton kazanmak için izlemeniz gereken çok sayıda sinir bozucu reklam var. Bu uygulama gerçek bir aldatmaca, çöp ve zaman ve çaba kaybı.”

Bu uygulamaları Google Play Store’da yeni açtık, bu yüzden onları görürseniz, üçünden hiçbirini Android cihazlarınıza yüklemeyin. Ayrıca, üçünden herhangi birini zaten yüklediyseniz, bunları hemen kaldırın.

İşte kaçınmanız gereken bir kötü amaçlı uygulama daha

Dr.Web’in raporu ayrıca, 29 ruble (41 ABD sentine eşdeğer) için özelleştirilmiş bir kilo verme planı oluşturan FitStar adlı bir fitness uygulamasından da bahsetti. Ancak abone olanların bilmediği şey, kaydoldukları programın sadece bir günlük olduğuydu. Deneme süresinin sonunda aboneler, ek 980 ruble (13,86 $’a eşdeğer) karşılığında dört günlük hizmet için otomatik olarak kaydoldu. Programa tam erişim 7.000 rubleye (98,98 $) mal oldu ve uygulama, kullanıcıların aboneliklerini her dört günde bir otomatik olarak uzatmaya devam etti.

Bu uygulama aynı zamanda Google Play Store’da listelenmeye devam etmektedir. Bu uygulama için yapılan yorumlar, uygulamayı yüklerseniz, simgenin telefonunuzun yüklü uygulamalar listesinde görünmediğini ve bu durumun kaldırılmasını zorlaştırdığını unutmayın. Aynı inceleme, “Uygulama en başından beri Facebook veya Google verilerine girmeye çalışıyor …” notunu da veriyor.

Telefonunuzu veya cüzdanınızı riske atmayın. Dr.Web’in raporunda belirtilen tüm uygulamalardan uzak durun.telefon-1