Salı günü Parlamento’da sunulan 2022-23 Ekonomik Anketi, kripto borsası FTX’in son çöküşü ve ardından kripto pazarlarında meydana gelen satışların, kripto ekosistemindeki güvenlik açıklarına ışık tuttuğunu söyledi.

Kripto varlıkları, kendi kendini referans alan araçlardır ve kendilerine bağlı hiçbir içsel nakit akışı olmadığı için bir finansal varlık olma testini kesinlikle geçemezler.

ABD düzenleyicileri, Bitcoin, Ether ve diğer çeşitli kripto varlıklarını menkul kıymetler olarak diskalifiye etti.

Federal Rezerv, Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından 3 Ocak 2023’te yapılan nadir bir ortak açıklamanın, bankacılık sistemindeki kripto varlık risklerine ilişkin endişelerini vurguladığına dikkat çekildi.

Kripto ekosisteminin coğrafi olarak yaygın doğası, bu değişken enstrümanların düzenlenmesine yönelik ortak bir yaklaşım gerektiriyor ve kriptolara küresel yanıt gelişiyor.

Kripto varlıkların, kriptografik teknikler kullanılarak uygulanan yeni dijital varlık biçimleri olduğunu gözlemleyen anket, pazarının çok dalgalı olduğunu ve toplam değerlemenin Kasım 2021’de yaklaşık 3 trilyon dolardan (yaklaşık 2.45.35.900 crore) daha azına düştüğünü söyledi. Ocak 2023’te 1 trilyon dolardan (yaklaşık 81.78.500 Rs) fazla.

Kripto varlık ekosisteminin oynaklığının, kırılgan destek ve yönetişim sorunlarının yanı sıra artan karmaşıklığı ve şeffaf olmamayı ön plana çıkardığı belirtildi.

İlgili finansal istikrar risklerinin artmasıyla birlikte, kripto varlık düzenlemesi konusu son zamanlarda birçok ülkenin politika gündemini yükseltti. OECD ve G20 gibi uluslararası forumların, kripto varlıklarını düzenlemek için küresel olarak koordineli bir yaklaşımı tartıştığı belirtildi.

Kripto para birimlerini izlemek ve düzenlemek zordu ve dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, hızlı hareket eden keşfedilmemiş alanda yeni ve ortaya çıkan sorunları takip etmeyi zor buluyor.

Kripto varlıkları, görünüşe göre geleneksel finansal hizmetleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış olsa da, bunun yeni düzenlenmemiş aracı kuruluşlar yarattığını ve ademi merkeziyet vaadinin henüz pratikte gerçekleştirilmediğini de sözlerine ekledi.

Kripto varlık borsaları, cüzdan sağlayıcıları ve kripto şirketleri gibi yeni merkezi aracılar, kullanıcıların merkezi kuruluşlara güvenmelerini gerektiriyor.

Bu kuruluşların artan önemi, düzenleyicileri bunları sistemik finansal piyasa altyapıları (FMI’lar) olarak görmeye zorlayabilir ve bunların henüz büyük ölçüde düzenlenmemiş olmaları gerçeğinin küresel olarak endişe kaynağı olduğunu da sözlerine ekledi.

İlginç bir şekilde, kripto varlıklarının varlıklarının öncelikle birkaç “balinanın” elinde yoğunlaştığını söyledi.

Tahminler, dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin yaklaşık yüzde 85’inin varlıkların yüzde 4,5’i tarafından tutulduğunu ve kripto varlıkları oluşturmak için kullanılan temel protokollerin, örneğin “kripto varlıklarının” madenciliğinin muazzam enerji yoğunluğu gibi diğer kamu politikası hedefleriyle de çelişebileceğini gösteriyor.

Şu anda tüm riskleri ve güvenlik açıklarını hafifletmeyen, desteklenmeyen kripto varlıkları için geçerli olan minimum küresel standartlar olduğunu söyledi.

“Standart Belirleyici Kuruluşlar (SSB’ler) standartları ayarlamak ve geliştirmek için çaba gösterse de, bunlar esas olarak belirli konulara (finansal bütünlük), sektörlere (ödemeler, menkul kıymetler ve bankacılık), ürünlere (global stablecoin’ler) veya atanmış kuruluşlara odaklanmaya devam ediyor. yerel yetkililer tarafından sistemik olarak” dedi.

Bu nedenle, kripto varlıklarının banka dışı kuruluşlar tarafından çıkarıldığı, aktarıldığı, takas edildiği veya depolandığı her aşamada düzenleyici boşluklar vardır. Kriptonun sektörler arası ve sınır ötesi doğası, koordinasyonsuz ulusal yaklaşımların etkinliğini sınırlıyor.

Farklı faaliyetleri, ürünleri ve paydaşları tanımlamak için kullanılan terminoloji küresel olarak uyumlu hale getirilmemiştir. “Kripto varlığı” terimi, fiili veya amaçlanan kullanımlarına bağlı olarak birden fazla yerel düzenleyicinin dikkatine ihtiyaç duyabilecek geniş bir dijital ürün yelpazesini ifade eder.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8