Geçen yıl boyunca, Büyük Teknoloji firmaları dünya çapında 70.000’den fazla kişiyi işten çıkardı. Alphabet, Amazon, Meta, Twitter, Microsoft ve Salesforce gibi büyük teknoloji şirketlerindeki işçiler çok sayıda işten çıkarıldı. Tesla, Netflix, Snap ve Spotify da birkaç kişiyi işten çıkardı, ancak işten çıkarmaları büyük firmalardan önemli ölçüde daha az. Eski bir Meta çalışanının, Facebook’un özellikleri test etme kisvesi altında kullanıcıların telefon pillerini bilerek tükettiğini iddia ederek firmaya dava açtığı bildirildi. Eski işçi de bu uygulamayı zararlı bulduğunu ve katılmayı reddettiği için işten çıkarıldığını iddia etti.

Bir New York Post’a göre raporlamak, George Hayward, Facebook’ta popüler Messenger sohbet uygulaması üzerinde çalıştığını iddia eden 33 yaşında bir veri bilimcisidir. Firma aleyhine açılan bir davada Hayward, “Düşünceli negatif testler nasıl yapılır” başlıklı bir dahili eğitim belgesine rastladığını söyledi. uygulama, rapora göre. Hayward, uygulamanın “negatif test” olarak adlandırıldığını belirtiyor.

Rapora göre Hayward, “Kariyerim boyunca bundan daha korkunç bir belge görmedim” dedi. “Yöneticiye ‘Bu birine zarar verebilir’ dedim ve birkaç kişiye zarar vererek daha geniş kitlelere yardımcı olabileceğimizi söyledi… Bu testi yapmayı reddettim. Patronuna ‘Hayır, bu yasa dışı’ dersen, işler pek iyi gitmez” dedi. Ancak rapor, Hayward’ın bahsettiği belgenin ek ayrıntılarını vermiyor.

Eski çalışanın, bu uygulamadan etkilenen insan sayısını tam olarak bilmediğini, ancak Facebook’un dahili eğitim modülünün varlığı nedeniyle faaliyete katıldığına inandığını iddia ettiği bildirildi. Rapora göre, Meta aleyhine Manhattan Federal Mahkemesi’nde açtığı dava, Hayward’ın tahkime gitmesi gerektiği için geri çekildiğini ve Hayward’ın iddialarının arkasında durmaya devam ettiğini de belirten avukatına göre, o zamandan beri geri çekildi.

Meta aleyhine açılan davada, birinin cep telefonunun pilini boşaltmanın, özellikle “polis veya diğer kurtarma görevlileri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere başkalarıyla iletişim kurmaları gereken durumlarda” insanları tehlikeye atma eğiliminde olduğu bildiriliyor.

Rapor, Hayward’ın Ekim 2019’da işe alındığını ve rapora göre “negatif testlere” katılmayı reddetmesinin bir sonucu olduğunu iddia ettiği geçen Kasım ayında kovulduğunu belirtiyor. Facebook ana şirketi Meta’nın, son yıllarda teknoloji sektöründeki en büyük işten çıkarmalardan biri olan o ay 11.000’den fazla çalışanını veya işgücünün yüzde 13’ünü işten çıkardığını belirtmekte fayda var.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8