Çin, Washington'u ihracat kontrollerini kötüye kullanmakla suçluyor

ÇinJaponya ve Hollanda katılmayı kabul ettikten sonra, hükümeti ABD’nin teknoloji ihracatı üzerindeki kontrollerini bir ticaret ihlali olarak eleştirdi. Washington Pekin’in silahlarda kullanılabilecek gelişmiş işlemci çipleri yapmak için malzemelere erişimini sınırlandırarak.

Dışişleri Bakanlığı son gelişmeden bahsetmedi, ancak Washington’u ihracat kontrollerini kötüye kullanmakla ve diğer hükümetleri “hegemonyasını sürdürmek” ve Çin’i kontrol altına almak için örgütlemekle suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in en güçlü işlemci yongalarını ve yeni gelişen endüstrisinin bunları üretme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olacak teknolojiyi edinmesini engellemeye çalışıyor. Washington, bunların silah yapmak ve kararı kolaylaştırmak için kullanılabileceğini söylüyor Komünist Partigözetim ve insan hakları ihlalleri.

Bir bakanlık sözcüsü, “Bu, piyasa ilkelerini ve uluslararası ticaret düzenini ciddi şekilde ihlal ediyor” dedi. Mao Ning. “Küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını baltalıyor” dedi.

Anlaşmaya aşina bir kişi Pazar günü Associated Press’e, çip yapmak için önemli teknoloji ve hammadde tedarikçileri olan Japonya ve Hollanda’nın ABD kontrollerine katılmayı kabul ettiğini söyledi.

Mao Pekin’in daha sıkı ihracat kontrollerine nasıl yanıt verebileceğine dair hiçbir işaret vermedi.

Komünist Parti, kendi çip endüstrisini geliştirmek için milyarlarca dolar yatırım yaptı, ancak tedarikçilerinin hala yabancı üretim ekipmanlarına, hammaddelere ve diğer teknolojilere ihtiyacı var.

Sektör uzmanları, Çinli üreticilerin gelişme kaydettiklerini ancak en gelişmiş akıllı telefonlar ve diğer ürünler için gerekli olan çipleri üretemediklerini söylüyor.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9